Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
Tula toddler cloudy - nosidło klamrowe
555,00 zł 471,75 zł
szt.
Tula free to grow indigo - nosidło klamrowe regulowane
Tula free to grow indigo - nosidło klamrowe regulowane
605,00 zł 514,25 zł
szt.
Tula free to grow andromeda  - nosidło klamrowe regulowane
Tula free to grow andromeda - nosidło klamrowe regulowane
605,00 zł 514,25 zł
szt.
Tula half buckle discover - nosidło hybrydowe regulowane
Tula half buckle discover - nosidło hybrydowe regulowane
640,00 zł 544,00 zł
szt.
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
565,00 zł 480,25 zł
szt.
Tula Toddler Laguna Sky - nosidło ergonomiczne klamrowe
Tula Toddler Laguna Sky - nosidło ergonomiczne klamrowe
475,00 zł 403,75 zł
szt.
Tula standard coast peggy - nosidło klamrowe
Tula standard coast peggy - nosidło klamrowe
525,00 zł 446,25 zł
szt.
Tula standard storytail - nosidło klamrowe
Tula standard storytail - nosidło klamrowe
525,00 zł 446,25 zł
szt.
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
555,00 zł 471,75 zł
szt.
Tula free to grow stormy - nosidło klamrowe regulowane
Tula free to grow stormy - nosidło klamrowe regulowane
605,00 zł 514,25 zł
szt.
Wełniany sweterek - NUI ORGANICS - grafitowy
Wełniany sweterek - NUI ORGANICS - grafitowy
238,50 zł 178,88 zł
Pielęgnacja chust tkanych
Pielęgnacja chust tkanych 0

Pielęgnacja chust tkanych - jak dbać o chusty

Kupno pierwszej chusty często wiąże się z wieloma godzinami poszukiwań tej najpiękniejszej. Chusta ma być w odpowiednim kolorze, splocie, dobrze byłoby też, gdyby była w dobrej cenie. Jak już chustę mamy, wątpliwości dotyczą tego jak o nią dbać. Szczególnie jeśli skład chusty to nie 100% bawełna, tylko bawełna z domieszkami. Właśnie domieszki (np. wełna, jedwab czy włókna tussah) sprawiają, że proces dbania o chustę do noszenia jest nieco bardziej skomplikowany. Okazuje się jednak, że nasze obawy często są niepotrzebne.

Wystarczy dobrze przyjrzeć się symbolom, które znajdują się na metce chusty tkanej (tej przy skośnym zakończeniu materiału). Przyzwyczailiśmy się do metek, widzimy je na każdym T-shircie, ściereczce czy chuście, ale czy na pewno rozumiemy co sugeruje producent? Dzięki temu artykułowi, będzie to już jasne.  

Jak dbać chusty - patrz na metkę!

Dbanie o chustę często spędza rodzicom noworodków sen z powiek. A wystarczy po prostu przyjrzeć się informacjom zawartym na metce chusty tkanej. Każda chusta taką posiada. Wyjaśniamy, co może na niej się znaleźć.

Pranie chusty tkanej

Symbol miski z falującą wodą i wypisaną temperaturą w środku rozumie każdy. Podana temperatura to maksymalna, w jakiej powinniśmy prać naszą chustę. Zarówno nową chustę, jak i używaną przed pierwszym użyciem trzeba wyprać i wyprasować (z parą!). Nowa chusta zostanie w ten sposób nieco zmiękczona (jak to się mówi „złamana”).

Dobrze jest prać chusty w tym samym detergencie (najczęściej delikatnego proszku lub płynu do prania), w którym pierze się na co dzień ubranka swojego dziecka. Wtedy jest pewność, że nic nie podrażni delikatnej skóry maluszka.

Chusty bawełniane spokojnie możemy prać w automacie, nie wymagają one prania ręcznego. Pranie ręczne nie jest też konieczne w przypadku niektórych domieszek, np. lnu.

Piorąc chusty pamiętajmy, żeby nie używać płynu do płukania tkanin. Często mamy kusi dodanie płynu do płukania, bo faktycznie zmiękcza on chusty do noszenia dzieci. Może jednak oblepiać włókna tkaniny, przez co chusta po praniu stanie się śliska. Moje chusty zawsze piorę w towarzystwie innych chust, ale tylko o podobnych kolorach.

Pranie chusty - na co zwrócić uwagę?

Piorąc chusty, szczególnie te bardziej delikatne, najlepiej jest dokładnie trzymać się zasad pielęgnacji opisanych na metkach. Tam jest wszystko napisane! Po sprawdzeniu tego, co zawiera metka, będziemy wiedzieć ile stopni powinna mieć woda, w której pierzemy ręcznie, czy w pralce, czy można chustę prasować, jak ją suszyć itp.

Poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji dotyczących prania w pralce, które zawiera metka chusty:

1) Sprawdź czy pod ikonką nie ma żadnych kreseczek – dość łatwo je przeoczyć, a mają dość ważne znaczenie, bo producent zaleca wtedy pranie delikatne; inne źródła podają, że kreseczka oznacza że jest to „pranie z zachowaniem ostrożności”.

2) czasem zamiast cyferek podane są kropeczki:

 

6

 czyli pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza

 

7

 czyli pranie w temperaturze 40 stopni Celsjusza

 

8

 czyli pranie w temperaturze 50 st. Celsjusza

Cztery kropeczki to pranie w temp. 60 stopni Celsjusza;

Pięć kropeczek to pranie w temperaturze 70 stopni Celsjusza;

Sześć kropeczek to pranie w temperaturze 95 stopni Celsjusza.

Zasada jest prosta - im więcej kropek na metce, tym więcej ciepła.

W przypadku niektórych chust (szczególnie z dodatkami jak jedwab, wełna czy konopie) lepiej stosować pranie ręczne. W takim wypadku stosujemy niską i stałą temperaturę (ok. 30 stopni) i płyn do prania. Znów nie stosujemy płynu do płukania tkanin, by chusta nie była śliska.

Wybielanie chusty tkanej

Chust nie wolno wybielać. Na każdej metce można znaleźć oznaczenie, które o tym świadczy. Tu nie ma pola do dyskusji tak jak w przypadku prania chusty. Nie to znaczy nie.

Suszenie chusty

Producenci chust zazwyczaj sugerują, żeby nie suszyć ich mechanicznie i informują o tym na metce poprzez ten znak

13

Czasami napotkamy symbol koła wpisanego w kwadrat – jest to informacja, że możemy suszyć chustę mechanicznie w automacie bez żadnych ograniczeń. Bez najmniejszych oporów w suszarce można suszyć większość chust 100% bawełnianych. Niektóre chusty z domieszką lnu czy tencelu też spokojnie można suszyć w suszarce. Takich chust warto szukać, ich suszenie w suszarce węglowej jest bardzo wygodne. A po wyjęciu z suszenia chusty tkane są nie tylko cieplutkie, ale też bardzo miękkie. Nie mają też żadnych trwałych zagnieceń, są gładkie i miłe w dotyku.

Jeśli suszymy chusty bez automatu, róbmy to od razu po praniu rozkładając materiał na płasko. Dzięki temu nie będziemy niepotrzebnie naciągać delikatnych włókien chusty czy odkształcać materiału.

Prasowanie chusty

Symbol nieprzekreślonego żelazka oznacza, że dopuszcza się prasowanie tkaniny. Im więcej kropeczek jest wpisanych w środek żelazka, tym większą temperaturę należy ustawić. Prasowanie jest bardzo ważne w przypadku dbania o chusty tkane, ponieważ po praniu materiał wysycha i niewyprasowane części materiału się zagniatają i utrwalają. Z tego powodu może powstać stałe zagniecenia, które w przyszłości obniżą wartość naszej chusty. Co więcej, prasowanie z parą świetnie zmiękcza chustę. A miękka chusta lepiej współpracuje, łatwiej się ją dociąga. 

Metka różnych chust może zawierać następujące informacje dotyczące prasowania delikatnych tkanin:

15

 to dopuszczalna temperatura 110 ° Celsjusza

 

16

 to dopuszczalna temperatura 150 ° Celsjusza

 

17

 to dopuszczalna temperatura 200 ° Celsjusza

Jak prać chusty tkane do noszenia dzieci

Pamiętajmy, że chusta tkana, oprócz tego, że jest niezwykle praktyczna, spełnia też funkcję estetyczną. Chusta ma służyć dziecku i rodzicowi, ale ma też być po prostu ładna. Pielęgnować chustę należy nie tylko dlatego, że sprzedając zaniedbaną chustę po prostu będziemy musieli sporo obniżyć jej cenę. Warto odpowiednio dbać o swoją chustę do noszenia przede wszystkim dlatego, że chustowy materiał ma kontakt z delikatną skórą dziecka.

Najlepiej prać chustę do noszenia dzieci w tym samym detergencie, w którym pierzemy wszystko, co ma kontakt z delikatną skórą malucha. Zamotana chusta ciasno otula maluszka i jest w kontakcie z jego skórą przez cały czas noszenia, czasem nawet kilka godzin dziennie. Dzieci czasem oblizują i ślinią krawędź chusty, jeśli twój maluch ma to w zwyczaju, dawaj chustę do prania częściej częściej, najlepiej raz na kilka "bardziej ociumkanych" wyjść.

Prasownie nie jest obowiązkowym punktem pielęgnacji chusty tkanej. Czasem jednak warto to zrobić. Chroni to materiał chusty do noszenia dzieci przed zagnieceniami, ale też prasowanie (zawsze z parą!) sprawia, że chusta jest miękka, a przez to milsza dla skóry dziecka. Miękką, chustę do noszenia dzieci jest nam też łatwiej zawiązać.

Prasowanie chusty dodatkowo dezynfekuje materiał, więc przed pierwszym zawiązaniem chusty do noszenia dzieci koniecznie trzeba ją nie tylko uprać, ale też prasować, najlepiej w najwyższej zalecanej przez producenta temperaturze. Troska o higienę dziecka musi być tutaj na pierwszym miejscu. Później jednak temat prasowania chust zależy od indywidualnego podejścia. Czy suszymy chusty do noszenia dzieci, czy nie zależy też... od ilości naszego czasu. Wydaje mi się, że dziecku noszonemu w chuście akurat ten aspekt pielęgnacji chust tkanych jest obojętny.

Prawidłowa i regularna pielęgnacja chust tkanych do noszenia dzieci sprawi, ze dłużej będziesz się cieszyć swoją "szmatą". Ważne, by pamiętać o dosłownie kilku regułach, a nawet pielęgnacja chust z domieszką nie sprawi kłopotu. Powodzenia!

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl