Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
Tula toddler muse - nosidło klamrowe
555,00 zł 360,75 zł
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
Tula toddler pixel - nosidło klamrowe
565,00 zł 367,25 zł
szt.
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
Tula toddler finley - nosidło klamrowe
565,00 zł 367,25 zł
szt.
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
Tula toddler round and round - nosidło klamrowe
565,00 zł 367,25 zł
szt.
Fidella leopard silver (2m) - chusta kółkowa
Fidella leopard silver (2m) - chusta kółkowa
400,00 zł 260,00 zł
szt.
Fidella chevron mustard (2m) - chusta kółkowa
Fidella chevron mustard (2m) - chusta kółkowa
380,00 zł 247,00 zł
szt.
Fidella giraffe anthracite (2m) - chusta kółkowa
Fidella giraffe anthracite (2m) - chusta kółkowa
400,00 zł 260,00 zł
szt.
Fidella chevron walnut (2m) - chusta kółkowa
Fidella chevron walnut (2m) - chusta kółkowa
380,00 zł 247,00 zł
Fidella diamonds anthracite (2m) - chusta kółkowa
Fidella diamonds anthracite (2m) - chusta kółkowa
400,00 zł 260,00 zł
szt.
Fidella chevron rose (2m) - chusta kółkowa
Fidella chevron rose (2m) - chusta kółkowa
380,00 zł 247,00 zł
szt.
Fidella chevron mint (2m) - chusta kółkowa
Fidella chevron mint (2m) - chusta kółkowa
380,00 zł 247,00 zł
szt.
Jak wiązanie chusty wpływa na postawę noszącego rodzica
Jak wiązanie chusty wpływa na postawę noszącego rodzica 0

Jak wiązanie chusty wpływa na postawę noszącego rodzica

Noszenie dziecka ma obustronne korzyści, zarówno dla rodziców\opiekunów, jak i dla noworodków i niemowląt. Po urodzeniu bliski kontakt fizyczny jest podstawą prawidłowego rozwoju. Umożliwia wczesną interakcję i budowanie więzi społecznej oraz komunikację emocji. A jak wpływa na ciało noszącego rodzica?

Korzyści płynące z noszenia dziecka w chuście

Badania pokazują, że dzieci noszone w chuście szybciej osiągają umiejętności z zakresu kamieni milowych niż ich rówieśnicy, którzy nigdy nie byli noszeni. Prawidłowe zawiązanie chusty umożliwia dziecku na każdym etapie rozwoju odpowiednie ułożenie, z uwzględnieniem występujących u niego krzywizn kręgosłupa (np. w przypadku noworodka będzie to totalna kifoza, a zatem ułożenie dziecka w kształt litery C). Dodatkowo wolne i spokojne ruchy, jakie wykonuje rodzic, mając przy sobie dziecko, stwarzają idealne warunki do stymulowania poczucia równowagi, jak również stymulacji przedsionkowej, co w konsekwencji prowadzi do poprawy zdolności psychomotorycznych. Dzięki bliskości osoby noszącej łatwiej integrują się również u niemowlęcia odruchy bezwarunkowe, gdyż uczy się ono spokojnej reakcji rodzica na dany bodziec. Ponadto umiejscowienie twarzy dziecka na wysokości klatki piersiowej rodzica umożliwia mu szersze obserwowanie przestrzeni i możliwość jej śledzenia, jak również analizowania bodźców wzrokowych, co nie byłoby możliwe w takim stopniu w pozycji leżącej. Dla rodzica nieocenione jest uwolnienie dłoni przy dziecku potrzebującym być dużo czasu na rękach. Umożliwia to również pokonywanie przeszkód terenowych, takich jak schody, alejki sklepowe czy chodzenie po piasku bądź lesie, gdzie z wózkiem dostęp byłby znacznie utrudniony [1].

 

Obok EverySlings Beautyberry (4,6m) - chusta tkana długa oraz EverySlings cloudberry tencel (4,2m) - chusta tkana długa

Ułożenie dziecka w chuście

Noszenie w chuście jest przeznaczone dla dzieci zdrowych, musi być dostosowane do ich wieku, wagi i umiejętności samodzielnego trzymania głowy. Warunkuje to prawidłowe dociągnięcie każdej części chusty, podtrzymującej kręgosłup oraz głowę. W poprawnie wykonanym wiązaniu maluch znajduje się naprzeciwko noszącego, tak jak przy kontakcie „skóra do skóry”. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie na przebiegu pleców dziecka, dzięki naprężeniu materiału, zapobiegając wiszeniu dziecka na kroczu. Głowa niemowlęcia znajduje się w przedłużeniu osi tułowia, swobodnie spoczywa na klatce piersiowej osoby noszącej, nie jest nadmiernie zgięta ani dociśnięta. Ręce dziecka układają się w zgięciu i odwiedzeniu, tak aby dłonie znajdowały się blisko buzi niemowlaka. Starsze dzieci trzymają ręce najczęściej już poza chustą (gdy są aktywne). Dzięki dobrze zawiązanej chuście zwiększone jest pole podparcia dla dziecka w porównaniu do noszenia na rękach, gdzie występuje jedynie oparcie punktowe [2].

Jak konkretne wiązanie chusty wpływa na noszącego i dziecko?

Dla najmłodszych dzieci, które nie mają jeszcze wykształconych krzywizn kręgosłupa, proponowane są najczęściej trzy wiązania: kangur, kieszonka oraz plecak prosty. Każda z tych propozycji umożliwia ułożenie pleców niemowlaka w pełnym zgięciu (totalna kifoza) oraz zapewnia prawidłowe ustawienie stawów biodrowych w zgięciu co najmniej 90 stopni oraz odwiedzeniu nie większym niż 60 stopni.

Kangurek

Nazywam to wiązaniem pierwszego wyboru, dlatego że najkorzystniej oddziałuje na ciało matki i dziecka. Dzięki swoistemu przebiegowi chusty ciężar ciała niemowlęcia jest rozłożony przede wszystkim na ramionach i barkach noszącego. Umożliwia to zachowanie prawidłowej pozycji oraz nie obciąża mięśni dna miednicy noszącego. Wiązanie to polecane jest dla mam po cesarskim cięciu, dla kobiet niedługo po porodzie, które mają jeszcze osłabione mięśnie brzucha, a także dla osób z problemami z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa. Jeśli maluch jest spokojny i współpracuje, a wiążąca osoba technicznie radzi sobie z materiałem, to zdecydowanie polecam każdemu wiązanie kangurka na początek.

Kangurek umożliwia dziecku niewielkie odwiedzenie w stawach biodrowych, co pozwala na zachowanie totalnej kifozy charakterystycznej dla noworodków. Z tego wiązania można bardzo szybko wyciągnąć dziecko, więc jest to też dobry wybór przy maluchach, które ulewają i mogą się zakrztusić. 

Pojawiają się czasami trudności techniczne z zawiązaniem kangurka. To wiązanie trzeba dobrze dociągnąć, porządnie podwinąć miednicę maluchowi, a jak dziecko jest mocno odgięciowe (np. z wzmożonym napięciem mięśniowym) może w trakcie wiązania “uciekać” dołem. Zdarzają się rodzice, którzy ciągle boją się, że maluch wyleci z chusty (a podtrzymując je w trakcie wiązania pod pupą utrudniają sobie prawidłowe wykończenie). W takich przypadkach bardzo istotne jest, aby rodzic, który ma wskazania do skorzystania z tego typu wiązania, nauczył się dobrze technicznie je przeprowadzać, najlepiej pod okiem doradcy noszenia. Gdy jednak maluch bardzo mocno się pręży i prostuje, można wtedy spróbować zawiązać kieszonkę. 

 

Obok LennyLamb moja pierwsza chusta fluoryt (4,2m) - chusta tkana długa oraz EverySlings proudberry tencel (4,6m) - chusta tkana długa

Kieszonka

Wiązanie typu kieszonka wymaga nieco dłuższej chusty niż kangurek. Dla części rodziców może być łatwiejsza technicznie, a na pewno z dużą ulgą mogą powitać krzyżowanie się pół między nóżkami dziecka, które zabezpiecza malucha przed wypadnięciem dołem. W tym wiązaniu, przez wzgląd na przebieg chusty pod nóżkami dziecka, mamy do czynienia z nieco większym ich odwiedzeniem w stawie biodrowym. Z tego powodu kieszonka jest polecana dla dzieci nieco starszych (większych), bądź takich, które mają tendencję do prężenia i wyślizgiwania się w trakcie wiązania oraz dla dzieci potrzebujących większego odwiedzenia w stawie biodrowym. Raczej nie będą dobrze w nim funkcjonowały dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym. 

Ten rodzaj wiązania wymusza rozłożenie ciężaru ciała dziecka przede wszystkim na barkach i odcinku lędźwiowym kręgosłupa rodzica. Zawiązanie węzła z tyłu i rozkładanie tam sił może powodować powiększenie lordozy lędźwiowej. Konsekwencją tego jest ustawienie miednicy w przodopochyleniu, przez co mięśnie dna miednicy nie mają optymalnych warunków do aktywności, tak jak odbywa się to przy tyłopochyleniu miednicy (np. w kangurku) [3]. Dlatego kieszonka nie jest wskazana dla rodziców cierpiących na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także tych z problemami z mięśniami dna miednicy. Z kolei przez swój wąski przebieg przy szyi może stanowić czynnik podrażniający u osób z problemami z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. 

Analizując ułożenie dziecka, w kieszonce ma ono nieco większe odwiedzenie w stawach biodrowych niż w kangurku, co przenosi się na nieco większe wypłaszczenie się pleców. Trzeba zwracać uwagę na poły przechodzące pod nóżkami dziecka, tak aby ich nie koślawiły.

Kieszonka jest idealna dla dzieci, które odginają się czy "hopsają" i w kangurku ciągle próbują uciec z chusty dołem. Skrzyżowane poły chusty tkanej pod pupą daje rodzicowi poczucie bezpieczeństwa. 

Obok Fidella diamonds rustred (4,6m) - chusta tkana długa oraz Fidella peacock midnight gold (4,6m) - chusta tkana długa

Plecak prosty

Wiązanie na plecach (plecak prosty) ze względu na korzystne ułożenie dziecka  w chuście może być stosowane już nawet u noworodków. Jednak perspektywa wiązania bez kontroli wzroku rodzica oraz brak możliwości sprawowania nadzoru nad stanem dziecka (ryzyko ulewania, zachłyśnięcia) zazwyczaj skłania rodziców do odłożenia tego typu wiązania na późniejsze miesiące. 

Z trzech przedstawionych wiązań plecak prosty ma tę zaletę, że daje noszącemu przestrzeń do działania przed sobą. Umożliwia to wykonywanie większej liczby czynności niż przy dziecku zawiązanym z przodu. Sposób ten jest wykorzystywany zwłaszcza przez matki mające też starsze dziecko do opieki, z niewielką różnicą wieku. Ułożenie niemowlaka w chuście jest podobne jak w przypadku kangura. Przebieg chusty umożliwia ułożenie ciała tak, aby kręgosłup miał zachowaną totalną kifozę, a stawy biodrowe były zgięte pod kątem prostym oraz odwiedzione nie bardziej niż 60 stopni. W tej pozycji można motać już noworodki, jednak nie mogą to być wcześniaki bądź dzieci o niestabilnym tułowiu, które mają tendencję do zapadania się i w konsekwencji mogą mieć problemy z oddychaniem. 

Analizując wpływ chusty na noszącego, umieszczenie ciężaru na plecach może mieć różne skutki w zależności od wysokości umieszczenia dziecka. Małe, lżejsze dzieci oraz te które chcą się rozglądać najczęściej wiązane są możliwie wysoko (na tyle na ile pozwala wiążącemu rodzicowi zakres ruchomości w stawach barkowych, w tym wiązaniu trzeba przeprowadzić poły nad nóżkami dziecka na swoich plecach). Dzięki takiemu ułożeniu, ciężar ciała rozkłada się przede wszystkim na barkach oraz na brzuchu. Pozycja ta umożliwia zachowanie prawidłowej postawy noszącego, a mięśnie dna miednicy mają optymalne warunki do aktywności.

Plecak prosty jest najlepszym wiązaniem dla starszych dzieci, które zaczynają się już rozglądać i w wiązaniach z przodu mocno muszą się w tym celu odgiąć. Podobnie zwiększająca się waga malucha może skłonić rodzica do wrzucenia go na plecy. 

 

Obok Fidella wolf royal blue (4,6m) - chusta tkana długa oraz Little Frog euklaz (4,2m) - chusta tkana długa

Wybór wiązania chusty tkanej jest zawsze kwestią indywidualną i stanowi wypadkową potrzeb noszącego i dziecka. Zdarza się, że po którejś stronie trzeba pójść na kompromis, na rzecz dobra tej drugiej osoby. Są również sytuacje, gdzie rodzic nie jest z jakiegoś powodu w stanie zawiązać swojego noworodka w chustę tkaną i w takich sytuacjach możliwe jest dobranie odpowiedniego nosidła czy zawiązanie go w chustę elastyczną. Jednak warto robić to zawsze w kontakcie ze specjalistą (doradcą noszenia, fizjoterapeutą), który będzie w stanie ocenić, czy dziecko ma prawidłową pozycję. 

Przypisy:

  1. Magdalena Sulima et al., Alternative methods of care for the newborn and infant, European Journal of Medical Technologies 1 (18) 2018: 35-40.
  2. Maria Dąbrowska et al., Wpływ noszenia dziecka w chuście na układ ruchu, Journal of Education, Health and Sport. (7) 2017:1657-1664.
  3. Krzysztoszek K., Truszczyńska-Baszak A., Fizjoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiet – przegląd piśmiennictwa oraz propozycja protokołu postępowania, Rehabilitacja Medyczna 21 (4) 2017: 60-67.

Hanna Krześniak - fizjoterapeuta, doradca noszenia w chustach, prywatnie żona i mama dwójki dzieci. Miłośniczka chodzenia po górach, pływania na wodach otwartych i biegania naturalnego. W pracy duży nacisk kładzie na edukację i świadomość pacjentów, którzy są współodpowiedzialni za przebieg terapii. Często wykorzystuje elementy dnia codziennego jako ćwiczenia, kształtując jednocześnie przy tym prawidłowe nawyki. Do pacjentów podchodzi holistycznie, wychodząc z założenia, że często to co widać to jedynie objaw, wierzchołek góry lodowej. Specjalizuje się w stopach, które są fundamentem, na którym buduje się prawidłowa postawa ciała. Oprócz pracy klinicznej zajmuje się również działalnością naukową, występuje aktywnie na konferencjach, pisze prace naukowe, prowadzi wykłady edukacyjne w warszawskich ośrodkach kultury i sportu. Jej misją jest dzielić się swoją wiedzą, którą systematycznie stara się poszerzać poprzez udział w licznych kursach i szkoleniach. Od czasów pandemii prowadzi również stronę na Facebooku i profil na Instagramie, które powstały jako odpowiedź na pytania przesyłane przez pacjentów.

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl