Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Jaki pies jest najlepszy dla rodziny z dziećmi?
Jaki pies jest najlepszy dla rodziny z dziećmi? 0

Jaki pies dla rodziny z dziećmi?

W pierwszym z naszych artykułów wyjaśniłyśmy jak przygotować psa na pojawienie się w domu noworodka. W niniejszym tekście zajmiemy się inną sytuacją. Tym razem przyjrzymy się zagadnieniu kupna czy adoptowania psa, który ma się pojawić w domu, w którym są dzieci. Jak się okazuje dołączenie psa do rodziny z dziećmi również może przysporzyć emocji. 

Jakiego pieska rekomendowałybyście dla rodziny z dziećmi? Czy są rasy bardziej przyjazne i mniej wymagające? To bardzo częste pytania, które nam się zadaje. Niestety nie polecimy wam żadnej konkretnej rasy psa, który sprawdzi się w rodzinie, w której są dzieci… Każdy pies jest inny, każdy jest wyjątkowy, ale też każdy, tak jak u ludzi jest indywidualną istotą jedyną w swoim rodzaju. Z każdym psem trzeba pracować, odpowiednio wprowadzić do nowej rodziny i pozwolić mu poczuć się w niej bezpiecznie. 

Nie ma psa dobrego dla dzieci

Nie ma psa idealnego dla dzieci. Są rasy mniej wymagające, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy pies to ogromny obowiązek i odpowiedzialność. Nawet psy z grupy tzw. psów do towarzystwa mają swoje potrzeby, lubią robić psie rzeczy i ich marzeniem wcale nie jest siedzenie na kanapie, zabawianie dzieci albo spacerowanie w torebce swojej opiekunki. 

Decyzja o kupnie/adopcji psa do rodziny, w której są dzieci, powinna być bardzo dobrze przemyślana, tak naprawdę głównie przez rodziców. To na ich barkach będzie spoczywał proces budowania relacji nie tylko z psem, ale też psa z wszystkimi członkami rodziny. To na nich będą spoczywały obowiązki związane ze spacerami, jedzeniem czy innymi psimi potrzebami, ale też kosztowną opieką medyczną czy zapewnieniem psu odpowiedniego miejsca podczas pobytu całej rodziny na wakacjach. 

Oczywiście warto dobrać psa do charakteru rodziny, jej trybu życia, aktywności, doświadczenia, jednak aby zrobić to dobrze, najlepiej zrobić to ze specjalistą. 

 

Skąd wziąć psa - z hodowli czy ze schroniska?

Czy adoptować psa ze schroniska czy lepiej kupić go w sprawdzonej hodowli? Czy taki ze sprawdzonej hodowli da gwarancję większego bezpieczeństwo w kontakcie z dziećmi? Najczęstsze pytania dotyczą właśnie bezpieczeństwa maluchów i przewidywalności zachowań czworonoga. Jesteśmy zdania, że żaden pies nie da nam poczucia bezpieczeństwa w kontakcie z dziećmi jeśli my - dorośli o to nie zadbamy i odpowiednio nie będziemy zarządzać wspólną przestrzenią i kontaktami na tej linii tak aby była ona bezpieczna i komfortowa zarówno dla dziecka jak i psa.  

Co wpływa na charakter psa?

Na to jaki pies będzie, gdy dorośnie ma wpływ bardzo wiele rzeczy. Przybliżymy te najważniejsze: 

  • historia i charakter rodziców, dziadków, 
  • ciąża psiej mamy (w jakich warunkach przebiegała, czy doświadczyła w niej dużego stresu, jak często oraz z jaką intensywnościa występowały sytuacje stresogenne, która to była ciąża suczki czy też kiedy pierwszy raz została mamą), 
  • w jakich warunkach urodził i wychował się szczeniak, 
  • czy szczeniak wychował się z mamą czy bez, z rodzeństwem czy bez, 
  • jakie szczeniak miał doświadczenia z ludźmi, psami, środowiskiem, 
  • ile psiak miał tygodni gdy został odłączony od mamy, oraz w jakim wieku był gdy do trafił do nowej rodziny, 
  • jak przeprowadzony został proces socjalizacji itp. 

Co daje kupno psa z hodowli, a co adopcja?

Kupując psa ze sprawdzonej, zarejestrowanej w związku kynologicznym w Polsce (ZKwP) hodowli jesteśmy w stanie uzyskać dużo odpowiedzi na powyższe pytania. Jednak nawet wtedy najczęściej nie dowiemy się wszystkiego.

Adoptując psa nie wiemy nic lub znamy tylko część jego historii. Jesteśmy bardzo dużymi zwolenniczkami adopcji, jednakże tej świadomej. Warto poznać wcześniej psa, którego chcemy adoptować. Można też poprosić specjalistę o pomoc w takim zapoznaniu. Warto też adoptować psa z domu tymczasowego, gdzie tymczasowi opiekunowie mieli już możliwość zorientować się jaki ten psiak jest, obserwować jego zachowania, relacje z ludźmi czy reakcję na różne sytuacje życia codziennego. 

 

Co zrobić, gdy dziecko chce mieć psa?

„Mamo chcę pieska" - ilu z nas nie słyszało takiego zdania od dziecka? Czy warto kupować psa, bo dziecko tego pragnie? Każdy przyszły opiekun psa musi zdawać sobie sprawę że jest to ogromny obowiązek, odpowiedzialność ale też wydatek. Bierzemy na barki wychowanie żywej, czującej i niezwykle wrażliwej istoty. Stajemy się jej przewodnikami po ludzkim świecie, a budowanie z nią relacji będziemy opierali przede wszystkim na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i zaspokojeniu potrzeb. Dziecko nie jest w stanie sprostać takim obowiązkom, ponieważ samo jeszcze ten świat poznaje i też się tego wszystkiego uczy, też buduje swoje kompetencje społeczne. To na nas - dorosłych spoczywa obowiązek dbania o dobrostan psa i jego komfort. 

Posiadanie psa to nie tylko wyjście z nim na dwór na 5 minutowy spacer, czy nakarmienie go. Psy to indywidualne jednostki, które mają instynkt, pewne uwarunkowania genetyczne, przeżywają emocje. To stworzenia, które mówią do nas. Mają wiele potrzeb, o których zapominamy i ich nie zabezpieczamy przez co często bywają sfrustrowane, znudzone, zaczynają prezentować zachowania przez nas niepożądane. 

Czy w mojej rodzinie jest miejsce dla psa?

Kolejnym aspektem jest odpowiedzenie sobie na pytanie czy na pewno w naszym życiu jest miejsce dla psa? Jeśli mamy rodzinę, która dużo podróżuje to czy będziemy chcieli podróżować z psem? Czy będziemy mieli go z kim zostawić? Czy bez względu na okoliczności przyrody będziemy chcieli wyjść z psem na spacer? Czy będzie nas stać na kosztowne leczenie jeżeli nasz pies zachoruje? 

Zanim spełnimy prośbę dziecka warto odpowiedzieć sobie na te pytania lub umówić się na spotkanie z behawiorystą, który pomoże rodzinie rozwiać ich wątpliwości, opowie więcej czego się spodziewać żyjąc z psem pod jednym dachem. 

* * * 

Autorki tekstu:

Magda i Marta - mamy na pełen etat, zarówno te “ludzkie”, jak i psie. Przyjaźnimy się od dziecka i tworzymy razem Hau Cool jest Twój pies. Jesteśmy behawiorystkami i trenerami szkolenia psów, prowadzimy też zajęcia z wykrywania zapachów oraz posłuszeństwa na luzie tzw. rally-o.

Pracujemy przy profilaktyce pogryzień dzieci, edukując je w przedszkolach, wdrażamy indywidualne plany w relacjach pies-dziecko, wprowadzamy terapie behawioralne. Pracujemy w oparciu o zrozumienie, bezpieczeństwo i bliskość w zespole pies - człowiek. Stawiamy na rozumienia psiego języka, prawidłową komunikację zarówno na linii pies-pies, jak i pies-człowiek. Bazujemy na emocjach, warunkujemy budowanie wartościowej relacji z psem w poszanowaniu go jako czującej, bardzo rozwiniętej społecznie istoty. 

Według nas pies to wyjątkowe stworzenie, które wiele razy niesamowicie nas zaskakuje. Ma swoje potrzeby, swój instynkt, charakter. Na każdego zwierzaka powinniśmy patrzeć indywidualnie i być otwarci na to co chce nam powiedzieć. 

Pracujemy na terenie Warszawy i okolic (Marki, Ząbki, Zielonka).
Kontakt telefoniczny: 791 024 204.

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl