Jak nauczyć się nosić dziecko w chuście? 0
Jak nauczyć się nosić dziecko w chuście?

Jak nauczyć się nosić dziecko w chuście?

Chusty często przerażają. Kilka metrów materiału, płaczące dziecko i zdezorientowany rodzic. Byliście w takiej sytuacji? Choć wielu młodych rodziców chce nosić swoje maluchy w chustach, wielu z nich boi się, że nie podołają temu wyzwaniu. Często obawa przed tym, że nie nauczą się nosić w chuście jest tak duża, że nawet nie próbują zamotać swojego maleństwa. Dlatego dziś napiszemy jak nauczyć się nosić dziecko w chuście. Sposobów - jak zwykle - jest kilka.

Chusty do noszenia dzieci początkowo wydają się bardzo skomplikowane. Trzeba się zdecydować na jeden z dostępnych na rynku rodzajów chusty (elastyczna czy tkana, a jeśli tkana to kółkowa, czy długa, i jak długa…). Wybrać wiązanie i sprawdzić czy jest odpowiednie dla dziecka (o rodzajach wiązań pisałyśmy już tutaj). I najważniejsze - nauczyć się wiązać. Nauka może przebiegać w różny sposób.

Samodzielna nauka noszenia w chuście

Nauczyć nosić dziecko w chuście można się samodzielnie. W internecie jest wszystko, również wiele filmików i tutoriali, pokazujących jak wiązać poszczególne wiązania. Tak motać zaczynało wielu rodziców, również doradców noszenia. Kiedyś był to chyba najpopularniejszy sposób uczenia się tego jak nosić dziecko. Wiedza czeka w internecie. Do tego jest darmowa i dostępna o każdej porze. Faktycznie sporo rodziców samodzielnie nosić się nauczyło. Pytanie czy wszyscy mieli prawidłową technikę wiązania chusty. Ucząc się tylko z filmików teoretycznie widzimy co mamy zrobić, brakuje jednak punktu odniesienia, wzoru czy siły dociągnięcia dziecka itp. Dociągamy w taki sam sposób jak na filmiku, ale czy na pewno z taką samą siłą? Widzimy luzy z boku, ale czy wiemy skąd się one wzięły? Na jakim etapie wiązania powstały?

Nauka noszenia z koleżanką

Wiele mam chce nosić w chuście, bo noszą też ich koleżanki. Widzą, że noszenie uspokaja noworodki, buduje niezwykłą więź, a ich rodzicom po prostu ułatwia życie. Zazwyczaj owe znajome z chęcią dzielą się swoją wiedzą, pożyczają chusty na “macanki” czy - właśnie - proponują, że pokażą jak chustę zawiązać. Wiele świeżo upieczonych mam z takiej pomocy korzysta i z powodzeniem nosi swoje dzieci. 

Czy nauka z przyjaciółką ma jakieś minusy? Nigdy nie masz pewności, czy koleżanka faktycznie poprawnie nosi swoje dziecko w chuście (szczególnie jeśli sama uczyła się bez pomocy doradcy noszenia). Plusy? Nauka połączona z ploteczkami z pewnością jest najprzyjemniejsza! A koleżanka może być świetnym kompanem do chustospacerów.

[product id="7170, 4692" limit="2" onlyAvailable="true"]

Nauka z doradcą noszenia

Nauka noszenia w chuście z doradcą noszenia jest coraz popularniejsza. Dziś doradcy noszenia towarzyszą rodzicom w początkach ich rodzicielstwa na równi z doradcami laktacyjnymi czy fizjoterapeutami. Indywidualne konsultacje chustowe nie są już niczym nadzwyczajnym, szczególnie w przypadku rodziców, którzy dużą wagę przykładają do poprawności i bezpieczeństwa wszystkich swoich poczynań z maluchem.

Nauka noszenia w chuście z doradcą może przebiegać w różny sposób. Można się spotkać na konsultacjach indywidualnych (bezpośrednio w domu rodzica, w sklepie/pracowni doradcy lub on line) lub warsztatach. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. 

Konsultacje indywidualne z doradcą noszenia

Indywidualne konsultacje chustowe są najlepszym i najskuteczniejszym sposobem nauki noszenia dziecka w chuście. Prowadzone są przez profesjonalistów, czyli doradców noszenia. To osoby, które ukończyły często naprawdę wiele specjalistycznych kursów, również tych daleko wychodzących poza obszar samego chustonoszenia. Doradcy noszenia pracujący w CarryLove.pl mają za sobą dziesiątki kursów i warsztatów z fizjoterapeutami i innymi specjalistami, pomagającymi w holistyczny sposób spojrzeć na Mamę i jej malucha.

Jak przebiega indywidualna konsultacja chustowa w sklepie CarryLove.pl lub w domu klienta? Przed spotkaniem doradca noszenia zbiera podstawowe informacje o dziecku i rodzicu, by wiedzieć jakie rozwiązania może im zaproponować. Później, w trakcie konsultacji, to do rodzica należy ostateczna decyzja jakiego wiązania/wiązań będzie się uczył. Podejmuje ją świadomie, znając wady i zalety poszczególnych wiązań oraz ich wpływ na jego ciało. Wiązania uczy się na specjalnych lalkach. Dopiero gdy mija pierwszy stres, a ruchy są opanowane, mota się maluszka. To zdecydowana zaleta w porównaniu z samodzielną nauką. 

Jakie są inne plusy tego rozwiązania? Doradca noszenia skupiony jest tylko na konkretnej parze rodzic-dziecko. Wiązanie jest indywidualnie dopasowane do etapu rozwoju dziecka i preferencjach rodzica, czasem nie są to te najbardziej podstawowe i oczywiste rozwiązania typu kangurek/kieszonka. Często, przy okazji nauki noszenia w chuście, doradca noszenia przekazuje i inną przydatną wiedzę (jak prawidłowo nosić maluszka na rękach, przystawiać do piersi itp.). To spora wartość dodana do takich spotkań. 

Ofertę konsultacji indywidualnych z doradcami noszenia pracującymi w CarryLove.pl w Warszawie i okolicy możesz zobaczyć tutaj

[product id="16722, 9278" limit="2" onlyAvailable="true"]

Nauka noszenia w chuście on line

Doradcy CarryLove.pl prowadzą konsultacje chustowe (i nosidełkowe też!) on line już od kilku lat, jednak ich ilość zwiększyła się wraz z nadejściem pandemii. Dla wielu rodziców nie jest to tak wygodna forma jak spotkanie z doradcą face to face. Z drugiej strony - popularyzacja konsultacji przez internet sprawiła, że nauka z ekspertem stała się dostępna dla wielu rodziców, którzy dotąd nie mieli dostępu do doradcy. Dziś możliwość konsultacji indywidualnych ma każdy użytkownik internetu. Nasi doradcy uczą nosić dzieci w chuście na całym świecie! 

Spytacie, czym różni się spotkanie z doradcą przez internet od nauki z ogólnodostępnych (i darmowych!) filmików? Różni się i to bardzo! Indywidualne konsultacje chustowe on line to wciąż bezpośredni kontakt z doradcą. To możliwość zadawania pytań i rozwiania wszelkich wątpliwości. To pomoc w doborze najlepszego dla konkretnego rodzica i dziecka wiązania i chusty. To natychmiastowe reakcje doradcy, który widzi, że jakiś element wiązania sprawia rodzicowi trudność. Filmik na YT czy papierowa instrukcja takiego feedback’u nie zapewnią. Konsultacje on line to też najczęściej możliwość pozostania ze swoim doradcą w kontakcie, czyli realna pomóc również po spotkaniu. 

Ofertę konsultacji indywidualnych on line prowadzonych przez doradców noszenia CarryLove.pl możesz zobaczyć tutaj.

Warsztaty z doradcą noszenia

Choć w erze pandemii możliwości organizowania warsztatów grupowych jest ograniczona, część doradców spotyka się z kilkoma mamami/rodzicami na raz. To podobnie jak indywidualne konsultacje chustowe świetny sposób nauki. Minusem jest to, że uwaga doradcy nie skupia się na jednej parze rodzic-dziecko, a na kilku. Z drugiej strony, czasem pytania czy uwagi ze strony innych uczestników warsztatów chustowych sprawiają, że łatwiej jest opanować wiązanie. Minusem jest to, że można się nawzajem rozpraszać (o “zaraźliwym” płaczu dzieci nawet nie wspomnimy). Plusem jest cena - zazwyczaj warsztaty są tańsze niż spotkania indywidualne. Warsztaty są świetnym pomysłem, gdy już nosisz i chcesz nauczyć się kolejnych wiązań. 

Najlepszy sposób nauki noszenia w chuście

Jaki sposób nauki noszenia w chuście jest najlepszy dla Ciebie i Twojego Dziecka? Tego niestety z naszego artykułu się nie dowiesz. Jak zwykle, decyzja należy do rodzica. Każdy sposób nauki może być dobry. Jedna mama wszystko “załapie” po obejrzeniu jednego filmiku w internecie, inna będzie długo walczyła z wiązaniem po spotkaniu z doradcą noszenia. Jedni rodzice od razu poczują odpowiednie “flow”, inni mimo korzystania z różnych form nauki noszenia w ogóle się z chustami nie polubią. Jedni będą zdania, że spotkanie z doradcą noszenia była najlepszą decyzją i inwestycją w dziecko, inni stwierdzą, że tego samego nauczyliby się z You Tube’a i właściwie stracili pieniądze. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że rodzice chcący nosić swoje dzieci w chustach mają naprawdę sporo możliwości nauki. Dziś już nie ma wymówki, że “nie było w pobliżu doradcy”. 

[product id="7145, 9354" limit="2" onlyAvailable="true"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl