Kiedy zmienić nosidełko na większy rozmiar? 0
Kiedy zmienić nosidełko na większy rozmiar?

Kiedy trzeba zmienić nosidło na większe?

Noszone w nosidełku dziecko powinno przyjmować naturalną dla siebie pozycję siedzącą. Nosidło powinno być ergonomiczne, bo tylko takie zapewnia stabilność i wygodę maluchowi i noszącemu go rodzicowi. Prawidłowo dobrany model nosidła nie może być ani za duży (bo wprowadzi dziecko w przeprost kręgosłupa), ani za mały (bo prędzej czy później zamieni się w tzw. wisiadełko). Kiedy więc należy nosidło do noszenia dzieci wymienić na nowy (większy) model?

Panel w momencie zakupu nosidła powinien dziecku zakrywać całe plecy i sięgać od kolanka do kolanka (w nosidle rozmiarowym lub regulowanym). Wiadomo jednak, że dziecko rośnie. Jest coraz wyższe, a jego nogi się wydłużają. W nosidłach regulowanych (rosnących razem z dzieckiem) możemy do pewnego momentu szerokość i wysokość panelu powiększać. W modelach rozmiarowych takiej możliwości nie ma, nie oznacza to jednak, że dziecko szybko z nich wyrośnie.

Jak długo można nosić w nosidle baby?

Nosidełka rozmiarowe dzielimy na modele BABY i TODDLER. Oba są odpowiednie dla dzieci, kiedy te noszą różne rozmiary ubranek. W nosidle Tula Baby spokojnie nosić można maluchy od rozmiaru 74 do 92/98. W Tuli Toddler odpowiednio - od 92/98 do 110. Wszystko oczywiście zależy od długości nóżek noszonego dziecka, bo to szerokość panelu jest tu kluczowa.

Panel nosidła ergonomicznego powinien sięgać dziecku od jednego do drugiego dołu podkolanowego. Może też zakrywać mniejszą część uda dziecka (nawet tylko połowę!), pod warunkiem, że nadal utrzymuje jego prawidłową pozycję ciała. W nosidełku przestajemy nosić, gdy nie jest ono w stanie zapewnić utrzymania prawidłowej pozycji dziecka - gdy jego nóżki zaczynają podczas noszenia opadać, czas zmienić nosidło na większy model.

Często pytacie jak rozpoznać kiedy nosidełko jest już za małe i kiedy trzeba przesiąść się na większy rozmiar. Nosidełko powinno podtrzymywać nóżkę dziecka w taki sposób, by kolanko było na wysokości pupy. Noga dziecka powinna być utrzymywana w linii prostej, wzdłuż pasa biodrowego (a więc pod kątem 90 stopni). Gdy noga zaczyna opadać, czas na zmiany.

Tula Baby czy Tula Toddler?

Poniższa grafika przedstawia 1,5-roczniaka i 3,5-latkę w tym samym nosidełku (Tula Baby).
✔ Na zdjęciach po lewej stronie widać, że panel nosidełka Tula sięga od kolanka do kolanka i do karku, dając podparcie dla całej kości udowej oraz pleców dziecka. Jest to jak najbardziej dobre rozmiarowo nosidełko.
❌ Na zdjęciach po prawej stronie nóżki dziecka delikatnie już idą w dół (opadają), nie dając podparcia dla całej kości udowej. Panel nosidła Tula Baby w tym przypadku też jest już za niski. I to nosidełko jest już za małe. Dla 3,5-latki odpowiedniejszy byłby model Tula Toddler

Za małe czy za duże nosidło?

Wybierając model nosidła musimy pamiętać, że dobrze dobrane nosidełko nie może być ani za małe, ani kuione na wyrost. Panel nosidła w żadnym wypadku nie powinien być również za duży. Jeżeli będzie za szeroki to noszone w nosidełku dziecko nie będzie w stanie zgiąć nóżki w kolanie i będzie siedziało w szpagacie. Gdy panel będzie sięgał wyżej niż do karku to będzie przeszkadzał dziecku w przekręcaniu główki i to może się denerwować. Czasem wyjściem z tej sytuacji są nosidła regulowane, czyli takie, które rosną razem z dzieckiem. One również są w dwóch rozmiarach - mniej więcej do rozmiaru 104 oraz większe (tzw. preschool). 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl