Zabawy z chustą - wspieraj rozwój dziecka przez zabawę
Chusta do noszenia. W pierwszych miesiącach życia dziecka ułatwia nam macierzyństwo. Odciąża ręce, pomaga na bóle brzucha, kolki, ząbkowanie. Można spakować ją w góry i nie straszne będą nam wąskie czy kamieniste ścieżki. Chusta może jednak służyć nie tylko do noszenia. Można wykorzystać ją na wiele sposobów. Na początku zabawy mogą pomóc przyzwyczaić malucha do chusty, jeśli nie od razu się z nią polubi. W późniejszym wieku możemy wykorzystać ją dodatkowo do innych aktywności.
Dlaczego taki temat? Jestem doradcą noszenia w chustach i nosidłach, a jednocześnie prowadzę bloga o noszeniu i zabawach dla dzieci - dziubdziak.pl. Postanowiłam to połączyć i dzięki zaproszeniu Joanny, założycielki CarryLove.pl pokazać jak można wykorzystać chustę do zabaw z najmłodszymi i nieco starszymi dziećmi.
Małe dzieci często domagają się brania na ręce. To naturalne. Czują bliskość, czują się bezpiecznie. Wyciszają się, czasem zasypiają. Każdy nasz ruch i poruszanie się dziecka uczy go otaczającego świata.
Czuły dotyk jest kluczowy dla rozwoju mózgu. Daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, odstresowuje, bez względu na to czy jest to noszenie, głaskanie, huśtanie.
Jednym ze sposobów pobudzania rozwoju zmysłu dotyku jest kołysanie. Kołysanie działa uspokajająco,pozwala odczuwać ruchy własnego ciała w przestrzeni. Przydatnym narzędziem odciążającym nasz kręgosłup jest tu chusta, która jednocześnie zabezpieczy odpowiednią pozycję dziecka.
Noszenie nie jest związane tylko z dotykiem, ale też z ruchem. Dzieci rodzą się z dobrze ukształtowanym układem przedsionkowym, który pozwala im odczuwać ruchy ciała i stopień równowagi. Kiedy dziecko się porusza pobudzamy jego układ przedsionkowo-prioreceptywny, który ma duże znaczenie w jego rozwoju. Moc kołysania odkrywamy szybko, ale warto wiedzieć, że noszenie i kołysanie ma faktycznie bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka.
[product category_id="167" limit="2" onlyAvailable="true"]
Zabawy z chustą - jak inaczej wykorzystać chustę do noszenia?
Pierwszą zabawą, a właściwie zastosowaniem chusty, jakie proponuję rodzicom jest hamak. Proste rozwiązanie, do zawiązania między drzewami, w łóżeczku lub pod stołem. Maluch buja się, my mamy chwilkę dla siebie. Oczywiście nie zostawiamy malucha bez kontroli.
Zamiast hamaku dla starszych dzieci można zrobić huśtawkę.
Taniec - taniec w chuście czy śpiewanie to stymulacja wielu zmysłów. Muzyka ma wpływ na rozwój umysłowy, fizyczny i emocjonalny dziecka. Dla dziecka nie jest ważne czy umiesz śpiewać, najważniejsze by był to twój głos. Melodia, słowa, to nauka mowy, wyciszenie, zapamiętywanie głosu rodzica. To budowanie więzi z dzieckiem. Taniec to też moc endorfin dla nas, które dodadzą nam energii i poprawią humor. Dowiedziono też, że długotrwały kontakt z muzyką wspiera umiejętność dostrzegania emocji, co w przyszłości może przełożyć się na umiejętność nawiązywania i utrzymywania przyjaźni.
Jazda na chuście - ile frajdy będzie, kiedy z chusty robimy sanki i delikatnie będziemy ciągnąć malucha leżącego lub siedzącego na chuście. To ćwiczenia równowagi. Kontrolujemy reakcję dziecka. Maluch może też przewozić swoje zabawki.
Zabawa w akuku - najpierw chowamy siebie. Kiedy maluch jest starszy będzie chował się sam. A kiedy będzie jeszcze starszy, chowamy pod chustą zabawki. Rozwiązaniem dla najstarszych maluchów jest ukrycie w chuście wielu przedmiotów i ich losowanie jak z worka - dotykiem dziecko zgaduje jaki to przedmiot.
Skakanka – wystarczy zwinąć chustę, by mieć gruby sznur, który może służyć za skakankę.
Chustę można też wykorzystać do zabawy w przeciąganie liny lub małe siłowanki - moje-twoje.
Zbuduj „most”, tunel, np. połóż chustę między krzesłami, żeby dziecko mogło pod nim przechodzić lub wykorzystaj ją w torze przeszkód np. w postaci wałków do przeskakiwania.
Pada śnieg - malutkie kulki papieru podrzucane na chuście imitują śnieg - Dziubdziak uwielbiał tą zabawę. Tylko nastaw się na sprzątanie, można wykorzystać też piłeczki i podrzucać je chustą lub toczyć tak, by z niej nie spadały.
Namiot, w którym dziecko mogłoby ukryć skarby.
Łódka - dziecko siada na chuście i może po niej "pływać" - u nas zabawa w statek piratów - do tego czapka z papieru, opaska na oczy, luneta.
Bujanie w chuście - do tej zabawy potrzebne są dwie osoby dorosłe, by trzymać chustę z obu stron. Bujamy malucha delikatnie i patrzymy na jego reakcję. To stymulowanie zmysłu dotyku, równowagi, propriocepcji.
Zawijanie w naleśnik - dziecko próbuje się odwinąć. Kolejna zabawa stymulująca równowagę, dotyk, propriocepcję.
Tor przeszkód - chusta może być elementem toru przeszkód, który w znakomity sposób wspiera rozwój ruchowy dziecka. Może być tunelem, skakanką, elementem do przejścia dla stymulacji stóp. Wykorzystaj inne elementy o różnych fakturach - dywaniki, podkładki na stół, poduszki itp.
Jak widzisz jest mnóstwo zabaw, do których można wykorzystać chustę. To też fajna okazja do korzystania z niej podczas tzw. "chustoemerytury", kiedy już nie nosimy.
Jeśli interesuje Cię temat chust, zapraszam Cię na konsultację online, w czym specjalizuję się w ostatnim czasie. Jeśli nosisz już swojego maluszka i szukasz pomysłów na zabawy, będzie mi miło zobaczyć Cię w gronie moich czytelniczek. Dużo zabaw umieszczam na swoim fanpage, do którego polubienia Cię zapraszam.
[product category_id="179" limit="2" onlyAvailable="true"]
Dagmara Stolarczyk - autorka bloga o noszeniu i zabawach dla dzieci dziubdziak.pl Mama dwóch chłopców. Na blogu skupia się głównie na zabawach dla niemowląt i przedszkolaków. Nie brakuje też wpisów o bliskości, wiedzy o noszeniu dzieci. Aktywny doradca noszenia, w ostatnim czasie specjalizujący się w konsultacjach online.