Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Jak długo można nosić dziecko w chuście i nosidełku ergonomicznym Fidella?
Jak długo można nosić dziecko w chuście i nosidełku ergonomicznym Fidella? 0

Jak długo można nosić dziecko w chuście i nosidełku ergonomicznym?

Jak długo mogę nosić noworodka w chuście? Ile mogę nosić dziecko, żeby go nie przyzwyczaić do noszenia? Do jakiego wieku można nosić w chustach i nosidłach? Ile czasu dziecko jednorazowo może przebywać w chuście lub nosidełku? Znajome pytania? Wątpliwości dotyczące tego jak długo można nosić w chustach i nosidłach ergonomicznych rodzice mają bardzo często. Dlatego odpowiadamy jak to z tym czasem noszenia jest naprawdę. 

Noszenie jest naturalną potrzebą noworodka i małego dziecka. Dzięki niemu dziecko szybciej adaptuje się do nowych dla niego warunków “po drugiej stronie brzucha” mamy. Jest spokojniejsze, do tego szybciej i głębiej zasypia. Więcej o tym jakie potrzeby małego dziecka możemy zaspokoić po prostu nosząc (nieważne, czy w chuście, czy na rękach). Czy jednak noszenie jest zawsze dobre i bezpieczne? Jak długo możemy nosić noworodka w chuście? Ile czasu dziecko może spędzić w nosidełku? Te pytania bardzo często nasi doradcy noszenia słyszą podczas konsultacji chustowych i przymiarek nosidełkowych.

Na pytanie, dotyczące długości noszenia można spojrzeć z dwóch stron. Po pierwsze, jak długo można nosić w ciągu jednego dnia? Ile czasu jednorazowo dziecko może być noszone w chuście czy nosidełku? Po drugie, do jakiego wieku czy wagi bezpiecznie można nosić dzieci w chustach i nosidłach?

Jak długo można nosić w chuście

Rozpocząć noszenie w chuście (elastycznej lub tkanej) możemy od pierwszych dni życia noworodka. A jak długo możemy w nich nosić? To zależy od wielu czynników. 

W chuście elastycznej nosić można tylko przez kilka pierwszych tygodni/miesięcy życia, do czasu aż dziecko nie będzie do niej za ciężkie. Więcej o tym pisałyśmy już tu. Zdecydowanie dłużej będą nam służyły chusty tkane - ich materiał nie jest rozciągliwy tak jak materiał chusty elastycznej, a w zależności od gramatury - mniej lub bardziej nośny. Cieniaski, czyli chusty o niskiej gramaturze (ok. 200-220 g/m2), od których zazwyczaj zaczyna się przygoda z chustonoszeniem, wystarczają na pierwszych kilka miesięcy wygodnego noszenia. Gdy dziecko waży już więcej (różnie… 6/8/10 kg), noszenie może nie być już tak komfortowe jak wcześniej. Nieco grubsze chusty, o gramaturze 220-280 g/m2 świetnie noszą również starsze i cięższe dzieci. Z kolei grube chusty (tzw. kocyki), mające powyżej 280 g/m2, świetnie nadają się do noszenia nawet naprawdę ciężkich, dużych dzieci. Takie chusty poniosą nawet kilkulatka! Gramatura chusty ma więc wpływ na to jak długo można nosić dziecko. Im jest wyższa, tym - teoretycznie - jej nośność powinna być większa. Teoretycznie, bo liczy się również skład chusty czy jej splot. Chusty firmy Fidella są chustami średniej długości, dając możliwość komfortowego noszenia zarówno noworodka jak i starszego dziecka. 

Bez względu na rodzaj chusty czy jej gramaturę, warto zwrócić uwagę na długość noszenia maluszka w ciągu jednego dnia. Ile czasu jednorazowo dziecko może przebywać w chuście? Jaki jest maksymalny czas noszenia noworodka? Te pytania często towarzyszą pierwszym wiązaniom w trakcie konsultacji chustowych. Ogólna zasada jest taka, że nosimy tyle ile danego dnia dziecko (albo rodzic) potrzebuje. Raz, gdy maluch ma gorszy dzień, dziecko w chuście może być bardzo długo. Ząbkuje, ma gorączkę, skok rozwojowy… Wtedy i tak nosimy dzieci przez większość dnia. Lepiej - wygodniej, zdrowiej dla swojego kręgosłupa i bezpieczniej dla maluszka - nosić w chuście niż na rękach. Na pewno nie będziemy nosić jednorazowo za długo. Dziecko na to nie pozwoli, dając po pewnym czasie do zrozumienia, że jest już po prostu głodne. 

Są też jednak dni, gdy dziecko jest w świetnej kondycji. Gaworzy, bez problemu leży samo na macie, obserwuje świat. Wtedy naprawdę nie ma potrzeby, by mieć je cały czas na rękach czy w chuście. Bo choć noszenie jest niesamowicie przyjemne, trzeba pamiętać, że nosząc musimy dbać też o swój organizm. Pamiętajmy też, że dla prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje różnorodności - bliskości, ale też swobodnego bycia na macie czy zabawy. 

[product category_id="374" limit="2" onlyAvailable="true"]

Jak długo można nosić w nosidle

Podobnie wygląda sytuacja z nosidłami. Na metkach najczęściej mają oznaczenie, że można w nich nosić dzieci do 20 kg. Jeśli ktoś w ogóle takie klocuszki jeszcze nosi, to z pewnością w modelach toddler/preschool, które są przeznaczone właśnie do noszenia starszaków. W nosidłach, podobnie jak w chustach, możemy nosić tak długo jak dzieci chcą się nosić, a siły rodzica na to pozwalają. Różnicą jest to, że nosidło pasuje tylko do konkretnego rozmiaru ubranek (chusta dopasuje się gabarytów każdego dziecka). W pewnym momencie trzeba je po prostu zmienić na większe. 

Podobnie jak w chuście, w nosidle możemy nosić zgodnie z obopólnymi potrzebami. Jednego dnia będzie to kilka godzin, bo będziecie w górach na szlaku. Innego ledwie 5 minut, bo nosidło posłuży tylko do uspania dziecka. 

Jedynie w przypadku maluszków, które nosimy w nosidełkach Fidella Baby (Newborn) - dzieci, które jeszcze samodzielnie nie siadają, zaleca się jak najkrótsze noszenie w nosidełku ergonomicznym. Dla nich nosidło ma być uzupełnieniem noszenia w chuście/na rękach i wożenia w wózku. Nie powinno ich zastępować. 

Do jakiej wagi można nosić w chuście i nosidle

Na wielu chustach i nosidełkach ergonomicznych maksymalną wagę noszonego dziecka określa się jako 20 kg. Takie są normy, których testuje się produkty. Czasem dziecko ważące owe 20 kg nawet nie zmieści się do nosidła. Najczęściej też nie będzie już chciało czy potrzebowało noszenia. 

[product category_id="166" limit="2" onlyAvailable="true"]

Uzależnienie od noszenia w chuście

Nosząca w chuście mama najczęściej nie boi się, że dziecko nie będzie schodziło jej z rąk. Takie mamy wiedzą, że noszenie dzieci to reagowanie na ich naturalną potrzebę bycia blisko rodzica. Problem leży gdzie indziej. To my, rodzice, często uzależniamy się od noszenia dziecka! Tak, bardzo szybko się okazuje, że dziecko wcale już dużo noszenia nie potrzebuje, a my… tak. Ten problem prędzej czy później dotyczyć będzie niemal każdej chustoświrki. Czy obawiacie się więc przyzwyczajenia do noszenia? Napiszę wam wprost - tak JA się przyzwyczaiłam. Kiedy moje dzieci były już duże nie wiedziałam co zrobić ze stosem moich chust i nosideł. Noście więc, póki maluchy tego potrzebują, a starszaki - dadzą się nosić. 

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl