Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Chusty do noszenia dzieci – 5 podstawowych zasad wiązania
Chusty do noszenia dzieci – 5 podstawowych zasad wiązania 0

Chusty do noszenia dzieci – 5 podstawowych zasad wiązania

Zaczynając swoją przygodę z chustonoszeniem, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach wiązania chusty tkanej. Przestrzegając ich, będziesz mieć pewność, że twoje wiązanie będzie poprawne i bezpieczne. O czym trzeba więc pamiętać chcąc poprawnie i bezpiecznie zawiązać niemowlaka w chustę?

Zasad noszenia dziecka w chuście tkanej jest wiele, my jednak skupimy się dziś na 5 - wg nas - podstawowych. Jakie są podstawowe zasady wiązania maluszka w chustę?

  1. Dziecko w chuście nosimy w pionie, jednak nadajemy mu taką pozycję, która zapewnia kręgosłupowi dziecka odciążenie, zaś stawom biodrowym właściwą stymulację do rozwoju (tzw. pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa).
  2. Samo włożenie dziecka do chusty nie daje gwarancji poprawnego noszenia. Jak każdy inny sprzęt, chusty do noszenia dzieci wymagają przeszkolenia. Dlatego bardzo dobrze się stanie, jeśli uczyć będziesz się nie z instrukcji, a wraz z doradcą noszenia, który jest profesjonalistą w dziedzinie chustonoszenia. 
  3. Dziecko w chuście nosimy tylko przodem do rodzica („Chest to chest is the best!”). Oznacza to, że brzuch dziecka ZAWSZE przylega do ciała osoby noszącej – klatki piersiowej, pleców lub biodra.
  4. Prawidłowo zawiązana chusta otula dziecko ciasno jak bandaż. Nie nosimy w chuście, która jest niedociągnięta i nie daje tym samym odpowiedniego podparcia dla wrażliwych struktur kostno-stawowych dziecka.
  5. W prawidłowo zawiązanej chuście kręgosłup dziecka jest zakryty na całej swojej długości, a główka dziecka oraz jego stopy znajdują się poza chustą. W przypadku dziecka, które nie trzyma jeszcze samodzielnie głowy, naciągamy dziecku chustę maksymalnie do połowy ucha.

Czy noszenie noworodka w pionie jest bezpieczne?

Prawdopodobnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że niemowląt, które nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać, nie należy nosić w pozycji pionowej. Stwarza to ryzyko przeciążenia delikatnych struktur kostno-stawowych kręgosłupa dziecka.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego kręgosłup nie posiada jeszcze cech, dzięki którym współczesny człowiek może bez szkody dla własnego zdrowia poruszać się w pozycji pionowej. W ciągu pierwszych kilkunastu miesięcy życia dziecko wykształca charakterystyczne krzywizny kręgosłupa, które nadają mu kształt litery S i sprawiają, że ludzki kręgosłup bardzo dobrze radzi sobie z grawitacją w pozycji wyprostowanej. 

Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli zadbamy o odpowiednią pozycję dziecka w chuście oraz mocno dociągniemy chustę, tak, by utrzymała ona tę pozycję na cały czas noszenia, możliwe jest w pełni bezpieczne noszenie dziecka w pionie. Kluczem jest uzyskanie w chuście takiego zaokrąglenia kręgosłupa, które jest dla dziecka fizjologiczne i ten kręgosłup odciąża. Noszenia dziecka w pionie nie jest zatem tym samym, co jego pionizowanie.

Więcej o rozwoju kręgosłupa dziecka w pierwszym roku jego życia przeczytasz tutaj.

Jak wygląda bezpieczna pozycja dziecka w chuście?.

Nosząc dziecko w chuście musimy pamiętać o kilku ważnych zależnościach. Zachowanie poniższych zasad sprawi, że nawet noworodek będzie miał w dobrze dociągniętej chuście prawidłową i bezpieczną pozycję.

1. Nóżki dziecka powinny być ułożone w dość dużym zgięciu w stawach biodrowych (przygięte w stronę pępka) oraz niezbyt dużym odwiedzeniu na boki (kąt pomiędzy dwiema nóżkami powinien wynosić maksymalnie 90 stopni, a w przypadku noworodka jeszcze mniej – około 60 stopni). Dziecko przyjmuje pozycję kuczną. Dlaczego jest to ważne? Patrz punkt 2.

2. Dzięki takiemu ustawieniu nóżek możliwe jest podwinięcie miednicy dziecka, a w ślad za nim – fizjologiczne zaokrąglenie jego kręgosłupa. Takie ułożenie kręgosłupa dziecka sprawia, że jest on zabezpieczony przed nadmiernym obciążeniem. Dodatkowo, odwiedzenie nóżek na boki działa korzystnie na rozwój stawów biodrowych malucha.

3. Głowa dziecka oraz jego stopy znajdują się poza chustą, zaś palce stóp skierowane są na zewnątrz. Nóżki ustawione są na takiej samej wysokości. Całe ciało dziecka zachowuje symetrię.

4. Rączki dziecka skierowane są dłońmi w górę.

5. Dziecko zdaje się mocno „zebrane” w sobie, zaś chusta jest mocno dociągnięta. Tylko taki sposób noszenia zapewnia utrzymanie bezpiecznej pozycji dziecka na cały okres noszenia!

Tu znajdziesz inny nasz artykuł o pozycji dziecka w chuście.

Chusty do noszenia dzieci – jak można nosić w nich dziecko?

Dzieci w chuście mogą być noszone na przodzie ciała rodzica, na jego plecach lub biodrze. Brzuch dziecka powinien być zawsze skierowany w stronę ciała rodzica. Wbrew zapewnieniom niektórych producentów sprzętu do noszenia dzieci, nie istnieje narzędzie, które umożliwiałoby bezpieczne noszenie dziecka przodem do świata, a więc z plecami przyklejonymi do klatki piersiowej osoby noszącej.

Jakie są możliwe wiązania z chusty tkanej?

Do najpopularniejszych wiązań z chusty tkanej należą: kangur, kieszonka, plecak prosty czy też wiązanie z chusty kółkowej. Polecam szczegółowy artykuł o sposobach wiązania chusty dla noworodka.

Wiązanie chusty „na kołyskę”

Czasami można jeszcze spotkać się z zaleceniem, by noworodka i małe niemowlę nosić w chuście w pozycji leżącej. Argumentem zwolenników tej pozycji jest to, że ułożenie dziecka w pionie ma niekorzystny wpływ na jego kręgosłup. Jak wspomniałam wyżej, nadanie dziecku właściwej pozycji w chuście w pozycji pionowej oraz podtrzymanie tej pozycji dobrze dociągniętą chustą jest dla dziecka w pełni bezpieczne. Nie można tego z kolei powiedzieć o noszeniu w pozycji kołyskowej. Dlaczego?

Wiązanie typu kołyska jest wiązaniem asymetrycznym, w którym całe dziecko, łącznie z głową i stopami, jest schowane w chuście. Taki sposób noszenia jest niekorzystny z punktu widzenia rozwoju stawów biodrowych. Stwierdzono, że unieruchomienie nóżek dziecka w pozycji, w której nie są one odwiedzione na boki, a wręcz przeciwnie – chusta dociska je do siebie, może stwarzać zagrożenie dla rozwijających się stawów. Dodatkowo, w tego typu wiązaniu może się zdarzyć, że broda dziecka zostanie zbyt mocno przywiedziona do klatki piersiowej, a to z kolei może dziecku utrudniać oddychanie i stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Chusty do noszenia dzieci są wspaniałym narzędziem, które ułatwia codzienne funkcjonowanie tysięcy rodzin. Warto jednak zadbać o to, by używać ich w sposób prawidłowy, tym bardziej, że wkładając dziecko do chusty musimy mieć na uwadze, że może ono w niej przebywać kilka kwadransów, a nawet dłużej. By nauczyć się prawidłowo wiązać chustę, warto zainwestować w spotkanie z profesjonalistą. Doradcy noszenia pracujący w CarryLove.pl dostępni są dla naszych Klientów zarówno stacjonarnie w sklepie w Warszawie (Anielewicza 37), jak i on line. Szczegóły naszej pracy tutaj. Zapraszamy!

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl