Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Masaż Shantala - co daje dziecku, co rodzicowi
Masaż Shantala - co daje dziecku, co rodzicowi 0

Masaż Shantala - co daje dziecku, co rodzicowi

Masaż Shantala jest coraz popularniejszą formą zacieśniania więzi z dzieckiem. O tym czym jest masaż shantala i jakie daje korzyści porozmawialiśmy z doulą, Julitą Księżycką. 

Czym jest masaż Shantala? Skąd się wziął? Kto go wymyślił?

Masaż Shantala z założenia to masowanie całego ciała podczas codziennej pielęgnacji. Francuski ginekolog Frederic Leboyer w latach 70-tych XX w., podczas podróży po Indiach, spotkał w Kalkucie masującą swoje dziecko kobietę - Shantalę. Mimo sparaliżowanych nóg masaż niemowlęcia wykonywała codziennie, właśnie w ramach pielęgnacji malucha. 

Masaż, którego uczymy w Europie ewoluował nieco i różni się od tego, który zainspirował Leboyer’a, ale nie zmieniły się jego założenia. Może go wykonywać każdy rodzic jako element codziennej pielęgnacji. Celem masażu Shantala jest budowanie relacji poprzez dotyk. Masaż można wykonywać na gołe ciało dziecka, jak też przez ubranie czy pled, tak by dostosować do każdego wieku i innych ograniczeń.

Masaż Shantala może wykonywać każdy rodzic swojemu dziecku lub bliskiej osobie. To nie jest masaż leczniczy, nie trzeba być specjalistą, by masować, nie trzeba sztywno trzymać się instrukcji. Istotą masażu jakiego uczę jest komunikacja, przekazywanie uczuć i dawanie poczucia bezpieczeństwa przez dotyk. Wprowadzając rodziców w temat masażu Shantala zawsze zwracam uwagę na to, żeby nie trzymać się sztywno schematów, bo to nas usztywnia, zamyka na podążanie trochę za instynktem, trochę za tym co pokazuje nam masowana osoba (dziecko lub partner czy partnerka). A to ma być te 10 minut uważności na drugą osobę. Bez żadnych oczekiwań, bez poczucia, “że muszę”.

Co daje masaż Shantala dziecku i rodzicowi?

Regularne masowanie to rzeczywiscie korzyści zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Lubię mówić o masażu, że to jedna z możliwości komunikacji, poznawania się, budowania relacji. Dla rodzica chwila na zwolnienie tempa, zatrzymanie się, wyciszenie i otworzenie na dziecko. Dla dziecka jest to czas tylko z rodzicem, niczym niezakłócany kontakt i relacja, a doskonale wiemy już, że dzieci rozwijają się w relacji z drugim człowiekiem. Bliskość, dotyk, przytulanie ma ogromny wpływ na rozwój dziecka ale także na nasze funkcjonowanie, psychikę, samopoczucie.

Od kiedy można masować dziecko?

Teoretycznie od urodzenia, ja rekomenduję zaczynać po skończonych 4-6 tygodniach. Masaż Shantala to z jednej strony relaks, rozluźnienie, ale także stymulacja więc nie ma co spieszyć się od pierwszych dni po porodzie. Do masażu używamy olejku, więc dobrze dać także skórze noworodka czas na dojrzewanie po tej stronie maminego brzucha. Poza tym w pierwszych tygodniach po porodzie zarówno po stronie rodziców, jak i dziecka dzieje się tak dużo, że wprowadzenie kolejnego “zadania”, czy nauki może chwilkę poczekać.

Czy każde dziecko może być masowane metodą Shantala?

Tak, teoretycznie każde. Masaż Shantala nie jest masażem leczniczym, ma zupełnie inne funkcje, więc może być wykonywany niezależnie od zalecanych terapii. Nie zawsze jednak dziecko pozwala na masowanie wszystkich części ciała. Wprowadzając masaż jako codzienny czy regularny rytuał zawsze podążamy za dzieckiem, za tym na ile nam pozwala w danym momencie. Nie znaczy to, że jeśli nie chce byśmy masowali ręce zapominamy o tej części ciała. Próbujemy w ciągu dnia, dotykać, głaskać przez ubranko, warto spróbować wrócić do niechcianej części ciała po kilku dniach.

Jakie są korzyści z masażu Shantala?

Wykonując masaż codziennie lub kilka razy w tygodniu:

  •   pomagamy w uregulowaniu snu, wyciszeniu, uspokojeniu dziecka,
  •   podnosimy świadomość własnego ciała u dziecka, jego granic,
  •   dziecko odczuwa przyjemność z bliskości, pogłębiamy więź rodzic - dziecko, podnosimy poczucie bezpieczeństwa,
  •   poprawia się przepływ krwi więc stymulujemy układ odpornościowy i hormonalny,
  •   pobudzamy układ trawienny, rzadziej występują wzdęcia.

Rodzic masując swoje dziecko, m.in.:

  •   czuje się pewniej, rośnie jego wiara we własne umiejętności opieki nad dzieckiem,
  •   uspokaja się, relaksuje,
  •   umacnia więź z dzieckiem,
  •   ma szansę lepiej je zrozumieć, to co komunikuje, jakie potrzeby próbuje przekazać.

Dlaczego warto stosować masaż Shantala?

Masaż Shantala to dla mnie jedna z dróg komunikacji z dzieckiem. Rodzic, masując regularnie poznaje reakcje dziecka, obserwuje zmiany, uczy się języka ciała, którym dziecko komunikuje radość lub dyskomfort. Dzięki temu umacnia swoje rodzicielskie kompetencje, czuje się pewniej, może lepiej/szybciej odgadywać lub reagować na potrzeby dziecka. 

Z kolei patrząc na korzyści jakie zyskuje dziecko z regularnego masowania chyba nie trzeba dopowiadać dlaczego warto. Traktujmy masowanie własnego dziecka jako przyjemność, nie obowiązek, ma nam sprawiać radość, wzbudzać ciekawość.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania masażu Shantala?

Nie powinniśmy wykonywać masażu kiedy dziecko gorączkuje, ma przerwaną ciągłość skóry lub silne zmiany skórne, takie wymagające innej pielęgnacji niż tylko natłuszczanie, omijamy naczyniaki. Zrezygnujmy z masowania na jakiś czas jeśli widzimy zdecydowaną niechęć dziecka, można spróbować za kilka dni, nic na siłę. Nie masujemy także 3 doby po szczepieniu.

Czy masować musimy codziennie? Ile czasu trzeba poświęcić na masaż dziecka?

Nie ma sztywnych reguł, to rodzice decydują jak często mają przestrzeń na masaż: codziennie czy 2 razy w tyg. Masaż powinien/może trwać od 10-20 min. U starszych dzieci może być dłużej jeśli obydwie strony tego chcą. U najmłodszych dzieci zaczynamy masaż od 2-3 cześci ciała i co 2 dni dodajemy kolejne, więc ten czas na początku będzie krótszy. Jeśli dziecko jest marudne, nie chce być masowane – przerywamy. Bardzo ważne w masażu najmłodszych dzieci jest bardzo powolne wykonywanie go, dzięki temu dziecko oprócz stymulacji, rozluźniania poznaje także swoje ciało, czuje się bezpiecznie, nadąża za ruchami rodzica. 

Okazuje się, że często właśnie to tempo sprawia nam największą trudność, bo na co dzień pędzimy, życie toczy się bardzo szybko a my na te 10-20 min chcemy zatrzymać się, wyciszyć emocje, stresy, zwolnić ten pęd.

Czy masaż Shantala jest tylko dla niemowlaków?

Nie, nigdy nie jest za późno żeby zacząć masować własne dziecko. Zdarza się, że rodzice nie masowali pierwszego dziecka, czekają na drugie i to jest świetny moment by zacząć masować 2- czy 3-latka. Ten masaż oczywiście wygląda nieco inaczej niż niemowlęcy, ale zasady są takie same. To ma być czas dla pary rodzic dziecko - spokojny, nie zakłócany innymi rozpraszaczami, bez pośpiechu. Starsze dziecko może powiedzieć co lubi, czego nie. To dziecko decyduje na ile ma przestrzeń, możemy masować tylko klatkę piersiową i ręce, to maluch może dyktować kolejność. Ze starszym dzieckiem warto wspólnie umówić się na najlepszy czas, czy po kąpieli, czy przed, a może rano tak by dać sobie dobrą energię na cały dzień.  Zaletą masażu starszego dziecka jest wzmocnienie więzi w trudnym momencie jego życia.

Zawsze kiedy zapraszają mnie na instruktaż masażu rodzice niemowlaków zachęcam, by spróbowali także na sobie, takiego dotyku bez oczekiwań. Masaż Shantala dorosłej osoby różni się od dziecięcego, jego istotą jest poczucie akceptacji swojego ciała przez dotyk, doświadczenie tego co chcę dać swojemu dziecku. Założenie jest takie, by dać sobie chwilę uważności, poczuć czym jest dotyk dla naszego ciała, jaka jest teraz relacja pary. Młode matki, aktywne 24h na dobę tego masażu bardzo potrzebują, nie zdajemy sobie często sprawy jak bardzo dotyk, przytulenie jest nam na co dzień potrzebne.

Co masaż Shantala zmienił w Twoim życiu?

Trudno powiedzieć. Na pewno wpływa na relacje w rodzinie. Teraz dzieciaki proszą siebie nawzajem o masaż. Oprócz takich oczywistych korzyści, które są dobre na każdym etapie rozwoju dzieci, jak rozluźnienie napięcia, przyjemność z dotyku, masaż daje poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, akceptacji, obecności - choćbyśmy masowali tylko stopy. Czas kiedy dzieci dorastają i wchodzą w trudny wiek dojrzewania, nie zawsze łatwo rozmawiać. Wtedy te 5-10 minut masażu, wspólnego czasu tylko dla nas: jedno dziecko i rodzic jest wzmocnieniem, pokazaniem, że wciąż jesteśmy obok, jest ten bezpieczny port w którym można się zatrzymać. 

Julita Księżycka – certyfikowana doula ze Stowarzyszenia Doula Polska, edukatorka okołoporodowa, instruktorka aktywnej szkoły rodzenia, doradczyni noszenia dzieci w chustach, instruktorka masażu Shantala. Od lat wspiera kobiety i pary w okresie okołoporodowym. Podążając za  potrzebami Kobiety lub pary towarzyszy w ciąży, porodzie i połogu, przygotowuje pary indywidualnie, a także grupowo prowadząc od ponad 6 lat zajęcia w warszawskich szkołach rodzenia. Prywatnie mama trójki nastolatków, energiczna, kochająca swoją pracę, wierząca, że poród może być dobrym, wzmacniającym wydarzeniem, ale warto świadomie się przygotować do szeroko rozumianych narodzin. W swojej pracy stawia na wzmacnianie rodziców w ich własnych kompetencjach

https://www.instagram.com/doula_julita_ksiezycka/

julita.ksiezycka@gmail.com; 

tel. 606480986

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl