Po co krzyżować pasy naramienne nosidła na plecach? 0
Po co krzyżować pasy naramienne nosidła na plecach?

Z nosidełkami do noszenia dzieci jest jak z ubraniami - trzeba je przymierzać. To, że jednemu rodzicowi najwygodniej jest w jednym modelu wcale nie oznacza, że i tobie będzie w nim komfortowo. Z punktu widzenia dobrostanu osoby noszącej kluczowe są dwie cechy dobrego nosidła - pas biodrowy i pasy naramienne. Dziś zajmiemy się tymi ostatnimi. 

Gdy uwalniamy rodzicom ręce niewielu z nich zwraca uwagę na to, czy w właśnie przymierzonym nosidełku jest im wygodnie. Najważniejsze jest to że dziecko zaakceptowało nowy sposób noszenia. Jednak bardzo istotne jest, by nosidełko było nie tylko zdrowe i dopasowane do maluszka, ale także komfortowe dla osoby noszącej. Dlatego w trakcie przymiarek nosidełkowych w CarryLove.pl tak wiele uwagi poświęcamy szczegółom budowy nosideł, które wpływają na to czy jest nam-dorosłym wygodnie, czy może niekoniecznie. Sztywność pasa biodrowego, miejsce wpięcia pasów naramiennych w panel nosidełka, grubość wypełnienia pasów, ich budowa, sposób regulacji i w końcu - zapinanie. Wszystko to wpływa na naszą wygodę noszenia (bądź jej brak). 

Różne rodzaje nosidełek dla dzieci

Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że na rynku jest mnóstwo różnych typów nosidełek do noszenia dzieci. Najczęściej wiedzą czym różni się wisiadło od zdrowego nosidła. Jednak gdy przychodzi do wyboru rodzaju nosidełka, w zasadzie 90% z nich mówi o tych z klamrami. Tak z automatu - nosidła klamrowe są postrzegane jako najszybsze, najłatwiejsze do założenia i najwygodniejsze. To nie zawsze prawda, dlatego do znudzenia będziemy powtarzać - warto mierzyć różne nosidełka.  

W CarryLove.pl do wyboru są nosidła ergonomiczne klamrowe (zarówno pas biodrowy, jak i pasy naramienne zapinane na różnego typu klamry), wiązane (pas biodrowy i pasy naramienne do samodzielnego zawiązania) i hybrydowe, tzw. chustonosidła (pas biodrowy na klamrę, ale pasy naramienne są wiązane). 

Do zakupu dwóch ostatnich typów nosidełek często przekonuje rodziców przebieg pasów naramiennych. W nosidłach klamrowych pasy te ułożone są pionowo po plecach rodzica, a następnie przechodzą pod jego pachami, wpinając się w panel mniej więcej w połowie jego wysokości. Sprawia to, że ciało dziecka jest bardzo dobrze podtrzymane i dość mocno dociśnięte rodzica. By pasy nie zsuwały się z ramion rodzica, mniej więcej na wysokości łopatek (w przypadku noszenia dziecka z przodu) zapina się dodatkowy pasek, tzw. chest belt. Nie jest on potrzebny w nosidełkach wiązanych czy hybrydowych, gdyż w ich przypadku przebieg pasów naramiennych na plecach rodzica jest zupełnie inny. W nich pasy krzyżują się na plecach rodzica i następnie wędrują pod nóżki dziecka

Co z tego, że pasy nosidełka się krzyżują?

Różnica w przebiegu pasów naramiennych w poszczególnych typach nosideł wpływa zarówno na pozycję dziecka, jak i komfort noszenia rodzica. Jednym bardziej odpowiada stabilność i “dociśnięcie” dziecka do ciała rodzica w nosidełku klamrowym, inni wolą “luźniejsze” zawiązanie malucha w nosidłach z wiązanymi pasami. 

Skrzyżowane na plecach pasy naramienne zdecydowanie lepiej odciążają odcinek lędźwiowy kręgosłupa rodzica. Ciężar ciała dziecka rozkłada się na górnej części pleców. Im szersze pasy, tym odciążenie większe (na wzór chustowego wiązania - kangurka). Pasy wędrujące od razu pod nóżki dziecka nie uciskają rodzica pod pachami, a tak czasem zdarza się w przypadku modeli klamrowych, szczególnie jeśli nosić ma postawny tata. Z tego samego powodu i rodzic, i maluszek są mniej ściśnięci. Szczególnie najmłodsze dzieci nie wchodzą w przeprost i mają zdecydowanie lepszą pozycję niż w wielu nosidełkach klamrowych. 

Nosidła klamrowe z przepinką

Korzyści z krzyżowania pasów naramiennych na plecach noszącego rodzica są obustronne. Wykorzystuje to również wielu producentów nosidełek klamrowych, którzy w swoich modelach stosują różne zabiegi umożliwiające poprowadzenie pasów naramiennych pod nóżki dziecka i ich skrzyżowanie na plecach. Niżej wymieniamy konkretne modele tak dostosowanych do noszenia najmniejszych dzieci nosidełek klamrowych. 

Jakie nosidełka mają krzyżowane na plecach pasy naramienne

W CarryLove.pl mamy ogromny wybór nosidełek do noszenia dzieci, zarówno klamrowych, jak i wiązanych czy hybrydowych. Wiele z nich ma pasy naramienne krzyżowane na plecach dziecka z automatu (modele wiązane i hybrydowe) lub z taką opcją (niektóre nosidła klamrowe). Wszystkie te możliwości sprawdzamy w ramach przymiarek nosidełkowych w CarryLove.pl.

Nosidła klamrowe z opcją przepięcia i skrzyżowania pasów 

Wielu rodziców, szczególnie maluszków, wybiera nosidełka klamrowe z opcją przepięcia pasów naramiennych pod nóżkami dziecka. Zazwyczaj producenci zaznaczają, że wpięcie pasów naramiennych pod nóżki dziecka sprawdza się, gdy dziecko waży maksymalnie 8-9 kg. W tej opcji można na plecach rodzica zostawić pasy naramiene w standardowym położeniu. Można je też skrzyżować na wzór chustonosideł, jednak nie w każdym przypadku jest to dla rodzica wygodne. Wszystko zależy od manualnych zdolności rodzica i stopnia wypełnienia samych pasów. Te najgrubsze nie układają się dobrze, jednak to czy takie rozwiązanie rodzicowi pasuje, czy też nie trzeba po prostu sprawdzić przymierzając nosidełko w różnych wariantach.  

W CarryLove.pl mamy sporo modeli nosideł klamrowych, umożliwiających przepięcie pasów i ewentualne ich skrzyżowanie na plecach rodzica:

Nosidełka wiązane i hybrydowe

Jeśli rodzicowi jest wygodniej w nosidle klamrowym z przepinką, warto się zastanowić czy lepszym rozwiązaniem nie będzie nosidełko, które na stałe ma pasy krzyżujące się na plecach. Tak jest w przypadku chustonosideł i modeli wiązanych. 

Nosidełka hybrydowe dostępne są w CarryLove.pl od ręki, a wśród nich są: 

Z kolei najpopularniejsze nosidła wiązane to Storchenwiege Slim i Fidella Flytai.

Qusy - połączenie zalet nosidełka klamrowego i hybrydy

Ciekawym nosidełkiem, które całkiem niedawno pojawiło się na rynku jest Qusy. To kompaktowe nosidło ergonomiczne, łączące w sobie zalety modeli klamrowych (zapięcie pasów naramiennych w połowie panelu) oraz hybrydowych (klamra w pasie biodrowym oraz skrzyżowane na plecach pasy naramienne). To ciekawe rozwiązanie, w którym świetnie układają się maluszki i starsze niemowlaki. Zobacz dostępne w CarryLove.pl wzory nosidełka Qusy

Na zdjęciach skrzyżowane pasy naramienne w modelach Kavka Handy (wyżej) i Qusy Baby (niżej). 

Skrzyżowane pasy naramienne dobre tylko dla najmłodszych dzieci?

Nosidełka hybrydowe i wszystkie inne, w których stosuje się skrzyżowane na plecach pasy naramienne najczęściej są polecane rodzicom najmłodszych, jeszcze niesiedzących maluszków. Przebieg pasów spod pachy rodzica bezpośrednio pod nóżkę niemowlaka sprawia, że plecy maleństwa nie są nadmiernie bodźcowane. Dzięki temu pozycja niesiedzącego dziecka w nosidełku jest bardziej podobna do tej w chuście. Przebieg pasów na ciebie rodzica też jest “bardziej chustowy”. 

Nie oznacza to oczywiście, że chustonosidełka są przeznaczone li tylko dla najmłodszych. Pomijając korzystną pozycję dziecka, wielu rodzicom jest w tym typie nosidła po prostu wygodniej. Z powodzeniem noszą więc w nich i starsze, cięższe dzieci. Faktem jest jednak, że takie kilkunastokilowe toddlerki może się nosić trochę trudniej. Być może po jakimś czasie potrzebne będzie ponowne dociągnięcie wiązanych pasów naramiennych. Takich poprawek raczej nie trzeba robić w przypadku nosideł klamrowych. 

* * *

Pamiętaj, kupując nosidło on line w CarryLove.pl masz zapewnioną pomoc jednego z naszych doradców noszenia. Po zakupie łączymy się z naszymi klientami i pomagamy prawidłowo wyregulować nosidełko. Jeśli chcesz to zrobić osobiście, zapraszamy na mierzenie nosideł w Warszawie

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl