Jak wybrać chustę kółkową? 0

Chusta kółkowa – robocza definicja brzmi mniej więcej tak: ”to chusta do noszenia dzieci o długości około 2 metrów, której jeden koniec zakończony jest dwoma kółkami.”

Zanim podpowiem jak najlepiej dobrać chustę kółkową pragnę przedstawić jej zalety i wady.

Chusta kółkowa – zalety:

Chusta kółkowa jest ceniona przez rodziców za:

  • łatwość nauczenia się jak ją poprawnie zawiązać; w porównaniu do chusty wiązanej wymaga niewiele nauki,
  • daje możliwość bezpiecznego noszenia noworodków i małych niemowląt pod warunkiem, że odwrócimy krawędź; tylko wtedy nadamy dziecku prawidłową pozycję zgięciowo-odwiedzeniową,
  • możemy ją przygotować, gdy mamy trochę wolnego czasu (np. w trakcie drzemki dziecka); po przygotowaniu chusty nie musimy od razu do niej wkładać dziecka, możemy ją zdjąć, czy nawet schować do torby pielęgnacyjnej, czy zostawić w samochodzie i użyć w dogodnym dla nas momencie,
  • umożliwia noszenie dziecka na biodrze, co jest świetnym rozwiązaniem dla dzieci ciekawych świata (zazwyczaj po trzecim miesiącu życia dziecko chce widzieć więcej niż dekolt noszącego),
  • jest to najkrótsza z chust (w zależności od producentów ma od 1,7 m do 2,2 m), więc po złożeniu zmieści się do większości damskich torebek lub toreb pielęgnacyjnych dla dzieci,
  • stanowi bardzo dobry chustowy początek dla rodziców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z chustą. Rodzice na jej podstawie uczą się co to znaczy dobrze dociągnąć chustę, poznają dlaczego tak istotne są różnokolorowe krawędzie i wiedzą dlaczego tak istotne są duże, aluminiowe kółka i proste ramię (o tym niżej).
  • cena – jest to najtańsza z dostępnych na rynku chust tkanych, ponieważ do jej użycia zostało użyte najmniej materiału.

Chusta kółkowa – wady:

Wady, a właściwie – wada. Chusta kółkowa ma jedną dużą wadę – rozkłada ciężar dziecka asymetrycznie, czyli mówiąc krótko – obciąża tylko jedną stronę pleców noszącego. Dlatego też im dziecko cięższe, tym czas noszenia w chuście kółkowej powinien być krótszy. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, nie mogę podać tutaj sztywnych ram czasowych. Noszący wiedząc o tym fakcie powinien nosić dziecko raz na prawym, raz na lewym biodrze, jednak z praktyki wiem, że rodzice zazwyczaj mają swoje „ulubione biodro” i ciężko im się przestawić na noszenie na drugim. Mimo wszystko, dla dobra noszącego dobrze raz na jakiś czas się przymusić i zmienić nawyk.

Ramię proste i zakładkowe

Ramię chusty kółkowej, to rodzaj wykończenia tego samego końca chusty, na którym znajdują się kółka. Istnieją dwa rodzaje wykończeń – proste i zakładkowe.

Ramię zakładkowe chusty kółkowej ma już wszyte coś jakby zakładki, plisy które w niewielki sposób da się poprawić, gdy noszący rozkłada chustę na swoim ramieniu. Wiele osób może czuć z tego powodu dyskomfort, ponieważ to noszący musi dopasować się do kształtu chusty.

Ramię proste chusty kółkowej takich zakładek nie posiada. Przy zakończeniu chusty obok kółek znajdują się zazwyczaj 3 szwy zabezpieczające kółka.

Za szwami materiał chusty puszczony jest luźno i noszący może w każdej chwili poprawić ułożenie chusty na ramieniu. Ramię proste w ten sposób dopasowuje się do noszącego i w znaczący poprawia komfort noszenia. Warto o ten aspekt zadbać, ponieważ w chuście kółkowej ciężar maluszka w całości spoczywa na ramieniu noszącego.

Rozmiar kółek

Istnieją 3 rozmiary kółek do chust kółkowych:

  1. Rozmiar S – najmniejsze – średnica kółek to 5,1 cm.
  2. Rozmiar M – średnie – średnica kółek to 6,4 cm.
  3. Rozmiar L – duże – średnica kółek to 7,6 cm. *)

Najwygodniej pracuje się z chustą kółkową, której kółka mają rozmiar L, czyli 7,6 cm. Pamiętajmy, że najlepsze chusty kółkowe, to takie, które mają splot skośno-krzyżowy lub diamentowy i po zebraniu w dłoń tak mięsistego materiału potrzebujemy dużych kółek, aby móc go bez problemu przez kółka przewlec, a potem uporządkować. Wybierając kółka o mniejszej średnicy może tym samym być nam trudniej z nią pracować.

Typy kółek

Kupując chustę kółkową polecam wybrać taką, która ma wszyte kółka aluminiowe. Na rynku dostępne są też chusty kółkowe, których kółka wykonane są z plastiku. Minusem ich jest to, że są przede wszystkim mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia niż aluminium. Co więcej, plastik ułatwia przesuwanie się materiału, co w znaczący sposób może wpływać na nasze wiązanie. Dostępne w sprzedaży aluminiowe kółka do chust mają atesty i są matowe, co uniemożliwia przesuwanie się materiału.

Rozmiar chusty

Podobnie jak chusty tkane wiązane, chusty kółkowe mają swoje rozmiary. W tabelce podałam rozmiary dla najpopularniejszych producentów chust tkanych.

LP PRODUCENT ROZMIAR S ROZMIAR M ROZMIAR L
1. LITTLE FROG 1,7 m 2 m Brak tego rozmiaru w ofercie sklepu (stan na 17.04.15)
2. NATIBABY ~ 1,7 m ~2 m ~2,2 m
3. LENNY LAMB                                   2,1 m
4. STORCHENWIEGE                                   2 m

Jak widać po tabelce najpopularniejszym rozmiarem chusty kółkowej jest chusta dwumetrowa i rzeczywiście z praktyki widzę, że będzie ona dobra dla szczuplejszych osób i tęższych. Jeśli zostaną nam jakieś „ogony”, czyli wiszące resztki materiału chustowego w wypadku chusty kółkowej można je po dociągnięciu szybciutko zawinąć dookoła kółek chusty. Niektóre mamy tak robią na codzień, ponieważ zdaniem części ładniej to wygląda.

Niekiedy na rynku wtórnym można znaleźć ofertę sprzedaży chusty kółkowej uszytej z chusty wiązanej. Warto wtedy poprosić o informację jaka jest realna długość obu krawędzi chusty, bo często jedna krawędź jest dłuższa od drugiej. Jeśli zdecydujemy się na kupno chusty kółkowej szytej z tkanej upewnijmy się kto szył tą chustę i czy miał doświadczenie w robieniu tego typu rzeczy w przeszłości, co da nam gwarancję że kółka zostały odpowiednio zabezpieczone.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl