Jak dbać o wełnę?

W Twoje ręce oddajemy cudowne ubranka z wełny merino.
Gratuluję decyzji - wełna merino ma wiele cennych właściwości i z pewnością będziecie nią zachwyceni!
Aby długo służyły, warto zwrócić uwagę na ich właściwe użytkowanie i sposób prania. Dzięki temu ubrania merio będą z wami przez lata. Co zrobić, by ubrania merino zachowały swoją delikatność, nie odkształcały się i nie mechaciły? Wystarczy poznać kilka tricków i nawet po wielu latach użytkowania merynosy będą jak nowe.

Czy wiesz jak dbać o wełnę?
Z pewnością najrzadziej pranie będzie potrzebne bieliźnie z merynosów, która jest zakładana jako pierwsza warstwa ubrania. Kiedy już jednak należy ją wyprać, trzeba zdecydować, czy robić to ręcznie, czy może wrzucić do pralki. Jak się okazuje, oba te sposoby prania są dopuszczalne. Ważne jednak, by merynosy prać w zgodnie z opisem na metce. Jeśli przestrzega się zaleceń producenta, zarówno pranie ręczne, jak i mechaniczne będzie sprawiało, że wełna z merynosów nie będzie traciła swoich cudownych właściwości.

Ubrań z wełny merino nie pierzemy w proszkach do prania. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się specjalne płyny do prania wełny. W ich składzie jest lanolina, naturalny składnik wełny, który przywraca jej włóknom prawidłową strukturę. Nigdy do prania merynosów nie należy używać wybielaczy. Zawierają one szkodliwy dla wełnianych włókien chlor i bezpowrotnie niszczą merino. Do prania merino niepotrzebne są również płyny zmiękczające. Wełna i bez nich jest niezwykle miękka i delikatna.

Ubrania merino - pranie ręczne
Ubrania merino ręcznie pierzemy w letniej wodzie. Wcześniej nie trzeba ich namaczać.Jeśli ubranie jest bardzo zabrudzone, przed włożeniem do miski można plamy na moczyć, ale robić to należy miejscowo. Większość producentów zaleca, by temperatury wody nie była wyższa niż 30 stopni Celsjusza. Piorąc ręcznie warto używać rekomendowanego przez producenta płynu do prania wełny.
Merino jest wełną o delikatnej strukturze, dlatego nawet piorąc w rękach trzeba robić to dość ostrożnie. Nie trzeć zbyt mocno, nie naciągać. Ważne, by po przepraniu ubranie wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Wełna merino bardzo źle znosi zmiany temperatur. Po wypłukaniu ubrań nie należy ich wyżymać, tylko delikatnie wykręcić i odłożyć do wyschnięcia.
Ubrania merino - pranie w pralce
W przypadku prania w pralce zawsze należy wybrać specjalny program do prania wełny lub prania ręcznego. W tym trybie w pralce jest stała temperatura prania,mniejsze są również obrotu bębna. Jeśli automat takiego programu nie posiada,ręcznie ustawić należy pranie w niskiej temperaturze (30 stopni), z minimalnym wirowaniem (albo w ogóle bez wirowania). Ważne, by pralka była wypełniona praniem.
Dzięki temu w trakcie obrotów bębna delikatne włókna merino będą mniej narażone na tarcie. Warto zwrócić również uwagę na resztę prania w bębnie. Ważne, by delikatne merino nie zostało w trakcie prania zaciągnięte czy nawet rozerwane przez zamki czy inne ostre elementy pozostałych ubrań. Wyprane ubrania należy jak najszybciej wyjąć z pralki i rozłożyć do wyschnięcia.

Ubrania merino - jak suszyć i przechowywać
Ubrania z wełny merino zawsze suszymy na płasko, najlepiej na miękkim podłożu(np. kocu). Jeśli ubrania są mocno wilgotne, można je delikatnie odcisnąć np.ręcznikiem. Unikać należy suszenia na grzejnikach (znów, nie chcemy gwałtownie zmieniać temperatury) czy na pełnym słońcu. Nigdy nie suszymy też merino mechanicznie, w suszarce bębnowej. Suszone w pionie ubrania również wyschną, ale ich kształt czy długość może się zmienić. Nie ma sensu ryzykować.
Podobnie ma się sprawa z przechowywaniem. Ubrań z wełny merino nie należy przechowywać w pionie. Nawet merynosowych sukienek nie wiesza się na wieszakach. Wyprane należy po prostu poskładać i układać na płasko. Można też zwijać ubrania w rulon. Tak przechowywane ciuchy również się nie gniotą, a dodatkowo zajmują jeszcze mniej miejsca (to tip przydatny szczególnie podróżnikom!).
Dobrą wiadomością dla wielu osób jest też to, że wełny merino nie trzeba prasować.Wyprane i dobrze poskładane ubrania z wełny merynosów nie zmieniają kształtu inie mają nieestetycznych zagnieceń. Jeśli koniecznie chcecie użyć żelazka, merino należy prasować zawsze na sucho i tylko lekko rozgrzanym żelazkiem. Najlepiej, jeśli żelazko ma specjalny tryb prasowania wełny.
Podsumowując, wełna merino nie jest bardzo wymagająca, jednak przy jej praniu należy przestrzegać kilku reguł. Przede wszystkim merino należy prać rzadko. Wcale nie trzeba prać ręcznie (przecież tego nienawidzimy). Zarówno w rękach, jak i w automacie wełnę merino należy jednak prać w odpowiedni sposób. Pamiętając o niskiej temperaturze prania, prawidłowym suszeniu i przechowywaniu na pewno nie zniszczymy delikatnych włókien tej delikatnej wełny. Znając kilka powyższych reguł łatwo można się przekonać, że nie takie merino strasznie jak się wszystkim początkowo wydaje.


Mechacenie się merino
Wszystkie powyższe zabiegi sprawią, że ubrania z wełny merynosów będą służyły latami. Opóźnią też proces naturalnego mechacenia się merino. Jak każda wełna, i ta podlega mechaceniu, na jej powierzchni będą pojawiały się malutkie kuleczki. Nie oznacza to, że ubrania są zniszczone, wystarczy ostrożnie owe kulki usunąć -poodrywać albo po prostu ogolić. Po jakimś czasie takie kuleczki przestaną się pojawiać.
Przestrzegając tych zasad będziecie się cieszyć ubraniami z wełny merynosów przez długi czas. Tak, merino to inwestycja na lata.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl