Jak wiązać chustę tkaną? Co nieco o rodzajach wiązań 0
Jak wiązać chustę tkaną? Co nieco o rodzajach wiązań

 

Jak wiązać chustę tkaną? Rodzaje wiązań chusty długiej

Wielu rodziców, często nawet jeszcze przed narodzinami potomka, jest przekonanych, że będą nosili dziecko w chuście. Coraz więcej osób uczy się motać swoje maleństwa z profesjonalistami, czyli doradcami noszenia. Wiele z nich również chce również nie tylko potrafić zawiązać dziecko, ale też jak najwięcej wiedzieć o noszeniu w chustach. Wszystko po to, by używać ich świadomie. Dlatego dziś chcemy Wam napisać jakie są możliwości jeśli chodzi o sposób wiązania chusty. Bo jest ich naprawdę wiele. Nie każdy jednak jest dobry dla noworodka. Niektóre z wiązań chusty tkanej są wskazane już od pierwszego dnia życia, z innymi należy poczekać. Zapraszamy na krótki przegląd podstawowych wiązań chustowych. Zobaczcie jakie macie możliwości wiązania dzieci w chusty tkane.

Kangur - najlepsze wiązanie dla noworodka

Kangur jest jednym z ulubionych wiązań doradców noszenia. Dlaczego? Bo poza tym, że nawet drobnego noworodka (wcześniaka też!) jesteśmy w stanie ułożyć w nim w prawidłową pozycję zgięciowo-odwiedzeniową (więcej o pozycji dziecka w chuście tutaj), to wiązanie dba też o rodzica. Wszystko za sprawą charakterystycznych motylków, które opinają się na ramionach noszącego rodzica. Dzięki nim jego plecy są proste, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa odciążony. Brzuch osoby noszącej nie jest ściśnięty materiałem (wszystko za sprawą U-kształtnego przebiegu chusty), a mięśnie dna miednicy noszącego dorosłego mogą prawidłowo pracować. To szczególnie ważne dla mam w połogu! Z kolei dziecko zawiązane w kangurka, prawidłowo i bezpiecznie ułożone na brzuchu rodzica spokojnie na nim odpoczywa. Jest symetrycznie ułożone i wsparte dobrze dociągniętym materiałem. Co więcej, w kangurze rodzic może kontrolować jego pozycję, bo z boku jest dostęp do ciała dziecka. W razie potrzeby można ją poprawić, ponownie podwijając miednicę niemowlaka. Maluch w kangurku ma zdecydowanie lepszą pozycję niż w trakcie noszenia na rękach. Z tych względów kangur jest wiązaniem najczęściej polecanym dla noworodków czy mam po cesarskim cięciu. 

 

Obok EverySlings raspberry (4,2m) - chusta tkana długa oraz LennyLamb moja druga chusta mała jodełka larimar (5,2m) - chusta tkana długa

Kieszonka - noszenie od urodzenia

Kieszonka to drugie wiązanie, zaraz po kangurku, które jest polecane już od urodzenia. Dla wielu rodziców jest to wiązanie łatwiejsze do zawiązania ze względu na inny niż w kangurze przebieg chusty. W kieszonce chustą oplecione jest zarówno ciało noworodka, jak i rodzica. Dzięki temu niewprawionym jeszcze w "motanie" chusty rodzicom łatwiej jest "przytrzymać" często jeszcze wiotkie/nie trzymające stabilnie główki dziecko, przy sobie. Kieszonka nieco inaczej rozkłada również ciężar ciała dziecka na plecach rodzica. Odciąża zarówno ramiona, jak i dolną część pleców noszącego. Węzeł w tym wiązaniu znajduje się na lędźwiach rodzica, dlatego szczególnie przy długim noszeniu dziecka w chuście rodzic może zacząć się odginać. Wtedy jego postawa nie jest już tak korzystna jak na początku noszenia. W kieszonce bardzo dobrze układają się też starsze dzieci - większe i cięższe. W ich przypadku warto rozważyć jednak również noszenie w pozycji na plecach, w plecaku prostym lub plecaku z koszulką (tzw. DH).

 

Obok EverySlings pineberry tencel (4,6m) - chusta tkana długa oraz LennyLamb Moja pierwsza chusta Sodalit (4,6m) - chusta tkana długa

Plecak prosty - na plecach najwygodniej 

Wielu rodziców jest zdziwionych, że plecak prosty również jest zaliczany do wiązań noworodkowych. Tak, w plecaku prostym, podobnie jak w kangurze i kieszonce, można nosić od urodzenia. Choć faktycznie, dla wielu rodziców jest do nie do pomyślenia (więcej o barierach związanych z wrzuceniem dziecka na plecy tutaj).

W plecaku dziecko ma taką samą pozycję jak w kangurze. Gdy jest już większe (i cięższe!), a noszący już od jakiegoś czasu w chuście rodzic pewniejszy swoich umiejętności, plecak prosty staje się naturalnym kolejnym wiązaniem. To wiązanie chusty doceniają rodzice ciekawskich dzieci, które przy noszeniu z przodu odginają się i chcą "uciec" z chusty. Okazuje się, że wystarczy zmienić pozycję dziecka, a noszenie znów może stać się przyjemnością dla obu stron. 

 

Obok Fidella leopard silver (4,6m) - chusta tkana długa oraz Little Frog azuryt (4,2m) - chusta tkana długa

Wiązania na boku/biodrze rodzica

Dziecko - podobnie jak w przypadku noszenia na rękach - w pewnym wieku wygodniej jest też nosić w chuście na biodrze. Maluchy mogą tam się znaleźć nawet w pierwszych tygodniach życia. Do noszenia na boku służy chusta kółkowa (choć noworodki w niej można też nosić na brzuchu). Chusta kółkowa wskazana jest raczej do krótkiego noszenia dzieci, ponieważ to chusta, w której dziecko ułożone jest asymetrycznie. Podobnie asymetrycznie obciążone jest ciało noszącego je rodzica. W przypadku noworodków i mniejszych dzieci trzeba pamiętać, by przed włożeniem dziecka do chusty odwrócić jej górną krawędź

Jest też możliwość noszenia dziecka na boku w chuście długiej w wiązaniu kangur na biodrze. To wiązanie jest ciekawym połączeniem elementów kangura (motylek na ramieniu) i kieszonki (poziome prowadzenie chusty z pleców dziecka na plecy rodzica). Kangur na biodrze lepiej od chusty kółkowej odciąża plecy rodzica, dlatego jest polecany jeśli noszenie na biodrze ma być dłuższe. Jest w nim po prostu wygodniej. 

 

Obok Didymos prima shobu (4,7m) - chusta tkana długa oraz Little Frog lazurowy cube (4,2m) - chusta tkana długa

Wiązania dla starszych dzieci

Starszaki można oczywiście nosić i w wyżej opisanych wiązaniach chusty tkanej. Wraz z wypracowaniem przez dzieci kolejnych umiejętności (przede wszystkim dotyczy to ich samodzielnego siadania) wachlarz dostępnych wiązań jest coraz większy. Do wiązań noworodkowych dochodzą wtedy m. in. 2x, plecak z koszulką czy plecak z krzyżem. 

2x, czyli… koala

2x to wiązanie, które często jest ratunkiem dla rodziców, których dzieci niekoniecznie chcą być noszone z przodu. Wiązanie 2x jest łatwe do przygotowania jeszcze przed włożeniem dziecka do chusty, co sprawia, że znajduje wielu zwolenników wśród rodziców małych wiercipiętów. Warto jednak zwrócić uwagę na pozycję dziecka w tym wiązaniu. Wchodzi ono w dość duże odwiedzenie, co u małych dzieci może prowadzić do przeprostu kręgosłupa. Dlatego z tym wiązaniem dobrze jest poczekać aż dziecko będzie już siedziało. 

 

Obok Little Frog larimar (4,2m) - chusta tkana długa oraz Little Frog awenturyn (4,2m) - chusta tkana długa

Plecak z koszulką

Plecak z koszulką to modyfikacja wiązania plecak prosty, w której dziecko dużo bardziej przylega do pleców rodzica. To świetne rozwiązanie, gdy dziecko jest już dość ciężkie - dwie warstwy materiału na plecach potomka dobrze podtrzymują jego ciało. Pozycja malucha w plecaku z koszulką jest bardzo zbliżona na jego ułożenia w nosidle. Dlatego to wiązanie polecane jest przede wszystkim dla dzieci, które już samodzielnie siedzą, a nawet chodzą. Wiązanie to świetnie odciąża też plecy rodzica. 

 

Obok Fidella outer space blue (4,6m) - chusta tkana długa oraz Little Frog euklaz (4,2m) - chusta tkana długa

Chusta kółkowa dla starszaka

W chuście kółkowej siedzące dzieci nosimy w zasadzie tak samo jak noworodki. Jednak w przypadku noszenia starszaków nie ma już potrzeby odwracania krawędzi chusty kółkowej

 

Obok Fidella floral touch lunar grey (2m) - chusta kółkowa oraz Fidella floral touch eclipse blue (2m) - chusta kółkowa

Rodzaj wiązania a długość chusty tkanej

Równie ważne jak wybór odpowiedniego dla pary rodzic-dziecko wiązania jest dobranie dobrej długości chusty. chusty uniwersalne (najczęściej o długości 4,6 m), które powinny starczyć na zawiązanie wszystkich wyżej opisanych sposobów wiązania. Warto jednak dobierać długość chusty do konkretnych wiązań. I tak, do zawiązania kangurka czy plecaka prostego wystarczy chusta tkana o długości 3,6 m, kangura na biodrze - 4,2 m, a do kieszonki warto mieć chustę 4,2-4,6 m. Więcej o tym jak dobrać odpowiednią długość chusty tkanej do noszenia dzieci tutaj

Noszenie w chuście a noszenie na rękach

Najważniejsze - tak jak inaczej nosimy na rękach niemowlaki o różnych umiejętnościach, tak samo należy modyfikować sposób noszenia w chustach. Dzieci na różnych etapach rozwoju w poszczególnych wiązaniach mogą różnie się układać. Bardziej lub mniej będą lubić konkretne rodzaje wiązań czy miejsca na ciebie rodzica, na których są motane. Przykład? Wiele 4-5-6-miesięcznych dzieci ma tzw. “chustowy bunt”. W trakcie wiązania chusty wręcz chcą rodzicom “uciec” z chusty. 

Oczywiście wszystkie wiązania i czas ich wprowadzania należy dopasować do konkretnego rodzica i dziecka. Czasem może się okazać, że dla małego dziecka z refluksem odpowiedniejsze będzie wiązanie 2x niż kangur czy kieszonka. Inaczej będzie się układał noworodek na szczupłej mamie i wysokim, barczystym tacie itp. Dlatego jak zwykle w indywidualnych przypadkach, najlepiej jest dobierać wiązania chusty tkanej z profesjonalistami, czyli doradcami noszenia. W CarryLove.pl zapraszamy na konsultacje chustowe w naszym sklepie w Warszawie, bezpośrednio w waszych domach lub on line. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl