Dlaczego nie można przyzwyczaić dziecka do noszenia w chuście? 0
Dlaczego nie można przyzwyczaić dziecka do noszenia w chuście?

Noszenie dziecka w chuście to dla malucha i rodzica bliskość, budowanie relacji, okazywanie miłości. Wspaniała sprawa, ale początki bywają trudne. Mimo wszystko, odpowiednie wiązanie chusty oraz nauczenie dziecka do takiej metody noszenia wymaga cierpliwości i chęci. Dlaczego?

Pierwsze koty za płoty: noszę dziecko w chuście! Miało być wspaniale, ale wcale nie jest. Chusta nie chce się ułożyć. Dziecko zamiast słodko spać, płacze. Trzeba podtrzymywać jego główkę, która leci do tyłu. Ręce nie są wolne, a kręgosłup jednak boli… A przecież wiele mam jest zadowolonych, co więc robię źle?

Karolina, mama malutkiej Gabi, używa chusty od samego początku. Swoje pierwsze doświadczenia wspomina teraz z uśmiechem:

„Jak źle dociągniesz chustę, to boli kręgosłup. Bardzo na początku się bałam wiązać, myślałam, że to za trudne. Niektóre dzieci się buntują przy wiązaniu chusty. W lecie jest bardzo gorąco. Jak jest nowa chusta, to bywa za sztywna i trudno dociągnąć. No i babcie w parku palcami pokazują, jak nosisz dziecko w chuście…”

Z łatwością zapominamy, że wszystko, co pierwsze, dla dziecka i rodzica jest małym wyzwaniem. Pierwsza kąpiel, pierwsze karmienie, pierwszy ząbek. Tym wydarzeniom nie raz towarzyszy płacz malucha. I podobnie bywa, kiedy uczymy się wiązania chusty.

Dziecko potrzebuje czasu, aby oswoić się z takim sposobem noszenia. Rodzic tym bardziej! Niepewność mamy lub taty jest przez malucha łatwo wyczuwalna, dlatego wydaje nam się, że dzieci płaczą czasem „bez powodu”. Jednak w miarę nabierania szybkości i wprawy, sytuacja zmienia się zupełnie.

Wiemy już, że potrzebny jest czas, cierpliwość i praktyka. Sprawne wiązanie chusty i moment, w którym dziecko może poczuć bicie serca rodzica, to z reguły najlepsze ukojenie.

Czasem jednak płacz nie ustępuje, z prozaicznej przyczyny: dziecko może być głodne, rozdrażnione. Łzy nie oznaczają wcale, że chusta maluszkowi nie odpowiada. Rozpoznawanie potrzeb dziecka przyjdzie z czasem.

Reasumując. Problemem przy oswajaniu dziecka z chustą są przede wszystkim:

  • Brak wprawy przy wiązaniu chusty
  • Niepewność, strach rodzica
  • Nieumiejętność rozpoznania nastroju/potrzeby dziecka
  • Konieczność oswojenia z nowością, jaką jest chusta

Trening czyni mistrza, a korzyści płynące z noszenia dziecka w chuście są warte poświęconego czasu. Kiedyś nauczyliśmy się pływać lub jeździć na rowerze. Dlaczego więc nie nauczyć się tak fantastycznej umiejętności, jak noszenie dziecka w chuście?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl