Wszystko co musisz wiedzieć o rodzajach nosideł 0
Ogólnie o nosidłach, typach, różnicach

Wszystko co musisz wiedzieć o rodzajach nosideł

Nosidełko dla dziecka to jedno z narzędzi, bez którego często rodzice nie wyobrażają sobie życia. Doceniają je szczególnie za to, że można mieć dziecko blisko siebie i równocześnie mieć wolne ręce. Ogromną jego zaletą jest również to, że pozwala na znacznie większą mobilność niż wózek niemowlęcy (nie trzeba szukać podjazdów, równej drogi, szerokich przejść).

Warto zaznaczyć, że nosidła zaleca się dla dzieci, które umieją samodzielnie siadać najlepiej z pozycji czworaczej i siedzą stabilnie. W przypadku mniejszych dzieci najlepszym narzędziem do noszenia jest chusta tkana.

Ze względu na poszczególne cechy nosidła możemy wyróżnić kilka typów:

 1. Budowa nosidła

  • nosidła nieergonomiczne (tzw. wisiadła, sztywniadła) – są zaprojektowane w taki sposób, że wąski panel nosidła znajduje się między nóżkami dziecka, sprawiając, że cały ciężar jego ciała opiera się na kroczu, a nóżki bezwładnie wiszą pionowo w dół. Takie nosidła nie zapewniają dziecku prawidłowego podparcia ciała, a szczególnie nóg, co obciąża stawy biodrowe i wprowadza niedojrzały kręgosłup w nienaturalny przeprost. Dodatkowo bardzo często ich panel jest usztywniony, a zatem nie da się go dopasować do ciała dziecka (dziecko musi się dopasować do nosidła). Dlatego te nosidła NIE SĄ ZALECANE.
  • nosidła ergonomiczne – mają szeroki, miękki panel, który otula plecy dziecka i podpiera nóżki w taki sposób, że uda są ułożone równolegle do podłoża. Takie nosidła pozwalają ułożyć dziecko w fizjologicznej, komfortowej pozycji.
  • nosidła turystyczne – są bardziej rozbudowane od nosideł ergonomicznych. Zasadnicza różnica polega na tym, że mają stelaż i miejsce na bagaż, a siedzenie dla dziecka nie stabilizuje jego ciała. Dlatego też nosidła turystyczne są zalecane dla dzieci chodzących, które są już na tyle motorycznie rozwinięte, aby samodzielnie utrzymać pozycję siedzącą w trakcie ruchu.
   Nosidłami nieergonomicznymi i turystycznymi nie będziemy się dalej zajmować. Dalsza część tekstu dotyczy miękkich nosideł ergonomicznych.
 2. Sposób zakładania

  • wiązane –pasy naramienne i pas biodrowy są wiązane
  • klamrowe – pasy naramienne i pas biodrowy zapinamy na klamry (niektóre nosidła nie mają klamer na pasach naramiennych np. tula)
  • hybrydowe – pas biodrowy jest zapinany na klamrę a pasy naramienne wiązane (lub odwrotnie)
  • inne – zapinane na rzepy (marsupi), dociągane na kółkach (emeibaby), nosidła typu pouch
 3. Regulacja panelu (pasy naramienne i pas biodrowy są zawsze regulowane)

  • nieregulowane – panel ma stałą wysokość i szerokość
  • regulowane – szerokość i/lub wysokość panelu można zmieniać, dostosowując go do rozmiarów dziecka
 4. Materiał

  • chusta – nosidło jest zrobione z tkaniny o splocie skośnym, jaka jest używana do produkcji chust do noszenia dzieci
  • drelich – nosidło jest zrobione z bawełnianej tkaniny o splocie prostym
 5. Obecność pasa biodrowego

  • zwykłe ergonomiczne – z pasem biodrowym, pozwala rozłożyć ciężar dziecka na ramiona, plecy/klatkę piersiową i biodra
  • onbuhimo – bez pasa biodrowego, ciężar dziecka opiera się głównie na ramionach i klatce piersiowej, dlatego dłuższe noszenie może być mniej komfortowe. Niemniej ten typ nosidła jest często poszukiwany przez kobiety w ciąży, ponieważ przez to, że nie ma pasa biodrowego, nie uciska ciążowego brzuszka.
 6. Rozmiary nosidła - 

  W kolejności od najmniejszego do największego: baby (standard), toddler, pre-school i school. Przy czym te ostatnie dwa są rzadko spotykane i zwykle szyte na zamówienie, bo są przeznaczone dla naprawdę dużych dzieci (4 lata i więcej). Warto zaznaczyć, że rozmiary mogą się różnić dokładnymi wymiarami w zależności od producenta (np. toddler Tula jest znacznie większy niż toddler Almelle).

I na koniec ciekawostka – nosidło hipseat, siedzonko biodrowe, które nie mieści się w żadnej klasyfikacji. Nie ma panelu, więc dziecko się błyskawicznie sadza i ściąga. Przydatne, gdy maluch nie może się zdecydować czy chce na rączki czy na nóżki ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl