Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
LennyLamb otulacz bambusowy marynarz
LennyLamb otulacz bambusowy marynarz
89,00 zł 53,40 zł
szt.
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Tula toddler ripple - nosidło klamrowe
Tula toddler ripple - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula preschool discover - nosidło klamrowe
Tula preschool discover - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics niebieski
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics niebieski
45,50 zł 27,30 zł
Sukienka Lana Nui Organics biało zielone paski
Sukienka Lana Nui Organics biało zielone paski
59,00 zł 35,40 zł
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics zielony
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics zielony
45,50 zł 27,30 zł
Zimowa wycieczka w góry z dziećmi - jak się przygotować
Zimowa wycieczka w góry z dziećmi - jak się przygotować 0

Zimowa wycieczka w góry z dziećmi - jak się przygotować

Uwielbiasz zimę w górach, ale obawiasz się, że z wyjście na szlak z dzieckiem może cię przerosnąć? Marzysz o sankach z dziećmi w Beskidach czy tatrzańskich dolinkach, jednak boisz się, że maluchy zmarzną? Chcesz iść na długi zimowy spacer z niemowlakiem, ale obawiasz się, że dziecku w wózku będzie zimno? Masz chustę lub nosidło, ale nie wiesz jak ubrać dzieci żeby było ciepło i wygodnie? Dziś opowiemy wam jak zorganizować zimowe wyjście w góry z chuściochem lub dzieckiem w nosidełku ergonomicznym. 

Jeśli lubicie górskie wycieczki z pewnością będziecie chcieli zabierać w góry również swoje dzieci. Pewnie też nie będziecie chcieli czekać aż maluchy samodzielnie pójdą na szlak. Trzeba będzie więc dzieci nosić... Pytanie, w czym? Jak zwykle nie ma jednej odpowiedzi. Najważniejszymi kryteriami będą wiek i umiejętności dziecka oraz - jak zwykle - preferencje rodzica. 

Jak nosić dzieci w górach?

Jak więc zorganizować górską wycieczkę, by zabrać ze sobą małe dziecko? Jak nosić w górach niemowlaka, żeby był bezpieczny i było mu ciepło? Jaki sprzęt zgromadzić, by górskie wycieczki w dziećmi były przyjemnością dla wszystkich? I w końcu - co zrobić, by również w zimie bez stresu iść z dziećmi w góry? Odpowiedź jest jedna - trzeba się dobrze przygotować i… pozytywnie nastawić. 

Noszenie zimą w chuście

Noszenie w chuście jest najzdrowszym rozwiązaniem w przypadku noworodków i małych niemowlaków. Tylko chusta tkana zapewnia takim maluszkom stabilną pozycję, podparcie dla kręgosłupa i bezpieczeństwo nawet przez długi czas noszenia (górski szlak to przecież jest co najmniej kilka kilometrów!). Co więcej, nosząc maluszka w chuście w górach, zapewniamy mu też ciepło (pozycja brzuch do brzuszka) i niezbędne poczucie bezpieczeństwa. Warto więc dobrze przećwiczyć różne rodzaje wiązań chusty, kupić dobrą chustę do noszenia dzieci i… w drogę! 

W chuście mamy możliwość noszenia dziecka w różnych pozycjach na naszym ciele. Zimą jednak najczęściej rodzice wybierają noszenie brzuch do brzucha. Mając malucha z przodu mają większą kontrolę nad niemowlakiem, do tego wzajemnie się z dzieckiem grzeją. To ważne, szczególnie zimą. 

Bardzo istotne, szczególnie zimą, jest też dobre ubranie maluszka do chusty. Nosząc w chuście nie powinniśmy zakładać maluchowi wielu grubych czy puchowych warstw ubrań. Świetnie sprawdzają się w takich sytuacjach ubranka z wełny merino czy polarkowe lub wełniane kombinezony. 

Długa chusta Fidella 

Na zdjęciach długa chusta Fidella oraz wełniana bluzka z długim rękawem NUI Organics.

Noszenie dziecka zimą w nosidle ergonomicznym

Założenie nosidełka ergonomicznego w trakcie górskiej wycieczki, szczególnie zimowej, jest zdecydowanie szybsze i łatwiejsze niż zawiązanie chusty. Właśnie z tego powodu wielu rodziców, nawet malutkich dzieci, woli nosić je w nosidełkach niż w chustach. 

Tutaj pisałyśmy więcej o tym jakie powinno być nosidełko do noszenia niemowlaka, tu z kolei znajdziesz informacje o nosidłach dla dzieci niesiedzących. Poprawnie dobrane nosidło do noszenia dziecka świetnie sprawdza się na górskich szlakach. 

Wielu rodziców starszych dzieci wybiera noszenie w nosidle na plecach. W tym przypadku szczególnie dużą uwagę należy zwrócić na strój dziecka. Podstawą są dobrej jakości bielizna termiczna lub wełniana (my tradycyjnie polecamy legginsy merino i bluzki Nui Organics) oraz wełniane skarpety. 

Nosidło Fidella 

Na zdjęciach nosidło Fidella Fusion Toddler oraz zestaw ubrań merino NUI Organics, idealny na górskie zimowe wycieczki.

Nosidło turystyczne na zimowe wycieczki

Dla wielu rodziców, szczególnie tych zaprawionych w górskich wycieczkach, podstawowym narzędziem jest jednak nosidło turystyczne. Nosidło stelażowe wydaje im się stabilniejsze. Do tego jego integralną częścią jest też część bagażowa, znajdująca się pod pupą noszonego dziecka. Minusem tego typu nosideł jest jego ciężar. Model Deuter Kid Comfort, który można wypożyczyć w wypożyczalni CarryLove.pl waży nieco ponad 3 kg. To nadal niezbyt dużo w porównaniu do jego bogatego wyposażenia i wielu przydatnych rozwiązań. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym czym charakteryzuje się nosidełko górskie do noszenia dzieci

 

Nosidło turystyczne w CarryLove.pl można kupić lub wypożyczyć. 

Nosidło turystyczne umożliwia bezproblemowe noszenie w górach ubranego w zimowy kombinezon dziecka. To z pewnością duży plus, bo w przypadku nosidełka ergonomicznego kilka warstw ubrań sprawia, że dziecko ma pod panelem nosidełka zdecydowanie mniej miejsca. Z drugiej strony, w nosidle stelażowym maluch szybciej się wychładza, trzeba go więc naprawdę dobrze ubrać (jako pierwszą, trzymająca ciepło warstwę polecamy bieliznę merino Nui Organics). Warto również zwrócić uwagę na przydatne otulacze. Są również takie przeznaczone do noszenia nosidełkach górskich. 

Trzeba jednak pamiętać, że nosidło turystyczne nie jest dla każdego dziecka. Na noszenie w chuście możemy sobie pozwolić już od pierwszych tygodni życia niemowlaka. W nosidełku ergonomicznym najlepiej nosić dzieci siedzące. Natomiast nosidło górskie, stelażowe jest przeznaczone do chodzenia po górach ze starszymi dziećmi. Najlepiej, żeby mały turysta już chodził, a co najmniej stabilnie stał. Tutaj znajdziesz opinię doradcy noszenia o nosidle górskim.

Ubrania dla dwojga na wycieczkę w góry

Skoro wiemy już w czym będziemy nosić dzieci w trakcie zimowych wycieczek w góry, czas to drugą ważną rzecz - jak się ubierzemy. Oczywiście można nosić dziecko w kombinezonie, a samemu mieć zimową kurtkę. Ta najprostsza i - wydawałoby się - najbardziej oczywista opcja nie zawsze jednak się sprawdza. Szczególnie w przypadku malutkich dzieci, które często w trakcie zimowego noszenia w górach po prostu zasypiają, ich własny kombinezonik to zdecydowanie za mało. Na szczęście wymyślono tzw. ubrania dla dwojga oraz osłonki do noszenia dzieci zimą (jesienią i zawsze kiedy może być po prostu chłodno).

Kurtki dla dwojga na zimowe wycieczki

Kurtka dla dwojga zapewnia komfort cieplny zarówno rodzicowi, jak i niesionemu w chuście czy nosidle dziecku. To świetne rozwiązanie, w którym można nosić dzieci zarówno na brzuchu, jak i na plecach. W przypadku górskich wycieczek trzeba jednak pamiętać, że gdy rodzic się zgrzeje, nie może kurtki zdjąć, bo odkryje również dziecko. Dla jednych będzie to problemem, dla innych - nie. 

Otulacze i osłonki na zimę

Drugą możliwością zabezpieczenia cieplnego dzieci noszonych w chustach i nosidełkach są ciepłe osłonki (otulacze). To takie specjalne materiałowe “kieszonki”, którymi okrywa się dziecko, zapinając materiał przy pasach naramiennych nosidełka lub krzyżując na plecach rodzica taśmy z klamrami. Dzięki temu rozwiązaniu dziecko jest chronione przed zimnem (a jeśli osłonka jest z softshellu to także przed wiatrem), a rodzic - ubrany w swoją kurtkę - w każdej chwili może jednej warstwy ubrania się pozbyć. W górach to duża zaleta, szczególnie w trakcie podejść. 

Zaletą otulaczy dla dzieci jest też ich uniwersalność. Możne je montować zarówno, gdy nosimy dzieci w górach na brzuchu, jak i na plecach. Do tego nieważne czy nosi mam, czy tata. Mogą się osłonkami dla niemowlaków po prostu wymieniać. Kurtkę dla dwojga każdy musi mieć swoją. 

Tutaj znajdziesz nasze porównanie kurtek dla dwojga i osłonek. Jak widać, każde z nich ma swoje plusy i minusy. Zadecydować trzeba samodzielnie. 

  

Na zdjęciu maluszek w kurtce dla dwojga Greyse oraz otulaczu Kavka. 

Wycieczka w góry zimą - odpowiedni ubiór

Nieważne jak dobrej jakości będziecie mieć buty, kurtki czy kombinezony, w których pójdziecie w góry. Zimą, nie tylko w górach, najlepiej jest ubierać się “na cebulkę”. Bardzo często na różnych etapach trasy jesteśmy na tyle rozgrzani, że zdejmujemy kolejne warstwy ciuchów. Ważne, by dobrze dobrać pierwszą warstwę zimowego ubrania. Bielizna, która styka się z ciałem dziecka, spełnia bardzo ważną funkcję. U dzieci noszonych w chustach i nosidełkach świetnie sprawdza się bielizna merino. Zakładając ciepłe legginsy czy przylegającą do ciała wełnianą bluzkę wykorzystujemy termoregulacyjne właściwości wełny merynosów. Dzięki temu mamy pewność, że noszone w górach dziecko nie będzie ani przegrzane, ani zmarznięte.

Szczególnie w przypadku dzieci spędzających całą wycieczkę w chuście czy nosidle pamiętajcie o dodatkowym zabezpieczeniu stópek. One mogą bardzo szybko zmarznąć. Polecamy dodatkowe skarpetki merino lub miękkie ocieplane buciki (naszym przebojem są np. ciepluszki Mabibi czy paputki Kavka). Jeśli chodzi o czapki - znów najlepiej stosować zasadę taką jak w przypadku bielizny. Najlepszy jest taki materiał, w którym dziecko nie będzie ani spocone, ani wyziębione. Czyli co? W trakcie zimowych wycieczek w górach świetnie sprawdzają się wełniane kominiarki, które nie dość, że chronią również szyję dziecka to jeszcze można je bezproblemowo nosić jako warstwę pod cieplejszą czapkę lub kaptur. Nic się nie przesuwa, nie gniecie i nie odstaje. 

 

Na zdjęciach dziecięce ciepłe skarpetki merino oraz cienka i grzejąca kominiarka NUI Organics

Zimowe wyjście w góry z dzieckiem - co zabrać

Zimowe wyjście z dzieckiem w góry może być prawdziwą przyjemnością! Wszystko jest kwestią odpowiedniego nastawienia i przygotowania. 

By zimowa wycieczka z dzieckiem była udana, pamiętaj, by do plecaka zapakować:

  • raczki dla wszystkich chodzących członków wycieczkowej ekipy
  • mapę, najlepiej nie tylko tą w telefonie (na mrozie telefon może się szybciej rozładować, pamiętajcie też o power banku), ale też tradycyjną
  • dodatkowe skarpety i rękawiczki (najlepiej mieć zarówno lżejsze, jak i takie na śnieg np. Mabibi)
  • lampki-czołówki, w zimie bardzo często, nawet z krótkich wycieczek, wraca się po zmroku
  • energetyczne przekąski i ciepłe napoje 

Warto również zabrać ze sobą dobrej jakości kijki. Nie dość, że łatwiej z nimi chodzić, to jeszcze są naprawdę niezastąpione dla osób noszących dzieci w chuście czy nosidle. Bardzo pomagają utrzymać tempo i stabilność marszu. 

Kiedy będziecie już dobrze ubrani i wyposażeni, zimowe wyjście w góry będzie na wyciągnięcie ręki. Wystarczy znaleźć odpowiednią trasę i… w drogę! 

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl