Nosidło turystyczne - na co zwrócić uwagę przy zakupie 0
Nosidło turystyczne - na co zwrócić uwagę przy zakupie

 

Górskie wycieczki z maluchami mogą być przyjemnością, trzeba się jednak do nich odpowiednio przygotować. Najważniejsze, by mieć możliwość wygodnego noszenia dzieci , gdy małe nóżki nie będą chciały współpracować. Wtedy one odpoczną, a rodzice - nadrobią kilka kilometrów… Na co zwrócić uwagę wybierając nosidło górskie? Jakie cechy musi mieć nosidełko turystyczne, a jakie zwiększają komfort jego użytkowników? 

 

Nosidło turystyczne to stelażowa konstrukcja montowana bezpośrednio na plecach rodzica. Dziecko ma w nim pozycję siedząca, zabezpieczoną dzięki specjalnym strzemionom, w które wkłada się jego stopy. Nosidło górskie to więc taki "plecak na dziecko". Więcej o jego zaletach, ale też potencjalnych wadach pisaliśmy już tutaj

Ważne, by nosidełkiem turystycznym zainteresować się w odpowiednim momencie życia dziecka. Tak jak w przypadku noszenia na rękach, na poszczególnych etapach rozwoju malucha najlepiej jest nosić z pomocą innych sprzętów. Od urodzenia możemy dzieci wkładać do chusty. W nich zabezpieczony jest delikatny kręgosłup noworodka, a prawidłowe dociągnięcie zapewnia utrzymanie prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej przez cały czas noszenia. Gdy maluszek podrośnie (najlepiej, by samodzielnie już siadał) przychodzi czas na nosidła ergonomiczne. Wielu rodzicom jest w nich nosić łatwiej niż w chustach. Wielu jednak czeka na nosidła górskie. Jak długo? By bezpiecznie nosić w nosidle turystycznym dziecko powinno już co najmniej samodzielnie wstawać, a najlepiej - chodzić. Dopiero wtedy jego układ kostno-stawowy jest już ostatecznie ukształtowany.

Dobre nosidło górskie - na co zwrócić uwagę?

By dziecko było w nosidle stelażowym bezpieczne, nosidełko musi być odpowiednio zbudowane. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nosidła górskiego? Podpowiadamy! 

Budowa nosidła turystycznego

Stelaż to najważniejsza część nosidła górskiego. Od jego ciężaru i wytrzymałości w dużej mierze zależy komfort noszenia w tym typie nosidła. Im lżejszy jest stelaż, tym lepiej. Ważne jednak, żeby był stabilny i rozkładany. Porządne nosidło turystyczne bez problemu można oprzeć na ziemi, żeby bezpiecznie włożyć do niego czy wyjąć dziecko. Takie postawienie nosidła górskiego umożliwia składana, ruchowa rama na dole stelaża. 

Równie ważny jest pas biodrowy nosidła górskiego. To on sprawia, że plecy rodzica są dobrze odciążone. Musi być dobrze wypełniony, a jego klamra ma porządnie trzymać. Pas powinien być wyposażony w wewnętrzne poduszeczki zwiększające komfort noszenia oraz - dodatkowo - kieszonki, w których mieszczą się najpotrzebniejsze na trasie drobiazgi. 

Przestrzeń bagażowa nosidła górskiego

Jednym z podstawowych zalet nosidła górskiego jest to, że można w nim nosić dziecko, jednocześnie mając w nim większość (jeśli nie całość!) wycieczkowego ekwipunku. Najpopularniejsze modele nosideł górskich mają kilkanaście litrów pojemności bagażowej. Zmieści się tam nawet kilka kilogramów pakunków! Przestrzeń bagażowa to nie tylko duża kieszeń pod siedziskiem dziecka, ale także mnóstwo mniejszych i większych kieszonek, zaczepów i sprytnych skrytek. Przykładowo, w modelu nosidełka górskiego Deuter Kid Comfort, który dostępny jest w CarryLove.pl, jest elastyczna górna kieszeń, do której można schować kurtkę czy dziecięcy kocyk, kieszonki są na bokach nosidła i na pasie biodrowym. Wszystko to sprawia, że na jednodniową wycieczkę wystarczy zabrać samo górskie nosidło. Wszystko inne zmieści się w nim.

Siedzisko dla dziecka w nosidle turystycznym

Siedzisko nosidła turystycznego musi być tak zbudowane, by dziecko miało w nim jak najlepszą pozycję ciała. Musi być na tyle szerokie, by maluch swobodnie, ale też stabilnie w nim siedział. Powinno być wyposażone w pasy, najlepiej 5-punktowe, które będą miały jak najbardziej dopasowany do jego ciała system regulacji. Prawidłową pozycję ciała pomagają też zachować strzemiona, dzięki którym stopy mają oparcie, a dziecko siedzi, a nie wisi na kroczu. 

Dodatkowe wyposażenie nosidła górskiego

Na rynku jest sporo różnych modeli nosideł górskich. Są one dość podobne, często różni je jednak jakość wykonania, waga nosidła czy bogactwo wyposażenia. Szczególnie na to ostatnie warto zwrócić uwagę. Niektóre nosidełka turystyczne mają wbudowane daszki przeciwsłoneczne, do innych trzeba je dokupić (w CarryLove.pl dostępny jest daszek DEUTER KC SUN ROOF). Częstym dodatkowym gadżetem, który przydaje się podczas górskich wycieczek jest też przeciwdeszczowy pokrowiec. Wszystko to powinno się znaleźć w bogato wyposażonej wersji nosidła górskiego.

Warto zwrócić uwagę również na wagę nosidła turystycznego, szczególnie jeśli ma w nim nosić zarówno mama, jak i tata malucha. W takim wypadku do przemyślenia jest kupno wersji light (modele z air, slim czy active w nazwie) nosidełka. Ma ona co prawda ma mniejszą pojemność bagażową, jest za to lżejsza niż inne modele nosideł turystycznych. Wersja active w nosidłach turystycznych Deuter jest też dużo bardziej przewiewna. Wszystko dlatego, że ma ona wbudowaną siateczkę i jest mniej zabudowana niż pozostałe modele tej marki.

Nosidło górskie - przymierz zanim kupisz

Nosidło turystyczne powinno być wygodne i dopasowane zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Do tego nie jest to najtańszy sprzęt turystyczny. Dlatego dobrze byłoby, gdyby zakup konkretnego modelu okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Jak to zrobić? Najlepiej po prostu wypróbować nosidełko przed zakupem. Dzięki wypożyczalni nosideł w CarryLove.pl to możliwe. W naszej wypożyczalni w Warszawie dostępne są zarówno modele Deuter Kid Comfort, jak i Deuter Kid Comfort Active. Przed wypożyczeniem można je przymierzyć i porównać. Nasi doradcy noszenia czekają w sklepie stacjonarnym w Warszawie

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl