Rozwój kręgosłupa dziecka w pierwszym roku życia.
Rozwój kręgosłupa dziecka w pierwszym roku życia.

Dzisiejszy wpis będzie zawierał dużo teorii, ale jest to wpis bardzo potrzebny i zbierający w jednym miejscu sporo faktów, o czym mówimy zarówno na chusto-pogadankach albo na części teoretycznej moich warsztatów lub konsultacji.

BUDOWA KRĘGOSŁUPA CZŁOWIEKA

Kręgosłup człowieka składa się z:

 1. 33-34 kręgów, które są elementami kostnymi;
 2. 23 krążków międzykręgowych, czyli dysków;
 3. Rdzenia kręgowego wraz z nerwami rdzeniowymi;
 4. Wiązadeł.

Wyróżniamy następujące odcinki kręgosłupa:

 1. Odcinek szyjny, czyli 7 kręgów szyjnych – są drobne, ale bardzo ruchliwe;
 2. Odcinek piersiowy, czyli 12 kręgów – mniejsza ruchomość, ale większa masywność. Utrzymują one żebra;
 3. Odcinek lędźwiowy, czyli 5 kręgów – ciężkie, muszą dźwigać całą górną część tułowia człowieka;
 4. Kość krzyżowa, czyli 5 kręgów zrośniętych w jedną kość;
 5. Kość ogonowa, czyli 4-5 kręgów zrośniętych w jedną kość.

ROZWÓJ KRĘGOSŁUPA W 1. ROKU ŻYCIA DZIECKA

Dziecko rodzi się z kręgosłupem w fizjologicznej całkowitej kifozie (czyli zgięty w literę C). Dziecko wypracowuje sobie krzywizny kręgosłupa i pracuje nad wszystkimi krzywiznami cały czas.

Pierwsza wypracowana sobie krzywizna jest lordoza szyjna. Praca nad tym odcinkiem jest zakończona w momencie, gdy dziecko położone na brzuchu na twardym podłożu trzyma się na przedramionach i kontroluje ruchy uniesionej głowy. Mniej więcej ten proces jest zakończony do trzeciego miesiąca życia dziecka.

Kolejna wypracowana krzywizna to kifoza piersiowa. Sygnałem, że ten odcinek został już wypracowany jest to, że dziecko posadzone na podłożu SAMODZIELNIE usiądzie. Uwaga: kifoza piersiowa nie jest wypracowana w momencie, gdy dziecko posadzimy i oprzemy jego plecy o poduszkę czy szczebelki łóżeczka. Chodzi tutaj o SAMODZIELNE siedzenie dziecka (najlepiej na twardym podłożu) bez jakiegokolwiek podparcia za plecami. Mniej więcej proces ten jest zakończony do ósmego-dziesiątego miesiąca życia.

Następna jest lordoza lędźwiowa. Jest ona wypracowana w momencie, gdy dziecko wstanie i zacznie chodzić (bez pomocy chodzika czy pchacza). Z chodzeniem u dzieci jest różnie, jednak norma przewiduje że do 18. miesiąca życia zdrowe dziecko powinno już zacząć chodzić. Tutaj już kręgosłup ma kształt litery S.

 

GDY RODZI SIĘ DZIECKO…

Kręgosłup nie jest jeszcze na tyle dojrzały, aby utrzymać ciężar głowy i amortyzować wszystkie wstrząsy, którym zostanie poddany.

Kręgi kręgosłupa nie są kośćmi, a krążki międzykręgowe nie są mają zdolności pełnej amortyzacji. Dlatego też nie zaleca się pionizacji dzieci do czasu gdy nie wykształcona zostanie lordoza szyjna i kifoza piersiowa, więc w skrócie – zanim dziecko samodzielnie nie usiądzie.

Prawidłowo dobrane wiązanie i odpowiednio dociągnięta chusta odciążają kręgosłup dziecka i nie jest on poddany wówczas pionizacji. Prawidłowo dobrane wiązanie i odpowiednio dociągnięta chusta odciążają kręgosłup dziecka i nie jest on poddany wówczas pionizacji.

KILKA WSKAZÓWEK:

 • Warto dbać o kręgosłup dziecka już od urodzenia, ponieważ w przyszłości może to zapobiec powstawaniu wad postawy. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi w postawie Twojego dziecka lub masz wątpliwości jak prawidłowo je pielęgnować udaj się z nim do fizjoterapeuty.
 • Ruch jest niezbędny, aby dziecko mogło wykształcić sobie wszystkie krzywizny kręgosłupa przez pierwsze 12-18 miesięcy życia. Zachęć maluszka do leżenia na brzuchu. Nie ograniczaj dziecka ciągłym leżeniem w ciasnym beciku, a stópek bucikami-niechodkami. Pozwól ciału dziecka na swobodę ruchów.
 • Nie przyspieszaj sadzania i chodzenia dzieci, zrezygnuj ze wszystkiego, co wymusza siedzenie lub chodzenie dziecka. Nic na siłę. Niech ciało dziecka samo zasygnalizuje kiedy jest gotowe na siedzenie lub chodzenie; nie podejmujmy decyzji za niego.
 • Unikaj pionizowania dziecka w trakcie noszenia go – zarówno na rękach, jak i w chuście do czasu, gdy dziecko samodzielnie usiądzie. O pionizacji mówimy wtedy, gdy ciężka głowa dziecka opiera się na wyprostowanym kręgosłupie i wywiera na niego nacisk osiowy. W odpowiednich do wieku wiązaniach kręgosłup maleństwa nie podlega pionizacji.
 • Tylko prawidłowo zamotana i dociągnięta chusta odciąża kręgosłup dziecka. Nie każde wiązanie będzie dobre dla noworodka. Aby indywidualnie dobrać wiązania dla danej pary mama-dziecko lub tata-dziecko skonsultuj się z doradcą noszenia 🙂
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl