Chusta elastyczna dla noworodka 0
Chusta elastyczna dla noworodka

Chusta elastyczna dla noworodka

Chcesz nosić swojego malucha, ale przeraża cię wizja wiązania kilkumetrowej chusty tkanej? Nie jesteś jedyna! Wielu świeżo upieczonych rodziców ma dokładnie ten sam problem. Na szczęście większość z nich nosić zaczyna, choć nie zawsze od razu w chuście tkanej. Okazuje się, że jest też łatwiejsza opcja. Jest nią chusta elastyczna.

Chusta elastyczna, choć dłuższa niż chusta tkana (ma ok. 5 m!), jest znacznie łatwiejsza do zawiązania. Dobrze się w niej nosi noworodki i mniejsze dzieci. Do tego nie trzeba jej dociągać, wydaje się więc być idealnym narzędziem na sam początek noszenia maluszka. 

Chusta elastyczna - nosidło dla noworodka?

Chusta elastyczna ma wiele zalet. Jest mięciutka i miła dla dziecka, bo uszyta ze 100% bawełnianego materiału. Ważne, by materiał, z którego uszyta jest chusta elastyczna był naprawdę dobrej jakości. Dlatego w CarryLove.pl zdecydowaliśmy się na sprzedaż tylko elastyków renomowanej polskiej firmy Lenny Lamb. Uważamy, że ich chusty elastyczne mają najlepszy stosunek jakości do ceny. 

Uszyta z dobrego materiału chusta elastyczna zapewnia stabilną pozycję noworodkowi, dlatego można jej używać już od pierwszych dni życia maluszka. Jednak do zakupu chusty elastycznej najczęściej skłania najważniejsza z jej zalet - łatwość zakładania. Odpowiednio ułożone na ciele rodzica poły chusty elastycznej wystarczy nałożyć na plecy dziecka i… już. W przeciwieństwie do chusty tkanej, chusty elastycznej nie trzeba dociągać, a to właśnie dociąganie najczęściej sprawia sporo problemów wiążącym rodzicom. W chuście elastycznej dziecko zawiązane jest na brzuchu rodzica, symetrycznie podtrzymane materiałem, z którego “elastyk” jest uszyty. Ciężar ciała dziecka jest symetrycznie rozłożony na plecach rodzica. Kręgosłup rodzica noszącego dziecko w chuście elastycznej jest lepiej odciążony niż w przypadku noszenia maluszka na rękach czy w chuście kółkowej. 

Podobnie jak w przypadku chusty kółkowej, chustę elastyczną możemy raz na sobie zawiązać i później nawet kilka razy wkładać w nią dziecko i je wyjmować. To wszystko sprawia, że chusta elastyczna często jest nazywana nosidełkiem do noszenia noworodka

Wszystkie chusty elastyczne dostępne w CarryLove.pl zobaczyć można tutaj.

 

Obok LennyLamb bursztyn (5m) - chusta elastyczna oraz LennyLamb turkus (5m) - chusta elastyczna

Chusta elastyczna - zasady noszenia

W chuście elastycznej można nosić dziecko tylko w jednej pozycji - przodem do rodzica, układając dziecko na brzuchu (w chuście tkanej można maluszki nosić z przodu, na plecach i na biodrze). Wiązanie chusty elastycznej możemy jednak wykonać na dwa sposoby. Rodzic może wykorzystać wiązanie dedykowane chuście elastycznej (takie zazwyczaj jest przedstawiane w dołączanych do nich papierowych instrukcjach). W tej wersji materiał chusty zakłada się tak, by na brzuchu rodzica utworzyła się kieszeń, w którą wkłada się dziecko. Gdy maluch jest już symetrycznie ułożony na rodzicu, można na jego plecy nałożyć kolejną warstwę materiału, tym razem zabezpieczającą całą długość kręgosłupa, od pupy do szyjki dziecka. 

Rodzic może także zawiązać chustę elastyczną na wzór chusty tkanej. Wykorzystuje się wtedy zmodyfikowane na potrzeby "elastyka" wiązanie tzw. kieszonkę. Chustę elastyczną najpierw układa się na rodzicu, a w tak stworzoną kieszonkę wkłada się dziecko. Po podwinięciu miednicy malucha chustę dociąga się tak samo jak chustę tkaną i wiąże węzeł na plecach rodzica. W tej wersji kieszonki, na samym końcu wiązania poły chusty elastycznej dodatkowo rozkłada się na plecach dziecka. To sprawia, że maluszek ma stabilniejszą pozycję, a jego plecy są lepiej podtrzymywane przez chustę. W tej wersji kieszonki na plecach dziecka są 3 warstwy materiału (w przypadku kieszonki wiązanej na chuście tkanej wystarczy jedna warstwa). Jeśli rodzic uczy się chustonoszenia z doradcą i chce używać chusty elastycznej, dostosowana na jej potrzeby kieszonka jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. 

  

Obok LennyLamb antracyt (5m) - chusta elastyczna oraz LennyLamb kwarc (5m) - chusta elastyczna oraz LennyLamb chalcedon (5m) - chusta elastyczna

Chusta elastyczna - wady

Dlaczego więc chusta elastyczna nie jest pierwszym wyborem większości noszących rodziców? Przede wszystkim dlatego, że wystarcza tylko na kilka pierwszych tygodni noszenia. W chuście elastycznej dobrze układają się noworodki. Starsze (cięższe) dzieci bardzo często w chuście elastycznej zaczynają sprężynować i ciążyć noszącym je rodzicom. “Winić” za to trzeba elastyczny bawełniany materiał, który w pierwszych tygodniach noszenia noworodka jest zdecydowaną zaletą chusty elastycznej. Kiedy chusta staje się za mało nośna, trzeba po prostu zmienić sposób noszenia. Gdy dziecko jest już cięższe, najlepszym wyjściem jest zamiana chusty elastycznej na tkaną. Zanim jednak zaczniesz samodzielnie wiązać malucha w chustę tkaną warto ją dobrać z doradcą noszenia. Chusta tkana - w przeciwieństwie do chusty elastycznej - ma różne długości, sploty i sposoby wiązania. Dlatego właśnie najlepiej uczyć się ich wraz z profesjonalistami. Konsultacje chustowe w CarryLove.pl odbywają sie w sklepie w Warszawie oraz on line. Tu przeczytasz czy doradca noszenia w chustach jest potrzebny, by nauczyć się bezpiecznie nosić dziecko w chuście.

[product category_id="256" limit="2" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl