Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
LennyLamb otulacz bambusowy marynarz
LennyLamb otulacz bambusowy marynarz
89,00 zł 53,40 zł
szt.
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Tula toddler ripple - nosidło klamrowe
Tula toddler ripple - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
565,00 zł 339,00 zł
szt.
Tula preschool discover - nosidło klamrowe
Tula preschool discover - nosidło klamrowe
555,00 zł 333,00 zł
szt.
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics niebieski
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics niebieski
45,50 zł 27,30 zł
Sukienka Lana Nui Organics biało zielone paski
Sukienka Lana Nui Organics biało zielone paski
59,00 zł 35,40 zł
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics zielony
Bluzka z rękawem 3/4 Nui Organics zielony
45,50 zł 27,30 zł
Rozstęp mięśnia prostego brzucha a noszenie w chuście - Fizjoterapeutka Joanna Szlenda FizjoNosi
Rozstęp mięśnia prostego brzucha a noszenie w chuście - Fizjoterapeutka Joanna Szlenda FizjoNosi 0

Rozstęp mięśnia prostego brzucha a noszenie w chuście

Rozstęp mięśnia prostego brzucha to hasło, o którym coraz częściej usłyszeć można w telewizji, radiu, a nawet – całe szczęście! - w gabinetach lekarskich. Zastanawiasz się czy ten problem dotyczy Ciebie? Czy dotyczy on każdej mamy po porodzie? Co to jest rozstęp mięśnia prostego brzucha? Czy mając rozstęp mięśnia prostego brzucha można nosić dziecko w chuście. 

Planując noszenie dziecka w chuście zazwyczaj nie przewidujemy żadnych problemów, zarówno po stronie dziecka, jak i mamy (to chyba jeszcze rzadziej nam do głowy przychodzi). Tymczasem okazuje się, że dziecko może mieć asymetrie czy problemy napięciowe. Mama z kolei może być po cesarskim cięciu czy mieć po ciąży rozstęp mięśnia prostego brzucha. Wspomniane wyżej dolegliwości nie wykluczają noszenia dziecka w chuście, jednak jak zawsze - należy się przyjrzeć konkretnej parze mama-dziecko. Noszenie w chuście jest sprawą bardzo indywidualną.

Co to jest rozstęp mięśnia prostego brzucha

Podczas ciąży i porodu ciało kobiety zmienia się, w cudowny sposób tworząc miejsce dla rozwijającego się dziecka. Ściana brzucha intensywnie rozciąga się, mięśnie ulegają wydłużeniu, są również poddane wpływom dużego ciśnienia w jamie brzusznej. Po 35 tygodniu ciąży u wszystkich kobiet w pewnym stopniu dochodzi do rozsunięcia się brzuśców mięśnia prostego brzucha w jego linii pośrodkowej, co nazywamy rozejściem mięśnia prostego brzucha. U części kobiet do roku następuje pełna regeneracja, u części jednak konieczne jest podjęcie terapii w gabinecie fizjoterapeuty uroginekologicznego, a czasem nawet leczenie operacyjne.

Niestety badania jednoznacznie nie określiły czynników wpływających na to, dlaczego u niektórych kobiet rozstęp mięśnia prostego schodzi się samoistnie, a u niektórych nie. Zauważa się jednak, że zaburzenia i dysfunkcje dna miednicy i przedniej ściany brzucha mają związek z nieprawidłową postawą i nieprawidłowym wzorcem oddechowym, co z kolei wpływa na nadmierne ciśnienie w jamie brzusznej. Nadmierne, czyli takie, którego mięśnie brzucha nie są w stanie utrzymać. Możemy więc powiedzieć, że przetrwały rozstęp mięśnia prostego nie jest wyłącznie problemem brzucha. Jest wręcz odwrotnie!

Rozstęp mięśnia brzucha - skąd się bierze

Brzuch jest obrazem tego, jak rozkładają się siły w naszym ciele. Jest wiele szczupłych kobiet, które nigdy, nawet przed porodem, nie miały płaskiego brzucha. Ja również przyznaję, że należę do tej grupy (szewc bez butów chodzi...). Znasz przypadki dziewczyn, które robiły setki brzuszków, a mimo to ich brzuch był wystający? Ja tak! Mam też kilka pacjentek, które przez zbyt forsowny i źle dobrany trening nabawiły się właśnie rozstępu mięśnia prostego. Zapamiętaj proszę – brzucha nie "robi się" brzuszkami! Najlepiej zapomnij w ogóle o istnieniu tego ćwiczenia.

Płaski brzuch to wypadkowa wielu czynników, takich jak dobra postawa, aktywne i efektywnie pracujące mięśnie głębokie, prawidłowy oddech. Nie każdy wystający brzuch to rozstęp mięśnia prostego. Podobnie, nie zawsze rozstęp na 1,5-2 palce będzie dawał efekt ciążowego brzuszka.

Pokażę Ci porównanie zdjęć mojej pacjentki z jej stereotypową postawą i tą, którą udało się nam uzyskać po skorygowaniu. Mam nadzieję, że różnicę widzisz od razu!

Możesz nie zauważać tego jak stoisz, poruszasz się, jak wstajesz czy nosisz swojego bobasa. Zerknij czasem w lustro, spróbuj się skorygować, nie wciągaj brzucha i nie spinaj łopatek. Wyciągnij się w górę i wyrównaj oddech. Zobacz, jak zmienia się Twoja sylwetka.

Co zrobić, gdy masz rozstęp mięśni prostych brzucha

Załóżmy, że parę miesięcy po porodzie Twój brzuch wygląda jakbyś cały czas była w ciąży. Może zauważasz u siebie charakterystyczny stożek w linii pośrodkowej ciała podczas napięcia mięśni brzucha? Być może lekarz, robiąc usg powłok brzusznych, stwierdził u Ciebie przepuklinę pępkową? Spokojnie. Nad tym da się pracować! Odwiedź fizjoterapeutę, który specjalizuje się w pracy z kobietami. On przeprowadzi bardzo dokładny wywiad, zbada Cię i zaproponuje odpowiednią terapię.

Terapia mięśnia prostego brzucha polega na odnalezieniu przyczyny przetrwałego rozstępu (ciąża nie jest tą przyczyną!), reedukacji postawy, aktywacji mięśni posturalnych, pracy nad wzorcem oddechowym, wyrównaniu ciśnienia śródbrzusznego. To praca indywidualna!  Trzeba mieć świadomość, że żaden gotowy trening nie zastąpi badania i doboru ćwiczeń konkretnie pod Twój problem. Co więcej, niesamowicie ważne jest, aby fizjoterapeuta ocenił w gabinecie to, w jaki sposób wykonujesz ćwiczenia. Często istotne są niuanse, drobne szczegóły, których sama możesz nie zauważyć albo po prostu nie zdawać sobie z nich sprawy.

Ja ze swoimi pacjentkami spotykam się raz w tygodniu, później raz na dwa, trzy tygodnie. Najważniejszą pracą jaką wykonują, jest ich praca własna w domu, czyli ćwiczenia,  dbałość o postawę i nawyki. Wspomagająco w leczeniu rozstępu mięśni prostych brzucha fizjoterapeuta może zastosować też Kinesiology Taping.  To takie taśmy, które choć trochę przedłużą pracę terapeuty już po wyjściu z gabinetu.

Najczęściej spotykaną aplikacją Kinesiology Tapingu stosowaną w rozstępie mięśnia prostego brzucha jest tzw. jodełka.

Jak długo trwa praca nad rozstępem mięśnia prostego brzucha?

U niektórych kobiet praca nad likwidacją rozstępu mięśnia prostego brzucha trwa dwa miesiące, u niektórych pół roku, a czasem o wiele więcej. To wszystko kwestia bardzo indywidualna. Wiele również zależy od samej pacjentki. W gabinecie fizjoterapeuty spędza się godzinę. Pozostały czas i dbanie o własne ciało nie zależy już od fizjoterapeuty, ale od Ciebie.

Czy mając rozstęp mięśnia prostego brzucha można nosić w chuście?

Wśród noszących mam często pada pytanie - czy rozstęp mięśnia prostego brzucha oznacza, że nie będę mogła nosić swojego bobasa w chuście czy nosidle? Zazwyczaj nie, ale pamiętaj, że wiązanie powinien dobrać doradca adekwatnie do Twojego stanu.

Noszenie w chuście powinno Cię wesprzeć, a nie obciążyć. Idealnie byłoby, gdyby Twoją postawę podczas noszenia i wiązania ocenił fizjoterapeuta, żebyś miała pewność, że nie zrobisz sobie krzywdy. Jeśli cokolwiek niepokoi Cię w wyglądzie Twojego brzucha – nie zwlekaj. Spotkaj się z fizjoterapeutą. Zrób to dla siebie samej!

Autorka: 

Joanna Szlenda
Mama, fizjoterapeutka i doradca noszenia ClauWi, 
FizjoNosi www.facebook.com/FizjoNosi
Specjalizuje się w pracy z kobietami w ciąży i po porodzie.

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl