Różnice między chustą a nosidłem?
Różnice między chustą a nosidłem?

Chusta i nosidło ergonomiczne to narzędzia, które niejednemu rodzicowi uratowały życie! Gdy dziecko lubi być noszone, ciągle bujane, lubi czuć bliskość rodzica a nas bolą ręce i kręgosłup zaczynamy szukać rozwiązania - chusty i nosidła w takim przypadku mogą być dla nas ratunkiem.

Często na początku stoimy przed dylematem: CHUSTA CZY NOSIDŁO? Nie wiemy na co się zdecydować, co wybrać aby nie zaszkodzić dziecku, które narzędzie będzie zdrowsze i bezpieczniejsze.

W nosidełku ergonomicznym dziecko nie ma podparcia z boku, ma bardzo dużo przestrzeni do poruszania się, może swobodnie wyjmować rączki: bokiem lub górą. Nie jesteśmy w stanie w pełni ustabilizować małego ciałka naszego dziecka. Nie mamy więc odpowiedniej kontroli nad jego symetrycznym ułożeniem tak jak w przypadku chusty tkanej lub elastycznej - gdzie dobre dociągnięcie będzie z każdej strony w pełni podpierało dziecko. Maluszki nie są gotowe na taką przestrzeń ;)

W nosidełku dziecko będzie miało odwiedzenie większe niż kąt prosty, nóżki zawsze będą nas otulały, będą szeroko (na szerokość naszego pasa). Dla noworodków stanowczo jest to za duży rozkrok. Przy tak dużym odwiedzeniu nie będzie możliwe również wystarczające podwinięcie miednicy i zaokrąglenie plecków. Jeżeli mamy drobną mamę to w nosidle z pewnością nasz maluszek ułoży się lepiej niż na dużym i dobrze zbudowanym tacie. Wynika to z dostosowania owiedzenia nóg dziecka do szerokości pasa rodzica.

Nic też nie będzie podtrzymywało ani stabilizowało jego główki: nosidła ergonomiczne kończą się na karku, a przez brak możliwości podwinięcia miednicy nie stabilizują głowy ani szyi dziecka. To szczególnie ważne u maluchów, które nie trzymają jeszcze stabilnie główki. I tak główkę mniejszego dziecka będziecie musieli przytrzymywać jedną ręką.

A chyba nie o to nam chodzi :)

Większość producentów tworzy nosidełka przeznaczone dla dzieci już od 3-4 kg. Oczywiście jesteśmy w stanie wyregulować nosidło tak aby rozmiarowo pasowało na miesięczne dziecko - ale nie będzie ono miało pełnego podparcia ciała oraz poprawnej i bezpiecznej pozycji do dłuższego noszenia.

REASUMUJĄC:

W nosidełku ergonomicznym dziecko będzie miało pozycję siedzącą, więc przy mniejszych dzieciach dla ich bezpieczeństwa warto zobaczyć chusty do noszenia dzieci, jeżeli dziecko ma już 6-7 miesięcy lub siedzi stabilnie i samodzielnie spokojnie możesz zacząć przymierzać się do nosidełka ergonomicznego.

Jeżeli jednak z jakiś względów decydujesz się na nosidło dla dziecka niesiedzącego napisz do nas a pomożemy dobrać Ci odpowiedni model, zerknij tutaj na nosidełka ergonomiczne z mniejszym panelem lub zobacz nasz artykuł o modelach dla mniejszych dzieci.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl