Dobre i bezpieczne nosidło ergonomiczne? Jakie to?
Dobre i bezpieczne nosidło ergonomiczne? Jakie to?

Wybór odpowiedniego nosidełka ergonomicznego to nie jest bułka z dżemem. Jeśli - tak jak ja na początku - gubicie się w liczbie firm, możliwości i bałaganie własnych potrzeb, a do tego szukacie rozwiązania bezpiecznego i na lata, to ten artykuł jest dobrym wstępem i drogowskazem - na co zwracać uwagę przy wyborze swojego nosidła do noszenia dzieci.

Kwestia nosidła, czyli jakie powinno być?

1. Szeroki panel w nosidle ergonomicznym - Nóżki dziecka na szerokość naszego pasa

Panel nosidełka do noszenia dzieci, czyli materiał otulający uda, pupę i plecy dziecka powinien mu dawać podparcie na całej długość ud - sięgając maluchowi od jednego do drugiego kolanka (może być troszeczkę przed dół podkolanowy - tak, aby nosidło nie uciskało wrażliwego zgięcia pod kolankiem).

Minimalnie panel może sięgać dziecku do połowy uda, tak aby udo dziecka układało się równolegle do podłoża. Jeżeli kolano zaczyna opadać do dołu, należy zmienić nosidło na większe.

Nosidło powinno dać możliwość swobodnego zgięcia nóżki w kolanie, w przeciwnym wypadku dziecko będzie siedziało w szpagacie. A tego zdecydowanie chcemy uniknąć :)

2. Panel do karku - Stabilna pozycja przez cały czas

Materiał nosidełka dla dzieci powinien sięgać do karku tak, aby dawać podparcie dla całego kręgosłupa. Dziecko powinno być w pełni podtrzymane i mieć stabilną pozycję.

Jeżeli dziecko nie śpi i jest aktywne, może wyjąć rączki poza panel. W takim wypadku lepiej, gdy wyjmie rączki bokiem niż górą - wyciągając górą przeprostowuje kręgosłup i odgina się do tyłu, przez co my bardziej czujemy jego ciężar, a dziecko nie ma właściwej pozycji.

Gdy uśnie – warto włożyć jego rączki z powrotem do nosidła lub wyregulować panel tak, aby zabezpieczał jego plecy.

Przy starszych dzieciach (1,5-2-letnich) panel może sięgać pod pachy, ponieważ nie śpią one tak często jak maluszki i nie wymagają takiego podparcia kręgosłupa.

3. Możliwe pozycje dziecka w nosidle ergonomicznym

Bezpieczne nosidła ergonomiczne umożliwiają noszenie dziecka z przodu, na plecach oraz na boku. Zawsze brzuszkiem do rodzica.

4. Miękki panel nosidełka dla dzieci

Panel nosidła powinien być również miękki, niczym niewypełniony ani usztywniany (np. gąbkami, fiszbinami). To panel powinien dopasowywać się do dziecka a nie odwrotnie.

5. Materiał nosidła ergonomicznego

Najlepsze są tkaniny naturalne takie jak bawełna, bambus, len, seacell, repreve, wełna itp., które mają większą przewiewność i są bardziej oddychające. To bardzo przydatne i praktyczne w lecie! Nosidełka mogą być szyte zarówno z materiału drelichowego, jak i z chusty (o tych chustowych napiszę również później).

Materiały, z których zrobione są nosidła mają różną gramaturę. U większości producentów gęstość oscyluje pomiędzy 210 g/m2 -290 g/m2. Pamiętajmy, że wszystkie materiały i części nosideł są testowane pod znacznie większym obciążeniem niż deklarowane maksimum przez producenta w celu zapewnienia dzieciom pełnego bezpieczeństwa. Pod względem komfortu przy mniejszym dziecku gramatura nie robi żadnej różnicy, ponieważ pas biodrowy i pasy naramienne są wypełnione w ten sam sposób. Przy starszakach większa gramatura może bardziej zbierać i podtrzymywać (dużo zależy od właściwości materiału). Panel na dziecku zawsze jest zrobiony z dwóch warstw materiału - trzeba pamiętać o tym przy wyborze nosidełka np. na lato - cieńszy materiał będzie bardziej oddychający i przewiewny.

Jakie NIE powinno być?

1. Wisiadło, czyli nosidło z wąskim panelem

Nosidełka dla dzieci z wąskim panelem to tak zwane wisiadła, których nazwa bardzo trafnie oddaje ich specyfikę - możemy powiedzieć, że są to „majtki na szelkach”. Mają panel i pasy, których zadaniem jest przymocowanie do nas dziecka. Mogą mieć miękkie lub twarde oparcie. Charakteryzują się przede wszystkim niewielkim kawałkiem materiału pod pupą dziecka, dającym jedynie podparcie miednicy i nie podtrzymującym kości udowych. Wisiadła nie zapewniają fizjologicznej pozycji dziecka. Maluszek włożony w taką konstrukcję wspiera cały swój ciężar ciała na kroczu, jądrach (chłopcy) i spojeniu łonowym, czyli na najwrażliwszych miejscach.

Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder stwierdził, że tego typu nosidełka są potencjalnie szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych.

Taki sposób noszenia dzieci może przyczyniać się do zwichnięć stawów biodrowych lub rozwoju dysplazji.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj:

https://hipdysplasia.org/developmental-dysplasia-of-the-hip/prevention/baby-carriers-seats-and-other-equipme

2. Nosidło dla dzieci umożliwiające noszenie tylko przodem do świata

Dziecko zawsze powinno być przodem do rodzica. Gdy nosimy dziecko z przodu – jego brzuszek powinien stykać się z naszym brzuchem, gdy nosimy dziecko na plecach – brzuszek dziecka powinien przylega do naszych pleców. Niektóre nosidełka umożliwiają noszenie przodem do świata. Jest to niewłaściwy sposób „transportu” :) Jedynie na rękach damy dziecku prawidłową pozycję, jesteśmy w stanie podwinąć właściwie miednicę tak, aby przy 1-3 miesięcznym dziecku plecy był zaokrąglone.

Nosząc dziecko przodem do świata, nie dajemy mu ergonomicznej pozycji. W takiej pozycji plecy dziecka układają się na klatce piersiowej czy na biuście mamy w drugą stronę niż ich naturalny kształt. Ponadto dziecko narażone na nadmiar bodźców zewnętrznych nie jest w stanie odizolować się od nich.

Taka pozycja jest również niezdrowa dla noszącego, ponieważ zmienia się środek ciężkości. Nosząc w ten sposób, mimowolnie odginamy się do tyłu, aby złapać równowagę, nadwyrężając swoje plecy i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Oczywiście są nosidełka, które pozwalają na noszenie maluszka przodem do świata jak i przodem do rodzica z możliwością podparcia ud. Jest to dobre nosidło o ile nosimy dziecko jedynie przodem do siebie.

3. Nosidełko dla dzieci z wkładką dla noworodka

Często rodzice pytają o wkładkę dla noworodka do nosidła ergonomicznego – jako alternatywę dla chusty. W takim nosidełku z wkładką dziecko siedzi jak na krzesełku. Wkładka ma jedynie wypełnić puste miejsce pomiędzy nami a nosidełkiem, nie da tak jak chusta pełnego potrzymania ciała dziecka. Dlatego również nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Lepsze będzie nosidełko z regulowanym panelem, które jesteśmy w stanie dopasować do naszego dziecka i w którym zdrowiej się ułoży.

4. Sztywny panel

Dziecko umieszczone w nosidle z usztywnianym panelem, najczęściej nie ma właściwego podparcia dla górnego odcinka kręgosłupa. Nawet gdy maluszek przyśnie, sztywny tylny panel nie podpiera ani nie pozwala się do nas przytulić. Unikajmy takich nosidełek za wszelką cenę.


PODSUMOWANIE

Już wiemy jakich nosidełek się wystrzegać i jakie powinniśmy odrzucić przy wyborze:

sztywnych i usztywnianych.

z wąskim panelem,

umożliwiających noszenie jedynie przodem do świata.

Zdrowe i bezpieczne nosidełko posiada:

miękki materiał na plecach dziecka,

panel podpierający udo dziecka w pozycji równoległej do podłoża,

panel do karku przy mniejszych, dzieciach - zabezpieczający kręgosłup

możliwość noszenia przodem do rodzica.

Czas wybrać swoje zdrowe i bezpieczne nosidełko ergonomiczne. Zerknij na naszą stronę do zakładki NOSIDŁA, znajdziesz tam same dobre nosidełka ergonomiczne, które testowaliśmy i w których nosiliśmy swoje dzieci :)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl