
Konsultacje chustowe
Chusta do noszenia dziecka
Gdy w domu pojawia się nowy lokator, całe życie koncentruje się właśnie na nim. Rodzic zrobi wszystko, by jego maleństwo jak najszybciej i najsprawniej dostosowało się do życia "po drugiej stronie brzucha". Noworodki czują naturalną potrzebę bycia blisko rodzica. Dlatego tak bardzo lubią kangurowanie. Jednak prędzej czy później mama musi wrócić do "normalnego" życia, a z dzieckiem na rękach jest to trudne. Dlatego coraz więcej rodziców myśli o chustonoszeniu i kupnie chusty już dla noworodka. Dla wielu z nich chusta do noszenia jest też wspaniałym, zmieniającym życie prezentem. Noszenie dzieci w chustach nie tylko uwalnia rodzicom ręce, ale przede wszystkim sprawia, że zaspokojona zostaje naturalna dla obu stron potrzeba bliskości. To ogromny kapitał na przyszłość.
Wielu rodziców w chusty do noszenia dzieci zaopatruje się jeszcze przed narodzinami potomka. Chustowanie niemowlaka, choć początkowo może się wydawać prawdziwą sztuką magiczną, przy odrobinie wprawy i pomocy doradców noszenia w chustach, może stać się wielką przyjemnością. Warto jednak dobrze zacząć i kupić dla swojego noworodka dobrej jakości chustę. W CarryLove.pl do wyboru są chusty dla dzieci czołowych polskich i światowych producentów. Zakupić można chusty kółkowe, tkane i elastyczne. Zapraszamy!
Zauważyliście, że Wasze dziecko chce być cały czas noszone i bujane? Tylko na rękach jest naprawdę spokojne? Widzicie, że wasz noworodek potrzebuje Waszej bliskości? Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej, dlatego nosi, tuli i przytula. To wszystko po to, by maluch czuł bliskość od pierwszych dni życia. Często jednak od noszenia dziecka na rękach bolą plecy, a niemożność zrobienia niczego w domu staje się frustrująca. Wtedy przychodzi czas na chusty do noszenia dzieci. Jeśli chcesz uwolnić ręce i zrobić coś w domu, chusta do wiązania noworodka to coś dla Ciebie.
Co daje tkana chusta do noszenia noworodka
Chusta do noszenia dziecka to najlepszy sposób na noszenie maluszka od urodzenia. Jest odpowiednia nawet dla noworodków. By być w nim bezpieczne, dziecko nie musi samodzielnie siedzieć, nie musi nawet samodzielnie trzymać główki. W dobrze zawiązanej chuście do noszenia noworodka można nosić dzieci od pierwszych dni ich życia. Chusta dla niemowlaka da Waszemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa, a Wam uwolni ręce i da pewność, że dziecko będzie z wami zawsze, gdy będzie Was potrzebować. Chusty dla noworodka to doskonałe narzędzie do noszenia w bezpiecznej i fizjologicznej pozycji. Chusta sprawia, że dziecko jest spokojne i zabezpieczone.
Dlaczego chusta do noszenia niemowlaka jest tak potrzebna?
Dziecko po urodzeniu nadal potrzebuje podobnych warunków jakie miało w brzuchu mamy: ciepła, dobrej pozycji, bliskości, bicia serca mamy, kołysania. Dzięki chuście wspomagamy okres adaptacji dziecka do nowego świata, dając mu w ten sposób czwarty trymestr. Do większości chust dołączona jest czytelna instrukcja obsługi, ale jeśli nie czujesz się wystarczająco pewnie przy pierwszych samodzielnych próbach to zawsze możesz skorzystać z pomocy Doradcy Noszenia Dzieci stacjonarnie lub on-line.
Pozycja dziecka w chuście tkanej
Poprawna i bezpieczna pozycja, w której możemy nosić dziecko niesiedzące zmienia się wraz z jego rozwojem i wiekiem. Inaczej będziemy nosić miesięczne, a inaczej sześciomiesięczne dziecko. Zanim zaczniesz nosić swojego malucha w chuście tkanej, warto poznać kilka faktów dotyczących jego prawidłowej pozycji w chuście. Jak się okazuje, wraz z rozwojem fizycznym dziecka zmienia się jego pozycja w chuście. Ważne jest, by sposób noszenia dziecka w chuście dostosowywać do etapu rozwojowego malucha.
Pozycja dziecka w chuście do noszenia - 0-3 miesiące
Na początku u dziecka do około 3 miesiąca życia pozycja (fachowo przez doradców noszenia zwana pozycją zgięciowo-odwiedzeniową) to taka, w której nóżki są odwiedzone o mniej więcej 60 stopni (na szerokość jego bioder), kolanka dziecka są dość mocno zgięte i znajdują się trochę wyżej niż pupa. Dzięki takiemu ustawieniu nóżek możemy „podwinąć” miednicę, czyli ustawić ją w tyłopochyleniu. Takie spozycjonowanie dziecka w chuście spowoduje, że jego plecki będą naturalnie dla tego etapu rozwoju zaokrąglone. Główka, która na tym etapie stanowi spory procent ciężaru ciała dziecka, nie będzie obciążać kręgosłupa, tylko oprze się o klatkę piersiową noszącego.
Pozycja dziecka w chuście do noszenia - zależność między zgięciem a odwiedzeniem nóg dziecka
W późniejszych etapach życia dziecka, od momentu gdy dziecko zawiązane w chustę stabilnie trzyma już główkę, odwiedzenie rośnie aż do momentu otulenia udami ciała rodzica. W tym samym czasie zgięcie maleje, aż do kąta ok. 90 stopni.
Prawidłowa pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa (POZ) jaką przyjmuje dziecko noszone w chuście tkanej sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. Dobrze dociągnięta chusta, otulająca dziecko z każdej strony, da mu pełne podparcie. W tej pozycji ułożenie kończyn dolnych idealnie centruje głowę kości udowej w panewce, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi stawów biodrowych. To świetna forma profilaktyki dysplazji stawów biodrowych. Dzięki poprawnej pozycji w trakcie noszenia w chuście dziecko nie będzie dźwigało swojego ciężaru ciała - będzie całkowicie odciążone przez chustę. By tak się jednak stało, chusta do noszenia dzieci musi być dobrze i prawidłowo zawiązana. Wiązania chusty warto uczyć się pod okiem profesjonalisty, który zwróci uwagę na szczegóły i niuanse oraz skoryguje pozycję dziecka w zawiązanej już chuście.
Trzeba pamiętać, że dziecko będzie się układało w różny sposób, zależnie od postury osoby noszącej. Na wysokim i muskularnym tacie będzie układało się nieco inaczej niż na drobnej i szczupłej mamie albo na mamie z dużym biustem. Czasami ciężko jest uzyskać pozycję jak na rysunku - warto wówczas poprosić o pomoc i opinię doradcę noszenia.