Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
LennyLamb otulacz bambusowy marynarz
LennyLamb otulacz bambusowy marynarz
89,00 zł 53,40 zł
szt.
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Tula toddler ripple - nosidło klamrowe
Tula toddler ripple - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula preschool discover - nosidło klamrowe
Tula preschool discover - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics niebieski
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics niebieski
45,50 zł 27,30 zł
Sukienka Lana Nui Organics biało zielone paski
Sukienka Lana Nui Organics biało zielone paski
59,00 zł 35,40 zł
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics zielony
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics zielony
45,50 zł 27,30 zł
Porównanie nosideł ergonomicznego i turystycznego
Porównanie nosideł ergonomicznego i turystycznego 0

Nosidełko ergonomiczne do noszenia dzieci i nosidło turystyczne. Jakie są ich wady i zalety? Od kiedy można używać nosidła klamrowego, a od kiedy górskiego. Czy oba typu nosidełek są dobre dla wszystkich dzieci? Przeczytaj nasze porównanie nosideł i sam zdecyduj jaki model kupić. 

Jako doradcy noszenia CarryLove.pl zalecamy, by najmłodsze maluszki nosić w chustach tkanych. Pisaliśmy kiedyś o wiązaniach chusty dla noworodka oraz o tym jak wybrać pierwszą chustę. Jednak gdy maluszek ma już kilka miesięcy zdecydowana większość rodziców wybiera już różnego rodzaju nosidła. Często okazują się one po prostu praktyczniejsze. Szybko się je zakłada, a dziecko bezpiecznie i stabilnie odpoczywa na rodzicu. Jakie nosidło wybrać? Do wyboru są modele ergonomiczne i turystyczne. Poznajmy plusy i minusy każdego z tych rozwiązań.

Wady i zalety nosidła ergonomicznego 

Nosidełka ergonomiczne ułatwiają funkcjonowanie z maluszkami, nie tylko na górskim szlaku. Ich wielką zaletą jest uniwersalność. Z nosidełek ergonomicznych można korzystać w zasadzie wszędzie - w domu, w mieście, w górach czy na plaży. Wielość typów i modeli nosidełek sprawia, że naprawdę każdy rodzic znajdzie egzemplarz idealnie dopasowany do swoich i dziecka potrzeb. Wielość modeli często też początkowo przeraża, dlatego najlepiej nosidełko kupować ze specjalistami. Doradcy noszenia CarryLove.pl w trakcie przymiarek nosidełkowych mają do dyspozycji nosidełka w zasadzie wszystkich czołowych polskich i światowych firm. Takiego dużego wyboru nie ma nigdzie indziej! 

[product category_id="169" limit="2" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Większość najpopularniejszych modeli nosideł (np. Fidella, Lenny Lamb czy Kavka) jest regulowana, czyli rośnie razem z dzieckiem. Starczają na całkiem długi czas noszenia - najczęściej od rozmiaru 68 do 98/104. Pozwala to na bardzo dobre dopasowanie nosidła do dziecka (to szczególnie ważne, gdy noszony ma być maluszek). Nosidełka ergonomiczne są dość kompaktowe, gdy dziecko nie jest noszone można nosidełko poskładać i trzymać w plecaku, worku lub zostawić zawiązane na biodrach. Zaletą jest też możliwość noszenia dziecka w różnych pozycjach - z przodu, na plecach, a w modelach wiązanych i hybrydowych także na biodrze. 

Minusem nosideł ergonomicznych jest to, że szczególnie w ciepłe dni rodzic i dziecko się pocą. Maluch noszony jest bezpośrednio na ciele rodzica, jest do niego "przyklejony". Można to nieco zredukować, kupując nosidełka z domieszkami lub lniane oraz nosząc dziecko na plecach. 

[product search="fidella fusion toddler" limit="2" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Nosidło turystyczne (górskie) do noszenia dziecka 

Nosidło turystyczne to stelażowa konstrukcja montowana bezpośrednio na plecach rodzica. Dziecko ma w nim pozycję siedzącą, zabezpieczoną dzięki specjalnym strzemionom, w które wkłada się jego stopy oraz pasom. Nosidło turystyczne zwane jest też górskim, bo ten "plecak na dziecko" służy aktywnym rodzicom przede wszystkim podczas wyjazdów górskich, terenowych. W mieście czy na plaży raczej nosić w nim nie będziesz. 

Wady i zalety nosidła górskiego

Jak każde narzędzie do noszenia dzieci, i nosidełko stelażowe ma swoje wady i zalety. Znając plusy i minusy tego rozwiązania będziesz świadomie podejmować decyzję jakiego typu nosidełka używać. Na blogu pisaliśmy już na co zwrócić uwagę przy zakupie nosidełka górskiego. Dziś skupimy się na jego zaletach i wadach. 

Plusy nosidła górskiego:

 • Solidna budowa - mocno wypełnione pasy naramienne i pas biodrowy doskonale odciążają plecy noszącego rodzica, umożliwiając wygodne noszenie nawet kilkuletniego, ciężkiego dziecka;
 • Przewiewność - nosidła stelażowe, w przeciwieństwie do nosidełek ergonomicznego, są bardzo przewiewne, dziecko nie jest w nim "przyklejone" do pleców rodzica, tylko siedzi w siodełku od pleców nieco oddalonym;
 • Swoboda ruchów noszonego w nosidełku stelażowym dziecka - to zaleta szczególnie ważna w przypadku 2-3-latków nieakceptujących dociśnięcia do ciała rodzica w nosidełku ergonomicznym;
 • Przestrzeń bagażowa, której nie ma w modelach ergonomicznych, pod siedziskiem każde nosidło turystyczne ma dość sporą kieszeń, do której można spakować większość (o ile nie wszystkie) rzeczy potrzebne w trakcie górskiej wycieczki:
  • Mnóstwo mniejszych i większych kieszonek;
  • Rozkładany stelaż, umożliwiający oparcie nosidła górskiego w pionie
  • Przydatne dodatki np. rozkładany daszek osłaniający dziecko przed słońcem czy przeciwdeszczowa osłonka. Przy zakupie warto i o te czasem dodatkowe gadżety pytać i wybrać model, który ma je w komplecie lub jest możliwość ich dokupienia.
[product category_id="170" limit="2" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Minusy nosidła górskiego:

 • Waga nosidła turystycznego - stelaż, mimo że wykonany z lekkiego materiału, oraz inne elementy konstrukcyjne nosidła górskiego trochę ważą, do dodatkowe 2-4 kilogramy, które nosimy niezależnie od tego czy dziecko w nim siedzi, czy nie;
 • Nosidełko stelażowe jest duże - zajmuje zdecydowanie więcej miejsca niż nosidełko ergonomiczne dla dziecka, przy dłuższych czy dalszych podróżach trzeba je traktować jako dodatkowy, całkiem spory, bagaż;
 • W nosidełku górskim jest tylko jedna pozycja noszenia dziecka - na plecach rodzica;
 • W nosidle stelażowym pozycja dziecka jest mniej zabezpieczona niż w nosidełku ergonomicznym, nie oznacza to oczywiście, że noszenie w nim jest niebezpieczne, tylko to, że służy do noszenie starszych dzieci. Kiedy w nosidle górskim nosi się aktywne, duże dziecko ma ono sporo przestrzeni (a więc zaleta), jednak gdy dziecko zaśnie, pozycja staje się już mniej stabilna. Śpiące w nosidełku stelażowym dziecko może się wtedy osuwać czy wykrzywiać, co negatywnie wpływa na jego pozycję. Dlatego, gdy dziecko zasypia najlepiej jest zrobić sobie przerwę w marszu i wyjąć malucha na drzemkę (tak samo zresztą jak w nosidle ergonomicznym). 
 • Wysoka cena, szczególnie jeśli nosidło górskie ma być używane sporadycznie, wyjściem jest tutaj wypożyczenie nosidełka turystycznego w CarryLove.pl w Warszawie. Tak, w naszym sklepie można nie tylko kupić wysokiej jakości nosidła turystyczne marki Deuter, ale też je wypożyczyć i przetestować. Nasi doradcy noszenia pokażą też jak zamontować nosidełko, założyć daszek czy jak mocno dociągnąć pas biodrowy. Są praktykami noszenia i znają odpowiedzi na (prawie) wszystkie pytania naszych klientów. 
[product search="deuter" limit="2" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Gdzie przydaje się nosidło turystyczne, a w jakich sytuacjach lepsze jest nosidełko ergonomiczne?

Znamy zalety i wady poszczególnych nosideł, czas na możliwości ich zastosowania. Nosidełka ergonomiczne są bardzo uniwersalne. Możemy w nich nosić dzieci w zasadzie wszędzie - w domu, na plaży, w górach czy na targowisku. Ułatwiają życie codzienne i podróże, świetnie sprawdzając się i w zatłoczonych miastach, i na pustkowiach. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku nosideł stelażowych. One są dedykowane aktywnym rodzicom, zabierającym swe pociechy w góry czy inne dłuższe trasy. Oczywiście w nosidle górskim można też nosić w mieście, jednak rzadko kiedy widuje się takie ich zastosowanie. Modele ergonomiczne mają więc zdecydowanie szersze zastosowanie niż nosidła stelażowe. 

[product category_id="371" limit="2" slider="true" autoScrolling="false" onlyAvailable="true"]

Od kiedy można nosić w nosidle turystycznym i ergonomicznym?

W nosidełkach ergonomicznych nosimy coraz młodsze dzieci. Kiedyś punktem początkowym był moment, w którym dziecko samodzielnie siadało. Dziś ta granica coraz bardziej przesuwa się w dół i doświadczony doradca noszenia jest w stanie dobrać nosidełko dla kilkumiesięcznych maluszków. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku nosidełek górskich. W nich dziecko siedzi na osobnym siedzisku, a nie przylega bezpośrednio do ciała rodzica. Sprawia to, że by bezpiecznie nosić dziecko w nosidle stelażowym powinno ono co najmniej samodzielnie siadać (a najlepiej już chodzić). Dopiero wtedy jego układ kostny jest na tyle dojrzały, by móc dziecko nosić po górskich szlakach. 

Wybierz nosidło z doradcą noszenia CarryLove.pl

Znając wszystkie za i przeciw, rodzic sam może zdecydować, który rodzaj nosidełka do noszenia dziecka wybrać. W CarryLove.pl nasi doradcy noszenia służą radą i pomocą w dobrym wyregulowaniu wszystkich rodzajów nosideł. Jeśli chcesz mieć pewność, że ty i twój maluch będziecie mieć doradcę na wyłączność, umów się na mierzenie nosideł

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl