Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnoróżowy
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnoróżowy

87,20 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 109,00 zł
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - stalowy
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - stalowy

87,20 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 109,00 zł
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - granatowy
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - granatowy

76,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 95,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - olive
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - olive

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - jasnoróżowy
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - jasnoróżowy

111,20 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - log
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - log

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - stalowy
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - stalowy

111,20 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
Wełniane podkolanówki dziecięce  - NUI ORGANICS - sand
Wełniane podkolanówki dziecięce - NUI ORGANICS - sand

47,20 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - sand
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - sand

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniane podkolanówki  niemowlęce - NUI ORGANICS -  spray
Wełniane podkolanówki niemowlęce - NUI ORGANICS - spray

39,20 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnożółty
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnożółty

76,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 95,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - rust
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - rust

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Chusta czy nosidło dla dziecka?
Chusta do noszenia dzieci - od kiedy można w niej nosić? 1

Chusta do noszenia dzieci - od kiedy można jej używać?

Kiedy można zacząć nosić w chuście? To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych doradcom noszenia jeszcze przed konsultacjami chustowymi. Wielu rodziców nie może uwierzyć, że już noworodka można sprawnie i bezpiecznie zamotać w ten długi pas materiału.

Wszystko staje się jasne, gdy rodzic zrozumie jaką pozycję przyjmuje chustowane maleństwo i jak chusta wspomaga jego rozwój. Do tego dbając o plecy rodzica! A to równie ważne.

 

Od kiedy można chustować?

Nosić w chuście można od pierwszych dni życia dziecka. Ważne jednak, by rodzic na chustowanie był gotowy. Szczególnie, gdy rodzi się pierwsze dziecko, najpierw trzeba się po prostu oswoić z nową sytuacją. Nauczyć poprawnie nosić na rękach (a to wcale nie jest takie oczywiste!), kangurować, być razem. Mama musi dojść do siebie po porodzie, tata zacząć funkcjonować nie tylko jako partner, ale i odpowiedzialny za maluszka ojciec. Potem przychodzi czas na noszenie w chuście, które może się stać nie tylko częścią codziennego życia, ale też elementem prawidłowej pielęgnacji noworodka i niemowlaka

Szczególnie jeśli planujesz noszenie dziecka w chuście już od pierwszych dni jego życia, warto spotkać się z doradcą noszenia i pod jego okiem uczyć się pierwszych wiązań. Więcej o rodzajach wiązania chusty tkanej, również tych idelanych dla noworodków, pisaliśmy tutaj. Warto też wiedzieć jaka powinna być pierwsza chusta do noszenia dzieci, takie informacje również są na blogu CarryLove.pl.

Pamiętaj, że wybór wiązania jest bardzo ważny i powinien zależeć od etapu rozwoju Twojego dziecka.

 

Pozycja noworodka w chuście

Poprawna i bezpieczna pozycja, w której możemy nosić dziecko niesiedzące zmienia się wraz z jego rozwojem i wiekiem. Inaczej będziemy nosić miesięczne, a inaczej sześciomiesięczne dziecko. Na początku, u dziecka od urodzenia do około 3 miesiąca życia pozycja (zwana pozycją zgięciowo-odwiedzeniową) to taka, w której nóżki są odwiedzone o mniej więcej 60 stopni (na szerokość jego bioder), kolanka dziecka są dość mocno zgięte i znajdują się trochę wyżej niż pupa (zgięcie). Dzięki takiemu ustawieniu nóżek możemy „podwinąć” miednicę, czyli ustawić ją w tyłopochyleniu, co spowoduje, że plecki dziecka zaokrąglą się, a ciężka głowa nie będzie obciążać kręgosłupa, tylko oprze się o klatkę piersiową noszącego.

W późniejszych etapach życia dziecka, odwiedzenie rośnie aż do momentu otulenia udami ciała rodzica, a zgięcie maleje (aż do kąta 90 stopni). To też czas na ewentualnie zamienienie chusty tkanej na nosidełko ergonomiczne do noszenia dzieci. 

Pozycja dziecka a wiązanie chusty - zależność między zgięciem o odwiedzeniem

Jakie odwiedzenie nóżek powinno mieć dziecko w chuście? Na rysunku poniżej pokazuję zależność pomiędzy zgięciem a odwiedzeniem. Im mniejsze zgięcie w stawie biodrowym dziecka, tym większe odwiedzenie i na odwrót. Jak to wpływa na malucha w chuście?

Trzeba pamiętać, że dziecko będzie się układało w różny sposób, zależnie od postury osoby noszącej. Na klatce piersiowej wysokiego i muskularnego taty oraz na mamie z dużym biustem inaczej zawiążemy dziecko. U najmłodszych dzieci zwracamy szczególną uwagę na wiązanie chusty i przebieg chusty.

Czasami ciężko jest uzyskać pozycję jak na rysunku - warto wówczas poprosić o pomoc i opinię doradcę noszenia. Różnica będzie również zależała od sposobu wiązania - chusty elastyczne i chusty tkane inaczej będą podpierały kręgosłup dziecka i ułożą nóżki dziecka, ponieważ poły chusty idą w różny sposób.

Wiązanie dziecka a pozycja

Pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa którą przybiera maluszek i jego ciało w dobrze zawiązanej chuście, sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Dobrze dociągnięta chusta, otulająca dziecko z każdej strony, da jego delikatnemu kręgosłupowi pełne podparcie. W tej pozycji ułożenie kończyn dolnych idealnie centruje głowę kości udowej w panewce, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych i jest formą profilaktyki dysplazji.

Dzięki poprawnej pozycji nasze dziecko nie będzie dźwigało swojego ciężaru ciała - zrobi to za nie chusta i noszący rodzic. Aby tak się stało – chusta musi być dobrze i prawidłowo zawiązana. Wiązania chusty warto uczyć się pod okiem profesjonalisty, który zwróci uwagę na szczegóły i niuanse, oraz skoryguje pozycję dziecka w zawiązanej już chuście.

Jak długo możemy nosić małe niemowlę czyli czas noszenia?

Nie ma górnej granicy czasowej po której musimy wyjąć dzidziusia. Do prawidłowego rozwoju maluszek potrzebuje różnorodności a przede wszystkim leżenia na macie lub na twardym podłożu. W przypadku noszenia noworodków podążamy za potrzebami dziecka - gdy dziecko płacze instynktownie bierzemy je na ręce tulimy i nosimy.

Często na rękach ciężar dziecka po dłuższym noszeniu jest bardzo odczuwalny, ręka nam się męczy, łokieć opada do dołu i pozycja dzidziusia często odbiega od idealnej - wtedy na ratunek przychodzi nam chusta tkana.

W trakcie noszenia obserwując dziecko z pewnością zauważymy kiedy jest pora karmienia, przewijania. Nie martw się, nie da się przyzwyczaić maluszka do noszenia i starsze dzieci nosimy już bardzo rzadko.

Jakie wiązanie wybrać na start?

Plecak prosty, kieszonka czy kangurek? Nosić noworodka w chuście kółkowej , chuście elastycznej czy chuście wiązanej? Wszystkie z tych wiązań dadzą prawidłową pozycję dziecku oraz będzie symetrycznie ułożone.

Kręgosłup noworodka jest zabezpieczony - chusta sięga do karku dziecka, miednica dziecka podwinięta, nogi dziecka wychodzą poza chustę. Pomimo tego, że chusta przebiega w inny sposób to nadaje prawidłową pozycję dziecka. Najczęstszym wyborem rodziców są wiązania z na klatce piersiowej rodzica - kieszonka i kangurek. Ciężar ciała maluszka rozkłada się wtedy równo na naszych plecach i ramionach.

Pamiętaj, że najlepsze wiązanie dla naszego dziecka to takie, które zabezpiecza jego kręgosłup. Osiągniemy to poprzez mocne dociąganie chusty. Najważniejszy jest trening i ćwiczenia a po jakimś czasie wiązanie chusty przyjdzie nam z łatwością i będziemy to robić z zamkniętymi oczami.

Konsultacje z wiązania chusty

Chusty do noszenia dzieci dostępne w CarryLove.pl zobaczysz tutaj. W przypadku noworodków pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa jest bardzo ważna. Jeżeli na myśl o samodzielnym zawiązaniu noworodka w chustę robi ci się słabo, nie przejmuj się. Długość chusty może przytłoczyć. Wielu rodziców ma tak samo!

Najlepiej jeszcze przed zakupem chusty zapraszamy na konsultacje chustowe w sklepie CarryLove.pl w Warszawie lub on line. W ich trakcie nasi doradcy dobiorą najlepszą chustę dla Ciebie i Twojego Maleństwa oraz nauczą Cię samodzielnie wiązać chustę w najlepsze, dopasowane do rozwoju dziecka w danym momencie wiązanie.

Komentarze do wpisu (1)

2 października 2021

Jaka piękna grafika.

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl