Dlaczego warto nosić? Zalety noszenia dziecka w chuście. 0
Dlaczego warto nosić? Zalety noszenia dziecka w chuście.

Na ulicach coraz częściej widać rodziców noszące swoje pociechy w chustach, coraz też częściej słychać o nich w mediach, można przeczytać na facebooku, również sporo powstaje grup i wydarzeń mających na celu promowanie chustonoszenia.

Po co To wszystko? Czy faktycznie chusty ułatwiają życie matkom i dają bezpieczeństwo dziecku? Czy to tylko przejściowa moda?

Jakie korzyści daje dziecku noszenie w chuście?

Tworzy niepowtarzalną więź.
Do jednych z podstawowych potrzeb noworodka możemy zaliczyć potrzebę noszenia i bliskości. Już na początku lat sześćdziesiątych Margaret Harlow i jej mąż Harry zrobili eksperyment na małpkach rezusach udowadniający, że bliskość z rodzicem może być nawet bardziej istotna od pożywienia. Harlow rozdzielił matkę i jej nowo narodzone dzieci. Umieścił małego rezusa w klatce razem z drucianym modelem małpy trzymającym butelkę z mlekiem oraz z szmacianym modelem matki bez butelki. Okazało się, że rezus całymi dniami przytulał się do szmacianego modelu a przy drucianym spędzał tylko godzinę dziennie na karmieniu.
Chusty mają na celu zbliżenie dziecka do rodzica, jest narzędziem do budowania wyjątkowej i niepowtarzalnej więzi. Rodzic może przytulać swoje maleństwo bez użycia rąk.

Mała istota czuje się tak jak w brzuchu matki:

  • jest ciasno ułożona,
  • ma głęboką kifozę,
  • słyszy bicie serca, przełykanie śliny, pracę jelit.

Umożliwia szybszą adaptacje do nowych warunków.
Dziecko przychodzi na świat bezbronne, niedojrzałe psychicznie i fizycznie. Nosząc dziecko w chuście pomagamy mu adoptować się do zupełnie nowych warunków. Kontakt fizyczny daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Chroni dziecko przed nadmiarem bodźców na które często nie jest jeszcze do końca przygotowane. Maluszek jest w stanie się do nas przytulić, skryć przed za głośnymi dźwiękami, za jaskrawym światłem czy wiatrem.

Wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa.
Poprzez prawidłowe noszenie dziecka w chuście wspomagamy prawidłowy rozwój kręgosłupa. Dziecko rodzi się z naturalną kifozą czyli fizjologicznie zaokrąglonymi pleckami oraz ze zgiętymi bioderkami (pozycja tzw fizjologicznej żabki), tak było ułożone w brzuszku mamy i taka pozycja jest dla niego jak najbardziej naturalna. Nosząc dziecko w chuście należy układać je właśnie w takie pozycji.

Łagodzi dolegliwości bólowe
W trudnych momentach rodzic nosząc dziecko w chuście może złagodzić dolegliwości bólowe takie jak kolka czy wzdęcia. Podwinięte nóżki dziecka w kierunku naszej klatki piersiowej, odpowiednio ciasno zawiązana chusta i ucisk na brzuszek powoduje rozluźnienie brzuszka naszego szkraba i wydalanie gazów. Przy chodzeniu z dzieckiem w chuście masujemy swoimi mięśniami brzucha jego brzuszek. Pionowa pozycja dziecka ułatwia oddychanie w trakcie męczącego kataru. Spokojne kołysanie bardzo szybko uspokaja dziecko nawet w ciężkich chwilach.

Ułatwia zasypianie.
Noworodek ma inne potrzeby niż my, dorośli. Do snu nie są mu konieczne cisza, spokój i własne łóżko. Maluszki lubią zasypiać wtulone do piersi mamy, lub przytulone do taty. Delikatne bujanie poznały już w łonie matki, gdy przez 9 miesięcy były bujane prawie non stop. Dlatego tak bardzo lubią być noszone po urodzeniu. Kołysanie sprawia, że dziecko szybko staje się senne. Samo bujanie stymuluje błędnik noszonego maluszka, co wspomaga jego zdolności psychomotoryczne i pozytywnie wpływa na rozwój zmysłu równowagi.

Przyspiesza naukę.
Dziecko będące cały czas przy nas obserwuje wszystkie czynności, które wykonujemy z naszego poziomu a nie z ziemi. Dzięki temu łatwiej mu będzie powtarzać schematyczne ruchy, nauczyć się nowych rzeczy, będzie bardziej otwarte na nowe rzeczy. Podczas spacerów może obserować świat naszymi oczami, gdy my się przekręcamy robi to również dziecko, jesteśmy w stanie łatwiej mu wszystko pokazać.

Korzyści dla rodzica:

Uwalnia ręce.
Osobiście uważam to za największą zaletę. Mając wolne ręce, możemy spokojnie włączyć pralkę, rozwiesić pranie czy nawet zrobić obiad. Chusta pozwala maluchowi zaspokoić potrzebę bliskości a rodzice w ciągu dnia mogą wykonywać zwykłe obowiązki domowe. Na szybkie wyjście do sklepu chusta sprawdza się rewelacyjnie, możesz swobodnie poruszać się po galerii czy też sklepie, bez obawy że coś strącisz czy zrzucisz wózkiem. Jeżeli mamy jeszcze starsze dziecko to bez problemu możemy się zająć i jednym i drugim.

Umożliwia bliski kontakt.
Dorośli tak jak dzieci również lubią się przytulać. W ten sposób również okazujemy sobie miłość i czułość. Też potrzebujemy przytulać, dotykać, całować i pieścić nasze maleństwo. Mamy wówczas większą pewność, że jesteśmy dla kogoś całym światem.

Wspomaga laktację.
Bliski kontakt z dzieckiem wspomaga laktację oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej lub łagodzi jej objawy.

Idealne podczas podróży.
Z chustą nad morze czy w góry, spacery po lesie – wszystko jest realne. Nie trzeba rezygnować z wakacji w Bieszczadach, wystarczy zabrać ze sobą chustę i naprawdę nawet kilkugodzinne wędrówki są możliwe. Chustę można spakować w torebkę i mieć zawsze przy sobie, w razie gdyby chodzące dziecko się zmęczyło i potrzebowało odpoczynku.

Nauka dziecka
Szybciej i łatwiej poznajemy swoje dziecko. Świeżo upieczeni rodzice stają się bardziej domyślni i szybciej reagują na potrzeby dziecka.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl