Jak wybrać swoją pierwszą chustę? 5
Jak wybrać swoją pierwszą chustę?

Jak wybrać pierwszą chustę do noszenia dziecka?

Pierwsza chusta do noszenia noworodka… Równie ważna, jak każde ubranko, które z tak wielką pieczołowitością mamy wybierają dla swojego maleństwa. Ale decyzje bywają trudne, a chusty różnorakie. Co wybrać? Jak przymierzyć się do chustowego debiutu? Jaką chustę wybrać i kiedy ją kupić? Jak przekonać się, że noszenie dziecka w chuście może dawać jednej i drugiej stronie mnóstwo radości? Jaka powinna być pierwsza chusta do noszenia dziecka? Odpowiadamy. 

Na początek chustonoszenia do wyboru są chusty tkane - długie i kółkowe oraz elastyczne. Jako doradcy noszenia polecamy chusty tkane i głównie ich będzie dotyczył ten artykuł. Dlaczego chusta tkana jest najlepsza na początek noszenia noworodka? Ponieważ w elastycznych, przez domieszkę elastanu, po jakimś czasie (najczęściej kilku tygodniach noszenia) dziecko będzie w chuście sprężynowało, a jego pozycja nie będzie stabilna. W chuście elastycznej dziecko ma na sobie 3 warstwy materiału. Wiązanie będzie więc mniej przewiewne niż to z chusty tkanej.

Splot pierwszej chusty

Chusty tkane mają różne sploty. Do wyboru są m. in.:

 • Splot skośno-krzyżowy (tzw. pasiaczki),
 • splot żakardowy (wszelkiego rodzaju chusty we wzory),
 • splot diamentowy,
 • splot serduszkowy,
 • splot jodełkowy.

Od lat panował mit, że pierwsza chusta powinna być chustą o splocie skośno-krzyżowym, ewentualnie diamentowym. Nie do końca się z tym zgadzam. W chustach żakardowych chusta będzie troszeczkę inaczej pracowała niż w splocie skośno-krzyżowym czy diamentowym, ale wcale nie jest powiedziane, że będzie ona dla rodzica trudniejsza.

Poniżej zdjęcia różnych splotów chust tkanych:

 • splot skośno-krzyżowy chusty tkanej

 • splot żakardowy chusty tkanej

 • splot diamentowy chusty tkanej

 • splot serduszkowy chusty tkanej

 • splot jodełkowy chusty tkanej

Niektórzy uważają, że chusty w pasy (tzw. pasiaki, najczęściej o splocie skośno-krzyżowym) będą pomagały w prawidłowym jej zawiązaniu. My jako doradcy uczymy wiązania na różnych chustach. W swoich stosach mamy zarówno chusty skośno-krzyżowe, jak i żakardowe. Są tam i chusty w paski (tzw. pasiaki), jak i chusty jednobarwne czy we wzory, bez wyraźnie zaznaczonych krawędzi. Uczący się na konsultacjach chustowych nosić rodzice przeważnie nie mają problemów z odróżnianiem krawędzi i chwytaniem za odpowiednią część chusty tkanej. Jeżeli obawiasz się ich pogubienia to warto zwrócić uwagę też na chusty żakardowe z gradacją kolorystyczną. One nie dość, że są piękne to jeszcze naprawdę dobrze się dociągają. 

Poniżej na zdjęciu zobaczyć można chustę tkaną żakardową z gradacją. Kolory przechodzą na niej od szarego po niebieski.

Skład chusty tkanej

Skład chusty jest bardzo ważny przy wyborze pierwszej chusty do noszenia noworodka. Do wybory mamy chusty 100% bawełny lub mieszanki, czyli chusty tkane z domieszką innego surowca. Chusty bawełniane należą do tych „bezpiecznych”, popularnych i jednocześnie najtańszych. Materiał chusty bawełnianej nie jest śliski, w większości przypadków dość miły w dotyku i dobrze się dociągający (w zależności od producenta, sposobu obrabiania bawełny i splotu chusty). Łatwo więc przewidzieć jak bawełniana tkanina zachowa się w naszych dłoniach. Właśnie dlatego dobrze sprawdzi się dla rodziców, którzy wybierają swoją pierwszą chustę dla noworodka. 

Z domieszek dodawanych do chust tkanych bardzo popularne są:

 • len - chusty tkane z domieszką lnu są idealne na lato, przewiewne i świetnie sprawdzają się również w noszeniu cięższych dzieci;
 • konopie - w większości przypadków chusty z ich dodatkiem nie należą do najmiększych, jednak po jakimś czasie noszenia są bardzo przyjemne i nośne;
 • bambus - może powodować w niektórych chustach miękkość i śliskość, a w niektórych szorstkość i zwartość, jest to kwestia jego obrabiania, chusty tkane z bambusem są świetne dla noworodków;
 • wełna - ma właściwości termoregulacyjne, czyli zimą będzie grzała a latem chłodziła.

Grubość pierwszej chusty

Cienka czy gruba? Jaka powinna być pierwsza chusta do noszenia dzieci? Jak zwykle wszystko "zależy". Większość chust, na których w CarryLove.pl uczymy rodziców nosić ma "średnią" grubość. Średnią czyli ok. 200-250 g/m2. I właśnie taka opcja jest najlepsza na początek. Grube chusty tkane będą się ciężej dociągać, więcej chusty przeznaczymy też na zrobienie węzła kończącego wiązanie. Cieńsze chusty dociągają się raczej bez większego problemu (uzależnione jest to również od składu chusty). Łatwiej na nich jest też opanować specyficzny ruch odpowiedzialny za dociągnięcie materiału chustowego na ciele dziecka.

Niektóre chusty pomimo swojej gramatury jak 240g/m2-260 g/m2 będą bardzo miękkie i miłe w dotyku, nie wymagają wcale łamania ani pracy. Są to między innymi linie Didymos Lisca, LennyLamb Mała Jodełka, LennyLamb LittleLove. Tych chust tkanych z powodzeniem można bez problemu używać od pierwszych dni życia dziecka. W większości przypadków są to też chusty w 100% bawełnane.

Długość i rodzaj pierwszej chusty 

Dostępnych jest wiele różnych długości chust tkanych. Chusty tkane produkowane są od długości 2,7 m do nawet 6,2 m. Z kolei chusty kółkowe są zdecydowanie krótsze. W zależności od firmy mają od 1,7 do ok. 2-2,1 m. Którą długość pierwszej chusty najlepiej wybrać?

Jaką długość chusty wybrać do noszenia noworodka? Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Chusta kółkowa sprawdzi się na krótkie "akcje". Obciąża jednak jedną stronę kręgosłupa, nie rozkładając ciężaru równomiernie tak jak chusta długa. Jednak przydaje się, aby przenieść zakupy czy dziecko z auta do mieszkania.

Długość chusty długiej wybieramy patrząc przede wszystkim na to jaką technikę wiązania chusty tkanej wybierzemy. Do kangurka  wystarczy długość od 3,6 do 4,2 m (w zależności od gabarytów rodzica, przede wszystkim od rozmiaru jego koszulki). Dla „kieszonki” przyda się chusta tkana dłuższa, mająca długość od 4,2 do 5,2 m w zależności od gabarytów rodzica.

Jeżeli obydwoje chcecie nosić w chuście to zawsze trzeba wziąć pod uwagę rozmiary większego rodzica. Temu mniejszemu, czy o drobniejszej budowie po zawiązaniu ostatecznego węzła pozostanie dłuższy "ogon". Po zakończeniu wiązania możemy węzeł np. przełożyć jeszcze raz przez siebie i zawiązać z tyłu w przypadku kangurka i plecaka a z przodu w przypadku kieszonki. Albo kupić dwie długości chusty - jedną dla mamy, drugą dla taty maluszka. 

Pierwsza chusta - kiedy ją kupić?

Skoro wiemy już jaka powinna być pierwsza chusta, pozostaje jeszcze jedno pytanie - kiedy należy kupić pierwszą chustę do noszenia dzieci? Chustę można kupić już na etapie robienia wyprawki maleństwa. Można też poczekać do narodzin dziecka i już z nim kupować chustę o najlepszej dla siebie i noworodka długości. W CarryLove.pl nie tylko pomagamy wybrać pierwszą chustę, ale również uczymy w niej nosić. W trakcie konsultacji chustowych jest czas i na chustową teorię, i na praktykę. Dlatego jeśli planujesz uczyć się nosić w chuście z doradcą noszenia, polecamy kupno chusty już po spotkaniu. W trakcie konsultacji będziesz miała okazję do wypróbowania różnych splotów i długości chust. Po konsultacjach twój zakup będzie z pewnością bardziej świadomy. 

Bez względu na to, jaką chustę wybierzecie, trzeba pamiętać, że praktyka czyni mistrza. Na każdej fakturze można się nauczyć prawidłowego wiązania. Wystarczy cierpliwość i chęci! 

Komentarze do wpisu (5)

23 maja 2018

Chciałabym się nauczyć chustonoszenia, muszę też wybrać odpowiednią chuste! Proszę o pomoc

9 lipca 2018

Witam jestem zainteresowana kupnem swojej pierwszej chusty moja córeczka skończyła 2 miesiące waży 5 kg proszę o radę co wybrac

15 lipca 2018

Aby dobrać najlepsze dla Was rozwiązanie prosimy napisać maila na info@carrylove.pl :) Doradca noszenia na pewno dobierze coś odpowiedniego :)

15 sierpnia 2018

Dzień dobry. Czy w sklepie doradca pomoze wybrac odpowiednia chustę i pokaze wiązanie czy takie doradzctwo indywidualne obowiązuje tylko na konsultacji w domu ?

18 czerwca 2024

WOW jaka szafa chustowa!!! Chcę!!!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl