Pierwsza chusta do noszenia dzieci - idealna na start chustonoszenia 0
Pierwsza chusta - idealna na start chustonoszenia

Pierwsza chusta do noszenia dziecka - idealna na start chustonoszenia

Wybór pierwszej chusty do noszenia dzieci często wydaje się tak samo trudny jak nauka noszenia. O ile dla większości rodziców nauka noszenia z doradcą jest już oczywistością, o wyborze chusty z profesjonalistą nie wszyscy już myślą. Jak więc samodzielnie kupić chustę i mieć pewność, że będzie się zadowolonym z wyboru? Wystarczy poznać kilka zasad.

W internecie znaleźć można mnóstwo porad. Jakie są rodzaje chust i jaki wybór chusty jest najlepszy na początek. Jaka chusta daje poczucie bezpieczeństwa dziecku i komfort noszenia rodzicowi. Na co zwrócić uwagę, by nie tylko mieć wolne ręce, ale też móc normalnie funkcjonować z maluszkiem na sobie. Zdajemy sobie sprawę, że pierwsza chusta to często nie lada wyzwanie, dlatego postaramy się te wszystkie rady uporządkować.

Nie wszystko o chustach w internecie jest prawdą

Niektóre złote rady dotyczące chust do noszenia dziecka potwierdzimy, inne zanegujemy. Wszystko to na podstawie wiedzy doradców noszenia, którzy pracują w sklepie z chustami, nosidełkami i akcesoriami dla noszących rodziców w CarryLove.pl w Warszawie. To jakie cechy powinna mieć pierwsza chusta wiemy nie tylko z wielu szkoleń, ale też z praktyki. Same przez kilka lat nosiłyśmy swoje dzieci, w sklepie dobieramy chusty dziesiątkom rodziców, a na konsultacjach chustowych pracujemy z chustami chyba wszystkich dostępnych na polskim rynku marek. Jaka powinna być więc twoja pierwsza chusta do noszenia dziecka?

Fidella diamonds beige (2m) - chusta kółkowa  Fidella diamonds anthracite (4,6m) - chusta tkana długa

Na zdjęciach Fidella diamonds beige (2m) - chusta kółkowa oraz Fidella diamonds anthracite (4,6m) - chusta tkana długa

Pierwsza chusta do noszenia dzieci - tkana czy elastyczna?

Wielu rodziców słyszało, że pierwszą chusta powinna być ta elastyczna, bo jej wiązanie jest najłatwiejsze. Niestety ten rodzaj chusty wystarcza ledwie na kilka pierwszych tygodni noszenia. Cięższego już maluszka trudno w niej prawidłowo spozycjonować, do tego elastyczny materiał, który początkowo jest zaletą tej chusty, po jakimś czasie sprawia, że dziecko zaczyna w chuście sprężynować. Dlatego większość rodziców, za radą doradców noszenia, swoją chustowa drogę zaczyna od razu od chusty tkanej. Ten rodzaj chusty zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej dziecka, jednocześnie dbając również o komfort noszącego je rodzica.

Ważne, żeby rodzic zaczynający nosić malucha wiedział, że już od urodzenia możemy włożyć dziecko również w chustę kółkową. Przy pierwszych próbach wiązania noworodków układamy je z przodu, brzuch do brzuszka, dopiero później układamy je w pozycji na biodrze. Chusta kółkowa co prawda asymetrycznie obciąża ramiona osoby noszącej i nie zapewnia równomiernego odciążenia kręgosłupa, jednak jest bardzo praktyczna. To doskonałe rozwiązanie, gdy planujemy nosić krótko i często. Świetnie sprawdza się, gdy w domu są też starsze dzieci. , a nie tylko nowonarodzony maluch. Warto poznać wszystkie opcje, bo bezpieczne wiązanie niemowląt ma różne oblicza. Korzystać można z różnych chust i sposobów wiązania (na plecach, na brzuchu czy biodrze).

Długość chusty do noszenia niemowlaka

Chusty tkane produkowane są w różnych długościach - 3,6 m, 4,2 m, 4,6 m i nawet 5,2 m. To jakiej długości potrzebuje konkretny rodzic zależy od rozmiarów jego ubrań (tak, rodzica, a nie dziecka!) oraz rodzaju wiązania. Są wiązania, które potrzebują dłuższej chusty (np. kieszonka), są i takie, na które wystarczy krótka chusta, najczęściej 3,6 m (np. kangurek czy plecak prosty). Więcej o rodzajach wiązań przeczytacie na blogu CarryLove.pl

Do rodzica należy decyzja, czy chce kupić chustę dostosowaną długością do aktualnie używanego wiązania, czy wybierze coś uniwersalnegoUniwersalną długością chusty, z której można zawiązać w zasadzie wszystkie wiązania, jest 4,6 m (dla szczupłych mam 4,2 m).

 

Obok EverySlings mulberry (4,6m) - chusta tkana długa oraz EverySlings bayberry tencel (4,6m) - chusta tkana długa

Skład i splot pierwszej chusty do noszenia dzieci

Chusty szyte są z różnych materiałów. Najczęściej pierwsza chusta jest w 100% bawełniana. Wielu rodziców wybiera również chusty z jakimiś domieszkami. Takie dodatki sprawiają, że chusty mają jakieś dodatkowe właściwości. Świetnymi dodatkami do chusty dla noworodka są bambus (wiskoza bambusowa) i tencel. Sprawiają że pierwsza chusta jest bardzo mięciutka, przyjemna w dotyku i łatwo się na niej nauczyć prawidłowego dociągania. Często spotykaną domieszką jest też len. Chusty z dodatkiem lnu są bardzo przewiewne, cienkie, a jednocześnie dość nośne. 

Różne są również sploty chust. Niegdyś najwięcej chust tkanych było splotem skośno-krzyżowym, dziś królują raczej sploty żakardowe. W zależności od rodzaju splotu i grubości chusty są one często bardziej plastyczne niż chusty tkane skośno-krzyżowo. A rodzajów jest całkiem sporo - do wyboru m. in. splot diamentowy, serduszkowy, szyszkowy itp. W zależności od firmy mogą one mieć różną strukturę (jedne będą sztywniejsze, inne bardziej poddające się), grubość (gramaturę) i podatność na dociąganie.

  

Gramatura - czy chusta dla noworodka musi być cienka?

Intuicyjnie rodzice czują, że im cieńsza chusta, tym łatwiej im nauczyć się ją prawidłowo motać. I faktycznie jest w tym ziarno prawdy. Chustę o niższej gramaturze (180-210 gram) faktycznie dociąga się bardzo łatwo, jednak często bardzo szybko okazuje się, że ich nośność nie jest powalająca. W takim wypadku po kilku tygodniach/miesiącach noszenia trzeba po prostu kupić kolejną chustę. Jako doradcy noszenia zazwyczaj polecamy na początek przygody z noszeniem chusty średniej grubości, mniej więcej 220-260 (np. serduszka Everyslings). Tak naprawdę wszystko zależy nie tylko od gramatury, ale też od splotu i marki chusty. 

Gramatura wiąże się nie tylko z grubością chusty, ale również z jej nośnością. Niestety nie ma łatwego przełożenia, że im grubsza chusta, tym jest bardziej nośna. Zdarzają się chusty cienkie (np. Storchenwiege), które są bardzo nośne, zdarzają się też takie, które pomimo sporej gramatury się luzują. 

Czy pierwsza chusta musi być pasiakiem?

Jednym z najchętniej powtarzanych i jednocześnie najczęściej nie sprawdzających się mitów o chustonoszeniu jest mit o pasiaku. O co chodzi? Gdy polski rynek chustowy dopiero się rozwijał, przyjęło się, że pierwsza chusta powinna być w paski, mieć różne kolory krawędzi i być utkana splotem skośno-krzyżowym. Taka chusta miała pomagać w nauce motania. I faktycznie, kiedyś każda świeża chustomama uczyła się wiązać chustę właśnie na pasiaku. Najczęściej wynikało to nie tyle z własnego wyboru, co z ówczesnej oferty producentów. Dziś jest ona zdecydowanie szersza i takich tradycyjnych pasiaków sprzedaje się zdecydowanie mniej niż kiedyś. Wiele jest też chust, które “pracują” dużo lepiej niż typowe skośno-krzyżowe pasiaki, sprawiając że wiązanie chusty jest zdecydowanie łatwiejsze.

Dziś więc pytanie - jaka chusta na początek jest dużo trudniejsze niż kiedyś. Jest po prostu zdecydowanie szerszy niż jeszcze kilka lat temu wybór chust i do noszenia dziecka. Dużo wcześniej rodzice używają też nosidła ergonomiczne. Sposób noszenia niemowlaka po prostu ewoluował. Nie zmieniło się jednak to, że często mamy noszą swojego malucha cały dzień. Ważne, by nosząc dziecko dbały o prawidłową pozycję stawów biodrowych, dobre dociągnięcie materiału na plecach dziecka i osoby noszącej i wzajemny komfort.  

 

Na zdjęciach LennyLamb moja druga chusta mała jodełka larimar (2,1m) - chusta kółkowa oraz LennyLamb mała jodełka Szmaragd (4,6m) - chusta tkana długa

Jaką chustę tkaną kupić?

Doradcy noszenia pracujący w CarryLove.pl z dostępnych w naszym sklepie chust początkującym rodzicom najczęściej polecają splot serduszkowy (np. seria Babyhearts od Everyslings czy Little Love firmy LennyLamb), diamentowy (np. firmy Fidellaczy jodełkowy (np. Mała Jodełka Lenny Lamb). Każda chusta oferowana w naszym sklepie uszyta jest z wysokiej jakości dzianiny, która dobrze dociągnięta w zasadzie niweluje ciężar dziecka. Dostępne są w wielu modelach, kolorach i długościach. Na pewno każdy świeżo upieczony chustorodzic znajdzie tam coś co mu odpowiada. 

Jakąkolwiek chustę będziesz chciała kupić, najlepiej zrobić to już PO spotkaniu z doradcą noszenia. To najbardziej uniwersalna metoda nauki noszenia dziecka w chuście. W trakcie konsultacji chustowych nasi eksperci dobierają chusty odpowiednie do konkretnego rodzica i dziecka, umożliwiają również przetestowanie różnych rodzajów splotów i firm chustowych. Dzięki temu decyzję o kupnie chusty można podjąć naprawdę świadomie. W końcu każde dziecko noszone może na różne sposoby, z czego rodzice często nie zdają sobie sprawy. Podobnie nie wiedzą o różnych rodzajach chust. Przeglądając strony internetowe zazwyczaj skupiają się na chustach długich tkanych, tymczasem noworodki można bezpiecznie mieć też w wiązaniu jakie oferują chusty elastyczne czy chusta kółkowa (tylko tu unikamy wiązania "kołyska").

Noszenie dziecka to wspaniała przygoda

Używanie chusty do noszenia dzieci to cudowne doświadczenie. Noszenie dzieci zapewnia poczucie bliskości, bezpieczeństwa i ukojenie. Dobrze dociągnięta na plecach maluszka tkanina odciąża kręgosłup malucha (oraz oba ramiona rodzica!), a prawidłowa pozycja w chuście zabezpiecza też główkę maluszka (a o nią rodzice najczęściej się martwią). Chusta do noszenia dziecka po prostu ułatwia funkcjonowanie w nowej rzeczywistości.

Wszystkie chusty dostępne w CarryLove.pl zobaczyć można tutaj. Na pewno znajdziesz tam produkt odpowiedni dla Ciebie i twojego dziecka. Przekonaj się, że noszenie dziecka naprawdę zmienia rodzicielstwo!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl