Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnożółty
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnożółty

76,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 95,00 zł
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - czarno-białe paski
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - czarno-białe paski

87,20 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 109,00 zł
Wełniane ocieplacze na nóżki - NUI ORGANICS - indygo
Wełniane ocieplacze na nóżki - NUI ORGANICS - indygo

71,20 zł

Cena regularna: 89,00 zł

Najniższa cena: 89,00 zł
Wełniany sweterek z kapturem - NUI ORGANICS - kakaowy
Wełniany sweterek z kapturem - NUI ORGANICS - kakaowy

220,00 zł

Cena regularna: 275,00 zł

Najniższa cena: 275,00 zł
Wełniane grube skarpety dla dorosłych - NUI ORGANICS - sand
Wełniane grube skarpety dla dorosłych - NUI ORGANICS - sand

63,20 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
Wełniany sweterek z jedwabiem - NUI ORGANICS - grafitowo-srebrny
Wełniany sweterek z jedwabiem - NUI ORGANICS - grafitowo-srebrny

157,60 zł

Cena regularna: 197,00 zł

Najniższa cena: 197,00 zł
Wełniany rampers niemowlęcy krasnal - NUI ORGANICS - grafitowy
Wełniany rampers niemowlęcy krasnal - NUI ORGANICS - grafitowy

239,20 zł

Cena regularna: 299,00 zł

Najniższa cena: 299,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - rust
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - rust

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniane legginsy termoaktywne dla niemowląt - NUI ORGANICS - stalowy
Wełniane legginsy termoaktywne dla niemowląt - NUI ORGANICS - stalowy

108,00 zł

Cena regularna: 135,00 zł

Najniższa cena: 135,00 zł
Wełniana czapka pilotka -NUI ORGANICS - różowy
Wełniana czapka pilotka -NUI ORGANICS - różowy

60,00 zł

Cena regularna: 75,00 zł

Najniższa cena: 75,00 zł
Wełniane grube skarpety dla dorosłych - NUI ORGANICS - spray
Wełniane grube skarpety dla dorosłych - NUI ORGANICS - spray

63,20 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
Wełniane grube skarpety niemowlęce (dwupak) - NUI ORGANICS - silver/charcoal
Wełniane grube skarpety niemowlęce (dwupak) - NUI ORGANICS - silver/charcoal

63,20 zł

Cena regularna: 79,00 zł

Najniższa cena: 79,00 zł
Jakie powinno być dobre i bezpieczne nosidło ergonomiczne?
Jakie powinno być dobre i bezpieczne nosidło ergonomiczne? 0

Jakie powinno być dobre i bezpieczne nosidło ergonomiczne

Wybór odpowiedniego nosidełka ergonomicznego dla dziecka nie jest prosty. Im rodzic więcej wie o nosidłach, tym ma większy mętlik w głowie. Uporządkujmy więc informacje o nosidłach do noszenia dzieci. Jakie cechy powinno mieć dobre nosidło dla niemowlaka? Jak wybrać porządne nosidło? Co zrobić, by w nosidełku było wygodnie i rodzicowi, i dziecku? Co to znaczy, że nosidełko jest ergonomiczne? Co wziąć pod uwagę, kupując nosidełko w sklepie CarryLove.pl. 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • co to znaczy "dobre nosidełko ergonomiczne"

 • co oznacza bezpieczne noszenie dziecka

 • jakie są rodzaje nosideł ergonomicznych

 • jak nosić dziecko, by i jemu, i rodzicowi było wygodnie (tak, liczy się komfort noszenia obu stron!)

 • jak nie powinno wyglądać nosidło do noszenia dziecka

 • jak odróżnić nosidło od wisiadła

Cechy dobrego nosidełka dla dzieci

1. Szeroki panel w nosidle ergonomicznym - nóżki dziecka na szerokość naszego pasa

 

Panel nosidła do noszenia dzieci, czyli materiał otulający uda, pupę i plecy dziecka, powinien mu dawać podparcie na całej długość ud. Dzieje się tak, gdy miękki materiał panelu sięga maluchowi od jednego do drugiego kolanka (może być troszeczkę przed dół podkolanowy - tak, aby nosidło nie uciskało wrażliwego zgięcia pod kolankiem).

Minimalnie panel może sięgać dziecku do połowy uda, tak aby udo dziecka układało się równolegle do podłoża. Jeżeli kolano zaczyna opadać do dołu, a nóżki dziecka zwisają, koniecznie należy zmienić nosidło na większe. Zbyt wąski pas materiału to dla rodzica znak, że trzeba przejść na nosidełko toddler lub preschool. Przeczytaj też artykuł o tym kiedy należy wymienić nosidło ergonomiczne

Nosidło ergonomiczne powinno dawać możliwość swobodnego zgięcia nóżki w kolanie, w przeciwnym wypadku dziecko będzie siedziało w szpagacie. A tego zdecydowanie chcemy uniknąć. Nosząc w nosidle (podobnie jak w chuście) dążymy do nadania dziecku naturalnej, a nie wymuszonej pozycji ciała. Dzięki temu dbamy o delikatny kręgosłup dziecka. W szeroko rozłożonym na ciele malucha materiale łatwiej jest też rodzicowi utrzymać ciężar dziecka.

2. Panel nosidełka zakrywa całe plecy - stabilna pozycja dziecka przez cały czas noszenia

Panel nosidełka dla dzieci powinien zakrywać całe plecy i sięgać aż do karku. W ten sposób daje podparcie całemu kręgosłupowi malucha. Dziecko w nosidle ergonomicznym powinno być w pełni podtrzymane i mieć stabilną pozycję. W takim nosidle jest mu po prostu wygodnie.

Jeżeli maluch samodzielnie siada, nie śpi w nosidle i jest aktywny, można rączki wyjąć poza panel. W takim wypadku lepiej, gdy zrobi się to bokiem, a nie górą. W tej drugiej sytuacji, wyciągając ręce ponad górną krawędź panelu, możemy wprowadzać kręgosłup dziecka w przeprost. Dziecko może się wtedy odginać się do tyłu, przez co rodzic bardziej czuje jego ciężar, a ono nie ma właściwej pozycji.

Przeprostu możemy uniknąć nosząc dziecko w nosidełku regulowanym, w którym jest możliwość zmniejszenia wysokości panelu. Gdy w nosidełku noszone są większe dzieci (1,5-2-letnie i starsze) panel może sięgać pod pachy, ponieważ nie śpią one tak często jak maluszki i nie wymagają takiego podparcia kręgosłupa.

Natomiast gdy dziecko w nosidełku zaśnie warto zawsze włożyć jego rączki z powrotem pod panel nosidła, a w przypadku modelu regulowanego zwiększyć wysokość panelu tak, by zakrywał całe plecy.

3. Możliwe pozycje dziecka w nosidle ergonomicznym

Bezpieczne nosidła ergonomiczne umożliwiają noszenie dziecka z przodu, na plecach lub z boku (na biodrze). ZAWSZE przodem do rodzica. Jeśli w instrukcji nosidełka dopuszcza się możliwość noszenia dziecka przodem do świata, lepiej sobie taki zakup odpuścić. Sposób i pozycję malucha warto też dostosować do stopnia rozwoju (np. na plecach nosimy tylko dzieci samodzielnie siadające, a komfort dziecka na wąskich plecach mamy jest zdecydowanie większy niż na szerokim tacie).

4. Miękki panel nosidełka dla dzieci

Panel nosidła ergonomicznego powinien być również miękki, niczym niewypełniony ani usztywniany (np. gąbkami, fiszbinami). To panel powinien dopasowywać się do dziecka, a nie odwrotnie. Miękki panel nosidełka, szczególnie ten uszyty z takiego samego materiału jak chusta tkana, naturalnie dostosuje się do kształtów dziecka. Nie będzie też wymuszał nienaturalnej pozycji ciała dziecka w nosidle. 

5. Materiał nosidła ergonomicznego

Najlepsze są tkaniny, z których można uszyć nosidełko do noszenia dzieci, są naturalne. To bawełna, bambus, len, seacell, repreve, wełna itp. Nosidła ergonomiczne wykonane z naturalnych materiałów mają większą przewiewność i są oddychające. To bardzo przydatne i praktyczne, szczególnie w lecie! Nosidełka mogą być szyte zarówno z materiału drelichowego, jak i z chusty. Niektóre modele mają również wersje z siatką wszytą w panel. Takie rozwiązanie zasługuje na uwagę, jeśli kupujecie nosidło na letnie wyjazdy i ciepłe lata. 

Materiały, z których zrobione są nosidła mają różną gramaturę. U większości producentów gęstość oscyluje pomiędzy 210 g/m2 a 290 g/m2. Pamiętajmy, że wszystkie materiały i części nosideł są testowane pod znacznie większym obciążeniem niż deklarowane przez producenta maksimum. Wszystko to po to, by zapewnić noszonym w nosidłach ergonomicznych dzieciom pełne bezpieczeństwo. Co ważne! Pod względem komfortu przy mniejszym dziecku gramatura nie robi żadnej różnicy, ponieważ pas biodrowy i pasy naramienne są wypełnione w ten sam sposób. Przy starszakach większa gramatura może bardziej zbierać i podtrzymywać jego ciało (dużo zależy od właściwości materiału).

Panel na dziecku zawsze jest zrobiony z dwóch warstw materiału.  Warto o tym pamiętać, gdy wybiera się nosidełko np. na lato. Wtedy materiał cieńszy lub z odpowiednimi dodatkami (bambus, len) będzie bardziej oddychający i przewiewny.

Moja propozycja zdrowego nosidełka ergonomicznego? Ja polecam carryme. To nosidło klamrowe i regulowane, w którym świetnie się układają zarówno maluszki (już od rozmiaru ubranek 62/68), jak i starszaki do ok. 3 roku życia. Carryme kupisz oczywiście w CarryLove.pl, on line i stacjonarnie w Warszawie.

Jakie NIE powinno być nosidełko ergonomiczne?

1. Nosidło czy wisiadło?

 

Nosidełko dla dzieci ze zwężającym się ku dołowi panelem to tzw. wisiadło. Nazwa bardzo trafnie oddaje ich specyfikę, bo dziecko faktycznie w nich wisi. Wisiadło to takie „majtki na szelkach”. Mają panel i pasy, których zadaniem jest przymocowanie dziecka do rodzica. Mogą mieć miękkie lub twarde oparcie, a ich panele najczęściej są dodatkowo wypełnione (np. gąbką). Wisiadła charakteryzują się też niewielkim kawałkiem materiału pod pupą dziecka, dającym jedynie podparcie miednicy i nie podtrzymującym kości udowych. Wisiadła nie zapewniają fizjologicznej pozycji dziecka. Kręgosłup jest w nich przeciążony, a nóżki wiszą. Maluszek włożony w taką konstrukcję wspiera cały swój ciężar ciała na kroczu, jądrach (chłopcy) i spojeniu łonowym, czyli na najwrażliwszych miejscach. 

Międzynarodowy Instytut ds. Dysplazji Bioder stwierdził, że tego typu nosidełka są potencjalnie szkodliwe dla rozwoju stawów biodrowych. Taki sposób noszenia dzieci może przyczyniać się do zwichnięć stawów biodrowych lub rozwoju dysplazji. 

Co więcej, z pozycji jaką przybiera się w trakcie noszenia dziecka (szczególnie przodem do świata, bo taką pozycję noszenia producenci wisiadła też pokazują w swoich instrukcjach!) zadowolony nie jest również rodzic.

2. Nosidło dla dzieci umożliwiające noszenie tylko przodem do świata

Dziecko noszone w nosidełku zawsze powinno być przodem do rodzica. Gdy noszone jest z przodu jego brzuszek powinien stykać się z brzuchem opiekuna. Gdy ułożone jest na plecach, brzuszek dziecka powinien przylegać do pleców rodzica. Niektóre nosidełka, nawet te ergonomiczne, umożliwiają noszenie przodem do świata. Jest to niewłaściwy sposób „transportu” małego dziecka. Nosić przodem do świata nie szkodząc maluchowi można jedynie na rękach, pamiętając o jednoczesnym podwinięciu miednicy dziecka.  

Nosząc dziecko przodem do świata w nosidle nie zapewnimy mu ergonomicznej pozycji ciała. W takiej pozycji plecy dziecka układają się na klatce piersiowej/biuście dokładnie na odwrót niż ułożyłyby się naturalnie. Dziecko noszone w nosidełku przodem do świata ma więc nienaturalną, wymuszą i przeprostną pozycję ciała. Ponadto dziecko narażone na nadmiar bodźców zewnętrznych nie jest w stanie odizolować się od nich.

Taka pozycja jest również niezdrowa dla noszącego, ponieważ zmienia się jego środek ciężkości. Nosząc w ten sposób, mimowolnie odginamy się do tyłu, aby złapać równowagę. W ten sposób nadwyrężamy plecy i odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Oczywiście są nosidełka, które pozwalają na noszenie maluszka przodem do świata jak i przodem do rodzica z możliwością podparcia ud. Jest to dobre nosidło o ile nosimy dziecko jedynie przodem do siebie. Po co jednak takie kupować?

3. Nosidełko dla dzieci z wkładką dla noworodka

Pracując w sklepie często słyszymy pytania o wkładkę dla noworodka do nosidła ergonomicznego jako alternatywę dla chusty. Niestety, nie jest to żadna alternatywa, a niezdrowy, zbędny gadżet. W nosidełku do noszenia dzieci z wkładką dla noworodka dziecko (noworodek!) siedzi jak na krzesełku. Zadaniem wkładki jest jedynie wypełnienie pustego miejsca pomiędzy rodzicem a nosidełkiem. Takie miejsce jest, bo panel nosidła jest po prostu za duży! 

Jeśli rodzic musi nosić w nosidełku dla dzieci maluszka, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie małe, dobrane przez doradcę noszenia nosidełko z regulowanym panelem. Takie nosidło jesteśmy w stanie dopasować do naszego dziecka i w którym zdrowiej się ułoży. W CarryLove.pl takie nosidełka dobieramy w trakcie konsultacji nosidełkowych w sklepie w Warszawie lub on line

4. Sztywny panel

Dziecko umieszczone w nosidle z usztywnianym panelem najczęściej nie ma właściwego podparcia dla górnego odcinka kręgosłupa. Nawet gdy maluszek zaśnie sztywny tylny panel nie podpiera, ani nie umożliwia dziecku przytulenia się do rodzica. Unikajmy takich nosidełek za wszelką cenę.

Dlaczego nie nosimy dziecka przodem do świata w nosidle?

Dlaczego nie nosimy dzieci przodem do świata? Ależ noszenie przodem do świata jest dopuszczalne! Jednak tylko na rękach, utrzymując prawidłową pozycję dziecka i dbając o zaokrąglenie pleców dziecka.

W przypadku nosideł (ale też chusty!) dziecko w pozycji przodem do świata wcale nie jest bezpieczne! Co więcej, pozycja taka nie jest wygodna również dla rodziców. Noszenie przodem do świata najczęściej dopuszczają producenci wisiadła, a to - jak przekonacie się niżej - nie są bezpieczne i zdrowe nosidełka.

Dobre nosidło ergonomiczne do noszenia dzieci

Jak wybrać dobre  nosidełko do noszenia dzieci? Podsumujmy! By kupić zdrowe i bezpieczne nosidełko do noszenia dzieci trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma ono:

 • miękki panel - materiał na plecach dziecka,

 • panel podpierający udo dziecka w pozycji równoległej do podłoża,

 • panel sięgający do karku dziecka i dzięki temu zabezpieczający cały kręgosłup

 • możliwość noszenia tylko przodem do rodzica.

Wiemy również jakich nosidełek do noszenia dzieci należy się wystrzegać. NIE KUPUJEMY nosidła jeśli:

 • są sztywne i usztywniane,

 • mają wąski panel,

 • umożliwiają noszenie jedynie przodem do świata.

***

Do każdego kupionego w CarryLove.pl nosidła ergonomicznego dołączona jest instrukcja. Jeśli jednak nie jesteś pewien czy wybrane przez ciebie nosidełko jest odpowiednie albo nie czujesz się wystarczająco pewnie przy pierwszych próbach wkładania dziecka do nosidełka zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty. Nasi doradcy noszenia dzieci z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości. 

Warto również samo nosidło ergonomiczne przetestować przed kupnem. W CarryLove.pl zapraszamy na konsultacje nosidełkowe i przymiarki, które odbywają się stacjonarnie, w sklepie w Warszawie oraz on line. Na konkretny termin mierzenia nosideł możesz umówić się on line. Polecamy również naszą wypożyczalnię.

Baza wiedzy o nosidłach w CarryLove.pl

Chcesz wiedzieć o nosidłach ergonomicznych tyle co nasi eksperci? Skorzystaj z wiedzy, którą doradcy noszenia CarryLove.pl zawarli w e-booku o nosidłach ergonomicznych

Potrzebujesz naszego e-booka jeśli:

 • szukasz nosidełka ergonomicznego dla siebie i swojego maluszka, ale nie do końca wiesz, które modele są zdrowe i bezpieczne

 • niech chcesz używać chusty, nie chcesz przez przypadek kupić niezdrowego wisiadła, a ilość modeli na rynku nosideł lekko cię przeraża

 • chcesz nosić dziecko w nosidle w bezpiecznej i fizjologicznej dla niego pozycji i wspomagać jego rozwój fizyczny

 • chcesz kupić nosidełko ergonomiczne odpowiednie do do wieku twojego dziecka

 • rozglądasz się za nosidełkiem dla jeszcze niesiedzącego dziecka

 • chcesz nosidło, które będzie odpowiednie dla obojga rodziców

 • chcesz wybrać model nosidełka do noszenia dzieci, który wystarczy wam na dłużej niż pół roku. 

Wybierz ebook, który jest prawdziwą encyklopedią wiedzy o nosidłach ergonomicznych. Z niego dowiesz się wszystkiego co ważne o nosidłach, poznasz najlepsze nosidła. Jeżeli w przeciągu 3 miesięcy od dnia zakupu e-booka kupisz w CarryLove.pl nosidło ergonomiczne, odejmiemy jego koszt od ceny Twojego nosidła. Ogromną bazę wiedzy otrzymasz więc od nas gratis!

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl