Jak wybrać swoją pierwszą chustę? 4
Jak wybrać swoją pierwszą chustę?

Pierwsza chusta do noszenia dziecka… Równie ważna, jak każde ubranko, które z tak wielką pieczołowitością mamy wybierają dla swojego maleństwa. Ale decyzje bywają trudne, a chusty różnorakie. Co wybrać? Jak przymierzyć się do debiutu i przekonać się, że taki sposób noszenia dziecka może dawać jednej i drugiej stronie mnóstwo radości?

Po pierwsze.

Zanim rodzic przyjrzy się półce cenowej (a ta jest naprawdę różnorodna!), trzeba zacząć od tkaniny, z której została stworzona. Do wyboru mamy chusty tkane i elastyczne. Polecamy chusty tkane, ponieważ w elastycznych przez domieszczę elastanu dziecko będzie sprężynowało z każdym naszym krokiem i jego pozycja nie będzie stała. W chuście elastycznej dziecko ma na sobie 3 warstwy materiału, które będą mniej przewiewne niż nista tkana.

Chusty tkane mają różne sploty.

  • Splot skośno-krzyżowy (tzw pasiaczki),
  • splot żakardowy (wszelkiego rodzaju chusty we wzory),
  • splot diamentowy,
  • splot serduszkowy,
  • splot jodełkowy.

W chustach żakardowych chusta będzie troszeczkę inaczej pracowała niż w splocie skośno-krzyżowym czy diamenowym gdzie tkanie mamy regularne, będzie inaczej "rozciągała się" po skosie, wg wzoru. W użytkowaniu większość osób nie zauważa nawet różnicy w samym wiązaniu czy dociąganiu.

Poniżej zdjęcia chusty i splotów:

splot skośno-krzyżowy

splot żakardowy

splot diamentowy

splot serduszkowy

splot jodełkowy

Niektórzy uważają, że chusty w pasy będą pomagały nam w prawidłowym jej zawiązaniu. My jako doradcy uczymy wiązania na różnych chustach, zarówno skośno-krzyżowych i żakardowych i rodzice przeważnie nie mają problemów z odróżnianiem krawędzi i chwytaniem za odpowiednią. Jeżeli obawiasz się ich pogubienia to chusty żakardowe z gradacją kolorystyczną również będą dla Ciebie pomocne.

Poniżej chusta z gradacją, widzimy, że kolory przechodzą od szarego po niebieski:

Po drugie: z czego jest tkania?

Bardzo ważny aspekt… Do wybory 100% bawełny lub mieszanki. Chusty bawełniane należą do tych „bezpiecznych”, popularnych. Materiał nie jest śliski, w większości przypadków dość miły pod ręką (w zależności od producnta i sposobu obrabiania bawełny) a więc łatwiej przewidzieć, jak tkanina zachowa się w naszych dłoniach. Właśnie dlatego dobrze sprawdzi się dla rodziców, którzy dobierają swoją pierwszą chustę. 

Z domieszek bardzo popularne są:

  • len - w większości przypadków będzie twardsza i trzeba nad nią popracować aby stała się miękkim kocykiem, idealny na lato, przewiewny.
  • konopie - tak jak w przypadku lnu - w większości przypadków nie należy do najbardziej miękkich,
  • bambus - może powodować w niektórych chustach miękkość i śliskość, a w niektórych szorstkość i zwartość, jest to kwestia jego obrabiania,
  • wełna - ma właściwości termoregulacyjne, czyli zimą będzie grzała a latem chłodziła.

Po trzecie: jaka grubość chusty?

Cienka czy gruba? Większość chust ma grubość „średnią”, a więc około 200-250 g/m2. I właśnie taka opcja jest najlepsza na początek. Grube chusty będą się ciężej dociągać, więcej chusty przeznaczymy na zawiązanie węłą. Cienkie chusty raczej dociągaby bez większego problemu (uzależnione jest to również od składu chusty).

Niektóre chusty pomimo swojej gramatury jak 240g/m2-260 g/m2 będą bardzo miękkie i miłe w dotyku, nie wymagają wcale łamania ani pracy. Są to między innymi linie Didymos Lisca, LennyLamb Mała Jodełka, LennyLamb LittleLove. Chusty te możemy bez problemu używać od pierwszych dni życia, w większości przypadków to 100% bawełna.

Po czwarte: długa czy krótka chusta?

Dostępnych jest wiele różnych długości.

Wszystko zależy od tego, jakie mamy potrzeby. Chusta kółkowa sprawdzi się na krótkie "akcje". Obciąża nam jedną stronę kręgosłupa, nie rozkłada ciężaru równomiernie tak jak chusta długa. Jednak przydaje się aby przenieść zakupy i dziecko z auta do mieszkania ;) Długość wybieramy patrząc na to jaką technikę wiązania wybierzemy. Do kangurka  wystarczy od 3,6 do 4,2 m. Dla „kieszonki” przyda się od 4,2 do 5,2 m w zależności od gabarytów rodzica.

Jeżeli obydwoje chcecie nosić w chuście to bierzemy pod uwagę większego rodzica. Mniejszemu rodzicowi pozostanie większy ogon po zawiązaniu węzła, który możemy np przełożyć jeszcze raz przez siebie i zawiązać z tyłu w przypadku kangurka i plecaka a z przodu w przypadku kieszonki :)

Bez względu na to, jaką chustę wybierzecie, trzeba pamiętać, że praktyka czyni mistrza i na każdej fakturze można się nauczyć prawidłowego wiązania. Wystarczy cierpliwość i chęć!

Zawsze możesz zgłosić się do nas a na pewn odobierzemy idealną chustę dla Ciebie. Czekamy na Twoją wiadomość :)

Komentarze do wpisu (4)

23 maja 2018

Chciałabym się nauczyć chustonoszenia, muszę też wybrać odpowiednią chuste! Proszę o pomoc

9 lipca 2018

Witam jestem zainteresowana kupnem swojej pierwszej chusty moja córeczka skończyła 2 miesiące waży 5 kg proszę o radę co wybrac

15 lipca 2018

Aby dobrać najlepsze dla Was rozwiązanie prosimy napisać maila na info@carrylove.pl :) Doradca noszenia na pewno dobierze coś odpowiedniego :)

15 sierpnia 2018

Dzień dobry. Czy w sklepie doradca pomoze wybrac odpowiednia chustę i pokaze wiązanie czy takie doradzctwo indywidualne obowiązuje tylko na konsultacji w domu ?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl