Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Potrzeba bliskości małego dziecka
Potrzeba bliskości małego dziecka 0

Potrzeba bliskości małego dziecka

Co znaczy bliskość powinien wiedzieć każdy rodzic. To fundament budowania każdej relacji, wartość nadrzędna. Łakniemy bliskości, jak powietrza. Sposobów na jej okazywanie są tysiące. Nie brakuje ludzi, których bliskość krępuje – wolą dystans, umiarkowanie. Dorośli czasem tak mają. Jednak potrzeba bliskości u dziecka to coś, z czym się po prostu rodzimy. I bez czego nie rozwiniemy się prawidłowo. Pytanie: „dlaczego?” wydaje się retoryczne i trywialne, ale… o bliskości warto rozmyślać, warto się nad nią pochylić. Jak bliskość wpływa na rozwój dziecka? O czym może decydować?

Bliskość jest…

Bliskość matki z dzieckiem, czy w ogóle rodziców z dziećmi, to ciepło. Coś więcej niż tylko potrzeba przytulenia się, ale energia, która daje poczucie bezpieczeństwa, zapewnienie miłości. Dlaczego natura wpiła nam tak silne pragnienie tych wartości, wciąż pozostaje niezgłębione. Dziecko, które czuje się bezpieczne i zaopiekowanie, jest po prostu szczęśliwe. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mogło się prawidłowo rozwijać. Dziecko, które doświadcza bliskości w rodzinie, ma czas na to, aby stać się pełnowartościowym obywatelem świata. Takim, który zna swoje poczucie wartości i instynktownie rozróżnia co jest dobre, a co złe. Potrafi również wybrać dla siebie to, co najlepsze. Dla wielu ludzi ta ostatnia umiejętność bywa najtrudniejsza do wypracowania.

Bliskość dla dziecka…

To kontakt nie tylko fizyczny. Przytulanie, czucie ciepła rodzica w dosłownym tego słowa znaczeniu ma wpływ na psychikę, może nawet większy niż sam rozwój fizyczny. Jeżeli bliskość jest bezpieczeństwem, to jest również… uwolnieniem od strachu. A to właśnie lęk jest przyczyną zaburzeń w rozwoju. Lęk zakorzeniony w dzieciństwie ciągnie się za nami przez całe życie i jest bardzo trudny do przezwyciężenia.

Przytulanie dziecka, czyli budowanie jego przyszłości

Jeżeli to zdanie wydaje się przesadzone, wystarczy odwołać się do eksperymentu z lat 60. którego dokonali Margaret i Harry Harlow. Małpka, której, poza fizycznym kontaktem z matką, niczego nie brakowało w okresie dojrzewania, nie potrafiła nawiązać relacji w stadzie. To bliskość z matką, kontakt, miały ją tego nauczyć.

Przytul mnie, mamo!

Prosty komunikat, którego malutki człowiek nie może jeszcze wyrazić słowami. Bliskość, przytulanie, kontakt fizyczny z dzieckiem. Kołysanie, bicie serca zapach. Czy bliskość jest potrzebna tylko dziecku?

Karola, mama kilkumiesięcznej Gabi, na pytanie: „Dlaczego istnieje potrzeba bliskości u dziecka?”, odpowiada natychmiast: „Dla poczucia bezpieczeństwa. Dla wyrównania oddechu i pracy serca. Dla ciepła. Moim zdaniem to matka bardziej tego potrzebuje niż dziecko”.

Arleta, mama malutkiego Jasia, też nie zastanawia się nawet minuty. Co daje bliskość dzieciom?: „Poczucie bezpieczeństwa, poczucie, że są ważne, one przez dotyk odbierają emocje i komunikują się ze światem.

Karolina, która mieszka obecnie w dalekim Urugwaju ze swoją malutką córeczką, pisze: „Myślę, że dla nich to poczucie bezpieczeństwa. Bliskością uczymy też je życia z innymi. To jest taka wstępną socjalizacja. Piszę te słowa tuląc moją ZO, która, mimo, że to lubi, już by poraczkowała dalej odkrywać świat. I tak dochodzę do wniosku, że my -rodzice-też dużo z tej bliskości czerpiemy!”

To chyba najlepsze podsumowanie. Bliskość to podstawa. I dla dziecka, i dla rodzica.

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl