Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Różnice między chustą a nosidłem
Różnice między chustą a nosidłem 0

Chusta czy nosidło - co lepsze?

Chusta i nosidło ergonomiczne to narzędzia, które niejednemu rodzicowi uratowały życie! Gdy dziecko lubi być noszone, ciągle bujane, lubi czuć bliskość rodzica, a nas bolą ręce i kręgosłup zaczynamy szukać rozwiązania. Chusty i nosidła w takim przypadku mogą być ratunkiem. Kiedy jednak można zacząć nosić w nich dzieci? Kiedy niemowlak jest wystarczający duży, by włożyć go do nosidła? Czy możemy nosić dzieci już od pierwszych dni ich życia? Jeśli tak, to w czym?

Chusta czy nosidełko - najważniejsze pytania

Często na początku noszenia Rodzic stoi przed dylematem: CHUSTA CZY NOSIDŁO? Nie wiem na co się zdecydować. Co wybrać, aby nie zaszkodzić dziecku. Co wybrać, by sobie bez problemu poradzić z montażem na naszym ciele? W końcu, co wybrać, by nie tylko było wygodnie, ale i bezpiecznie dla dziecka? Co będzie zdrowsze i bezpieczniejsze dla maluszka i rodzica? Jak się okazuje zarówno chusta do noszenia, jak i nosidełko ergonomiczne (czyli jakie? o tym pisaliśmy już tutaj) mają swoje wady i zalety. Warto je poznać, by decyzję o noszeniu niemowlaka w chuście czy nosidle podjąć świadomie. Bo jak w każdej życiowej sytuacji - wiedza to podstawa. 

Pozycja dziecka w chuście

W chuście możemy nosić już noworodki. Dzieje się tak, ponieważ w każdym z podstawowych wiązań (np. w kangurku, kieszonce czy wiązaniu chusty kółkowej) chusty maluszek leży na rodzicu. Dzieje się tak dzięki podwinięciu miednicy, które sprawia, że plecy się (naturalnie dla noworodka i małego dziecka - więcej o rozwoju kręgosłupa maluszka tutaj) zaokrąglają, a nóżki lekko rozszerzają i zginają. Dobrze ułożony na ciele rodzica maluszek przyjmuje prawidłową dla niego pozycję zgięciowo-odwiedzeniową. To jednak nie wszystko! By kręgosłup malucha w chuście był należycie zabezpieczony, chusta musi być na jego ciele dobrze i umiejętnie dociągnięta. To sprawia, że pozycja dziecka noszonego w chuście jest dobrze podtrzymana. Dociągnięty na jego ciele chustowy materiał stabilizuje ją i utrzymuje przez cały czas noszenia w chuście. Czasem brzmi to skomplikowanie, dlatego najlepiej noszenia dziecka w chuście uczyć się w towarzystwie doradcy noszenia w trakcie konsultacji chustowych

Pozycja dziecka w nosidełku do noszenia

W nosidełku ergonomicznym dziecko nie ma podparcia z boku, ma więcej niż w chuście przestrzeni do poruszania się i może swobodnie wyjmować rączki spod panela (bokiem lub górą). Wszystko to sprawia, że w przeciwieństwie niż w trakcie noszenia w chuście, rodzic nie jest w stanie w pełni ustabilizować ciała malucha. W nosidełkach do noszenia dzieci nie ma więc odpowiedniej kontroli nad symetrią ułożenia noworodka czy malutkiego dziecka tak jak w chuście tkanej lub elastycznej.

W nosidełku dziecko ma większe niż w chuście odwiedzenie nóżek. Przekłada się to również na pozycję kręgosłupa i całego ciała malucha. W nosidle dziecko przyjmuje mniej lub bardziej (w zależności od rodzaju nosidła - klamrowego, wiązanego czy hybrydowego) pozycję siedzącą. Dla noworodków stanowczo jest to za duży rozkrok. Przy tak dużym odwiedzeniu nie będzie możliwe również wystarczające podwinięcie miednicy i zaokrąglenie plecków. Jeżeli jednak mamy drobną mamę to w nosidle ergonomicznym, zwłaszcza wiązanym lub hybrydowym, z pewnością maluszek ułoży się lepiej niż na dużym i dobrze zbudowanym tacie. Wynika to z dostosowania odwiedzenia nóg dziecka do szerokości pasa rodzica. Zawsze jednak powinno się pozycję noworodka czy drobnego, niesiedzącego niemowlaka skonsultować z doradcami noszenia.

W nosidełku do noszenia dzieci nic też nie będzie podtrzymywało ani stabilizowało główki noworodka. Panel nosidła ergonomicznego kończy się na karku, a przez brak możliwości podwinięcia miednicy nie stabilizuje głowy i szyi małego dziecka tak dobrze jak chusta. To szczególnie ważne u maluchów, które nie trzymają jeszcze stabilnie główki. I tak główkę mniejszego dziecka będziecie musieli przytrzymywać jedną ręką. 

Większość producentów rekomenduje noszenie w swoich nosidełkach dla dzieci już od 3-4 kg, często opisując je jako narzędzia do noszenia od 0+ (urodzenia). Oczywiście jako doradcy noszenia jesteśmy w stanie wyregulować nosidło tak, aby rozmiarowo pasowało na miesięczne dziecko. Jednak nigdy nie będzie ono miało pełnego podparcia ciała oraz poprawnej i bezpiecznej pozycji do dłuższego noszenia jak w chuście.

Chusta czy nosidełko - co wybrać?

Kluczową różnicą pomiędzy chustą i nosidełkiem ergonomicznym do noszenia dzieci jest pozycja noszonego malucha. W nosidle dziecko zawsze będzie miało mniej lub bardziej pozycję siedzącą. Tak więc, mając w domu noworodka lub maluszka, dla ich bezpieczeństwa warto zdecydować się na chusty do noszenia dzieci. Do wyboru są chusty elastyczne (więcej o nich tutaj) lub tkane (o ich wiązaniu można przeczytać tu). Jeżeli dziecko ma już 5-6-7 miesięcy lub siedzi stabilnie i samodzielnie spokojnie można zacząć przymierzać się do nosidełka ergonomicznego.

Jeżeli jednak z jakiś względów decydujesz się na nosidło dla dziecka niesiedzącego, napisz lub zadzwoń do ekspertów pracujących w CarryLove.pl. W takiej sytuacji ważne jest, by nosidło jak najlepiej układało się na plecach dziecka i było jak najlepiej dobrane do waszych potrzeb. Nasi doradcy noszenia z pewnością pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie i dla Rodzica, i dla Maluszka. Więcej o nosidełkach dobieranych dla niesiedzących dzieci przeczytasz w naszym artykule o modelach nosideł dla maluszkówNosidła, niezależnie czy dla maluszków, czy dla dzieci już samodzielnie siadających dobieramy w trakcie przymiarek nosidłowych w naszym sklepie w Warszawie lub on line

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl