Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?
Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? 0

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?

Masz psa i właśnie spodziewasz się dziecka? Boisz się, że zwierzak nie zaakceptuje malucha, który ma się pojawić w jego domu? W trakcie ciąży sen z powiek spędza Ci myślenie o tym jak Twój pies zareaguje na noworodka? Być może dla osób nieposiadających zwierzaka wszystkie te pytania są śmieszne, jednak dla prawdziwego miłośnika zwierząt sytuacja jest oczywista. Psa na pojawienie się dziecka trzeba po prostu dobrze przygotować. Na szczęście jest na to aż 9 miesięcy! Zapraszamy do przeczytania tekstu, który przyda się nie tylko psiarzom, a stworzyliśmy go razem z dziewczynami z Hau Cool jest Twój pies.  

Mam psa, będę mieć dziecko

Sytuacja, w której mamy psa, a później do rodziny ma dołączyć jeszcze dziecko jest bardzo częsta. Czy możemy psa jakoś przygotować do nowej sytuacji? Oczywiście, że tak! Co więcej, nawet powinniśmy. Nie tylko dla rodziców, pojawienie się dziecka będzie dużą zmianą. Dla psa będzie to zupełnie nowa sytuacja, na którą sam nie jest w stanie się przygotować. A my mamy na to 9 miesięcy. To naprawdę dużo czasu, aby nauczyć psa wielu rzeczy i przygotować go do tej rewolucji, w której już za niedługo będzie funkcjonował. 

Czego warto nauczyć psa zanim pojawi się dziecko?

By przygotować psa na pojawienie się w domu dziecka warto zawczasu nauczyć pupila haseł/zachowań, które ułatwią Wam wspólne życie.

Jakie to hasła?

  • zejdź (np.: z kanapy), 
  • nie teraz (pies chce się bawić, a my nie mamy chwilowo takiej możliwości), 
  • koniec (na zakończenie wspólnej aktywności), 
  • odejdź (odsuń się o kilka kroków), 
  • podaj (podawanie różnych przedmiotów, co pozwoli uczestniczyć psu we wspólnym życiu np.: podawanie pieluszek), 
  • rezygnacji (np.: z zabawek dziecka), 
  • na miejsce (odsyłanie psa na swoje miejsce). 

Dziecko w domu - pies musi poznać nową sytuację

Przed pojawieniem się dziecka warto bardzo stopniowo zapoznawać psa z nowymi przedmiotami, które będą używane przy maluchu. Taką podstawową wyprawkę noworodka lepiej jest kupić wcześniej. Kolejnym krokiem jest warunkowanie psu płaczu dziecka jako czegoś kojarzącego się pozytywnie. Dobrze jest też odgrywać scenki z opieki nad niemowlakiem zarówno w dzień jak i w nocy np.: bujanie, jeżdżenie w wózku, karmienie, przewijanie, śpiewanie kołysanek. Można zaaranżować do tego lalkę lub 1,5 l butelkę wody owiniętą w ręcznik.

Dodatkowo oprócz rzeczy stricte związanych z dzieckiem powinniśmy przeanalizować zaspokojenie psich potrzeb. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy są oni w pełni spełnione, to warto zwrócić się do specjalisty, aby pomógł i przeanalizował razem z przyszłymi rodzicami ten temat. Będzie to bardzo ważny element, dzięki któremu pies będzie miał dobry nastrój, będzie czuł się bezpiecznie w naszym domu. Dużo łatwiej będzie mu wtedy przyjąć nową sytuację. 

Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem

Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem to dla opiekunów czworonogów bardzo stresujący moment. Jak przygotować psa na poznanie nowego członka rodziny?
To niby proste pytanie, ale nie da się na nie krótko odpowiedzieć. Podamy ogólne zalecenia na dobry start, ale pamiętajcie, że każdy pies jest inny i najlepiej  indywidualnie dobierać takie zalecenia, dlatego warto i tak skonsultować się ze specjalistą. Jak więc przygotować psa na spotkanie z noworodkiem? Co zrobić, by pies zaakceptował dziecko w domu?

Pies poznaje noworodka - krok po kroku

Przed przyjazdem mamy z noworodkiem do domu tata/ktoś z rodziny/znajomych (na pewno znana i lubiana przez psa osoba) powinien wyjść z psem na spokojny, jak najbardziej swobodny, nastawiony przede wszystkim na węszenie i eksplorację spacer. 

Po przyjeździe ze szpitala to mama najpierw wita się z psem, najlepiej na zewnątrz i bez dziecka. Chodzi o to, by mieli chwilę tylko dla siebie. W końcu nie widzieli się kilka dni. Bardzo często to kobiety przejmują główną rolę opieki nad psem, więc oczywistym jest, że czworonóg będzie stęskniony, podekscytowany, a przy tym i pobudzony. Warto pozwolić tym emocjom spokojnie opaść. 

Następnie tata zabiera psa na spacer, a mama w tym czasie wchodzi do domu z dzieckiem. Mama bez pośpiechu się rozbiera i zajmuje maluszkiem. Następnie wyjmuje ulubiony psi gryzak lub konga wypełnionego pysznym jedzeniem czy ulubionymi smakołykami psa i daje sygnał tacie, że może wracać. Warto, żeby tata wcześniej przygotował te rzeczy, aby nie myśleć o tym zaraz po powrocie ze szpitala. Gdy pies wejdzie do domu z tatą zachowajcie spokój i przekierujcie go od razu na przygotowany gryzak/coś do lizania. Nie zachęcajcie od razu na podejście do dziecka. Najlepiej jest czekać na pupila, siedząc na kanapie i trzymając niemowlę na rękach lub można też odłożyć je do łóżeczka (tę opcję rekomendujemy bardziej). Dzięki łóżeczku robimy naturalną barierę dla psa, ograniczamy dostęp, możliwość lizania, skakania, pies nie uderzy też niechcący malucha łapką. 

Pierwsze spotkanie psa z dzieckiem

Jeżeli macie więcej niż jednego psa, wpuszczajcie każdego z nich po kolei na przywitanie dziecka, nigdy wszystkie na raz. Najważniejsze, aby podczas pierwszego spotkania psa z dzieckiem zachować spokój. W momencie, gdy pies poznaje noworodka warto o nim opowiadać psu miłym głosem. Nie należy karcić psa jeżeli będzie nadmiernie podekscytowany. Nie można się bać, warto za to psa wspierać, być opanowanym. 

W czasie gdy pies będzie poznawał nowego członka rodziny można puścić relaksującą muzykę. Co ważne, warto puszczać ją długo przed pojawieniem się dziecka np.: podczas wydawania gryzaków lub czegoś do lizania, snu, aby skojarzyć ją z czymś przyjemnym dla psa. Pamiętajcie, że pierwsze miesiące życia dziecka są najbardziej komfortowe. Dziecko się mało rusza, głównie leży, a rodzice mogą jeszcze bez problemu zarządzać wspólną przestrzenią. 

Oczywiście mogą się pojawić u psa różne nietypowe zachowania: duży stres, nadmierna ekscytacja, wysokie pobudzenie, dlatego zawsze warto do takiej życiowej rewolucji przygotować się z udziałem specjalisty, który przeprowadzi przyszłych rodziców przez cały proces i będzie również wspierał w jego trakcie. 

* * *

Autorki tekstu:

Magda i Marta - mamy na pełen etat, zarówno te “ludzkie”, jak i psie. Przyjaźnimy się od dziecka i tworzymy razem Hau Cool jest Twój pies. Jesteśmy behawiorystkami i trenerami szkolenia psów, prowadzimy też zajęcia z wykrywania zapachów oraz posłuszeństwa na luzie tzw. rally-o.

Pracujemy przy profilaktyce pogryzień dzieci, edukując je w przedszkolach, wdrażamy indywidualne plany w relacjach pies-dziecko, wprowadzamy terapie behawioralne. Pracujemy w oparciu o zrozumienie, bezpieczeństwo i bliskość w zespole pies - człowiek. Stawiamy na rozumienia psiego języka, prawidłową komunikację zarówno na linii pies-pies, jak i pies-człowiek. Bazujemy na emocjach, warunkujemy budowanie wartościowej relacji z psem w poszanowaniu go jako czującej, bardzo rozwiniętej społecznie istoty. 

Według nas pies to wyjątkowe stworzenie, które wiele razy niesamowicie nas zaskakuje. Ma swoje potrzeby, swój instynkt, charakter. Na każdego zwierzaka powinniśmy patrzeć indywidualnie i być otwarci na to co chce nam powiedzieć. 

Pracujemy na terenie Warszawy i okolic (Marki, Ząbki, Zielonka).
Kontakt telefoniczny: 791 024 204.

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl