Jak prać ubrania z wełny merino? 1
Jak prać ubrania z wełny merino?

Jak prać ubrania z wełny merino?

Ubrania z wełny merino zyskują coraz większą popularność. By długo służyły, warto zwrócić uwagę na ich właściwe użytkowanie i sposób prania. Dzięki temu wełnę merino użytkować będziesz przez lata. Co zrobić, by ubrania merino zachowały swoją delikatność, nie odkształcały się i nie mechaciły? Wystarczy poznać kilka tricków i nawet po wielu latach użytkowania merynosy będą jak nowe. 

Jedną z niesamowitych cech wełny merino jest jej odporność na brud i pochłanianie nieprzyjemnych zapachów (przeczytaj więcej o niesamowitych właściwościach wełny merino). By odświeżyć przepoconą wełnę merino wystarczy ją po prostu porządnie wywietrzyć! Prać wełnę merino musimy dopiero wtedy, gdy koszulka czy getry są widocznie ubrudzone. 

Jak i kiedy prać wełnę merino - pralka czy pranie ręczne?

Z pewnością najrzadziej pranie będzie potrzebne bieliźnie z merynosów, która jest zakładana jako pierwsza warstwa ubrania. Kiedy już jednak należy wyprać wełnę merino, trzeba zdecydować, czy robić to ręcznie, czy może prać w pralce. Jak się okazuje, oba te sposoby prania są dopuszczalne. Ważne jednak, by merynosy prać w zgodnie z opisem na metce. 

Jeśli przestrzega się zaleceń producenta, zarówno pranie ręczne, jak i mechaniczne będzie sprawiało, że wełna z merynosów nie będzie traciła swoich cudownych właściwości

Odzieży z wełny merino nie pierzemy w proszkach do prania. Zdecydowanie lepiej sprawdza się specjalny płyn do prania wełny. W jego składzie jest lanolina, naturalny składnik wełny, który przywraca jej włóknom prawidłową strukturę.

Nigdy do pralki nie należy też wlewać wybielaczy. Zawierają one szkodliwy dla wełnianych włókien chlor i bezpowrotnie niszczą włókna. Do prania ubrań z wełny merino niepotrzebne są również płyny zmiękczające. Wełna i bez nich jest niezwykle miękka i delikatna. 

Wełna merino - pranie ręczne

Odzież merino pierzemy w letniej, a nie zimnej wodzie. Wcześniej nie trzeba ich namaczać, nie trzeba też prać na lewej stronie. Jeśli ubranie jest bardzo zabrudzone, przed włożeniem do miski można plamy namoczyć, ale robić to należy miejscowo. Większość producentów zaleca, by temperatury wody nie była wyższa niż 30 stopni Celsjusza (ma być po prostu ciepła, nie pierzemy w zimnej wodzie). Piorąc ręcznie warto używać rekomendowanego przez producenta płynu do prania wełny.

Merino jest wełną o delikatnej strukturze, dlatego nawet piorąc w rękach trzeba robić to dość ostrożnie i delikatnie. Nie trzeć zbyt mocno, nie naciągać. Ważne, by po przepraniu ubranie wypłukać w wodzie o takiej samej temperaturze. Wełna merino bardzo źle znosi zmiany temperatur. Po wypłukaniu ubrań nie należy ich wyżymać, tylko delikatnie wykręcić i odłożyć do wyschnięcia.  Nie trzeba prasować, najlepiej suszyć (i później przechowywać) na płasko, jeśli na słońcu to obracając wcześniej na lewą stronę.

Odzież merino - pranie w pralce

W przypadku prania w pralce zawsze wybieramy specjalny program do prania wełny lub prania ręcznego. W tym trybie w pralce jest stała temperatura prania, mniejsze są również obrotu bębna. Jeśli automat takiego programu nie posiada, trzeba ręcznie ustawić program z niską temperaturą (30 stopni), a wirowanie na minimum (albo w ogóle bez wirowania).

Każda wełna, w tym i wełna merino, powinna być prana w pralce wypełnionej praniem, by dbać o włókna tej tkaniny. Dzięki temu w trakcie obrotów bębna delikatne włókna merino będą mniej narażone na tarcia. Warto zwrócić również uwagę na resztę prania w bębnie. Ważne, by delikatne merino nie zostało w trakcie prania zaciągnięte czy nawet rozerwane przez zamki czy inne ostre elementy pozostałych rzeczy. Wyprane ubrania merino należy jak najszybciej wyjąć z pralki i rozłożyć do wyschnięcia.  Prasowanie jest zbędne!

Wełna merino - suszenie i przechowywanie

Wełnę merino najlepiej suszyć na płasko, na miękkim podłożu (np. kocu). Jeśli odzież jest mocno wilgotne, można ją delikatnie odcisnąć np. ręcznikiem. Unikać należy suszenia na grzejnikach (znów, nie chcemy gwałtownie zmieniać temperatury) czy na pełnym słońcu. Nigdy nie suszymy też ubrań merino mechanicznie, w suszarce bębnowej. Suszone w pionie ubrania również wyschną, ale ich kształt czy długość może się zmienić. Najlepiej po prostu nie ryzykować.

Podobnie ma się sprawa z przechowywaniem. Odzieży z wełny merino najlepiej nie przechowywać w pionie. Nawet sukienek merino nie wiesza się na wieszakach. Wyprane po prostu się składa i układa na płasko.

Można też zwijać ubrania w rulon. Tak przechowywane ciuchy również się nie gniotą, a dodatkowo zajmują jeszcze mniej miejsca (to tip przydatny szczególnie podróżnikom!). Odpowiednio przechowując ubranie merino również możemy od dbać o jego właściwości.

Prasowanie odzieży merino

Dobrą wiadomością dla wielu osób jest też to, że wełny merino nie trzeba prasować. Wyprane i dobrze poskładane ubrania z wełny merynosów nie zmieniają kształtu i nie mają nieestetycznych zagnieceń.

Jeśli koniecznie chcecie użyć żelazka, ubranie merino należy prasować zawsze na sucho i tylko delikatnie rozgrzanym żelazkiem. Najlepiej, jeśli w tym celu używa się specjalnego trybu prasowania wełny, używając go nie naruszymy włókien.

Podsumowując, wełna merino nie jest bardzo wymagająca, jednak przy jej praniu należy przestrzegać kilku reguł. Przede wszystkim merino warto prać rzadko. Wcale nie trzeba prać ręcznie, w zimnej wodzie (przecież tego nienawidzimy). Zarówno w rękach, jak i w automacie wełnę merino pranie trzeba robić po prostu w odpowiedni sposób. Pamiętając o niskiej temperaturze prania, prawidłowym suszeniu i przechowywaniu na pewno nie zniszczymy delikatnych włókien tej delikatnej wełny.

Znając kilka powyższych reguł łatwo można się przekonać, że nie takie merino strasznie jak się wszystkim początkowo wydaje. Wełna merino po prostu lubi stałe zasady postępowania.

Mechacenie się wełnianych rzeczy

Wszystkie powyższe zabiegi sprawią, że ubrania z wełny merynosów będą służyły latami. Opóźnią też proces naturalnego mechacenia się merino. Jak każda wełna, i ta podlega mechaceniu, na jej powierzchni będą pojawiały się malutkie kuleczki, tego nie da się uniknąć. Nie oznacza to, że ubrania są zniszczone, wystarczy ostrożnie owe kulki usunąć. Możesz je poodrywać albo po prostu ogolić. Po jakimś czasie takie kuleczki przestaną się pojawiać. 

Wełna na cały rok

Przestrzegając tych zasad będziecie się cieszyć ubraniami z wełny merynosów przez długi czas. Tak, merino to inwestycja na lata. Zdecydowanie nie wymaga tyle zachodu ile może się wydawać. Możesz się o tym przekonać odwiedzając sklep CarryLove.pl. Zobacz też artykuły z kategorii "Wełna NUI Organics" na naszej www - jest w naszej stałej ofercie, dostępna przez cały rok.

Komentarze do wpisu (1)

18 lipca 2024

Super wpis! Uwielbiamy wełniane ubrania wool & cashmere , są idealne dla całej naszej rodziny. Nosimy je praktycznie przez cały rok, są idealne. Dobrze wiedzieć, jak o nie zadbać.

Cześć, Jestem Asia!

Certyfikowana doradczyni noszenia dzieci i założycielka CarryLove.pl.

Od lat pomagam rodzicom znaleźć najlepszy sposób na noszenie swoich maluchów. Prowadzę konsultacje indywidualne i warsztaty, podczas których uczę bezpiecznego wiązania chust i dobieram ergonomiczne nosidełka. Moja pasja to edukacja rodziców i propagowanie noszenia dzieci jako naturalnego sposobu na budowanie więzi i zapewnienie dziecku bezpieczeństwa.

Jako mama dwójki dzieci doskonale rozumiem potrzeby rodziców i wiem, jak ważne jest wsparcie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Dlatego w CarryLove.pl tworzę przyjazną przestrzeń, w której każdy rodzic może znaleźć odpowiedź na swoje pytania.

Jeśli szukasz wsparcia w temacie noszenia dziecka, zapraszam Cię na konsultację. Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie i Twojego malucha.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl