Upały a chustonoszenie
Rodzice często mają wiele wątpliwości jak nosić swoje dziecko, aby zapewnić mu w ciasno zamotanej chuście komfort. Nie wiedzą jak to zrobić, więc asekuracyjnie latem rezygnują z noszenia. Niekiedy zupełnie niepotrzebnie. Latem jak najbardziej można w chuście nosić nawet noworodki. Trzeba tylko pamiętać o kilku prostych zasadach noszenia w upały Jak nosić dzieci w chuście, gdy jest ciepło? Co zrobić, by chustonoszenie w upały nadal było przyjemnością?
10 wskazówek, które mogą podpowiedzieć jak nosić dzieci w upalne dni
- Po pierwsze - nie rezygnuj z noszenia! Zapamiętaj tylko kilka kluczowych rzeczy, a noszenie w chuście dla noszącego i noszonego będzie przyjemnością mimo otaczającej was aury.
- Unikaj wiązań warstwowych. Wybierz chusty o splocie skośno-krzyżowym, diamentowym (te są świetne na początek) lub żakardowym. Bardzo popularna chusta elastyczna to trzy warstwy materiału na dziecku. Do tego „elastyk” w wiązaniu trzywarstwowym dzieciom niesiedzącym nie jest w stanie zapewnić zdrowej pozycji do rozwoju kręgosłupa.
- Polecam wiązania, które umożliwiają szybkie wyjęcie dziecka z chusty, czyli kangurek, plecak prosty czy chusta kółkowa. W przypadku, gdy dziecko nie będzie chciało być dłużej noszone nasz czas reakcji będzie błyskawiczny.
- Chroń punkty styczne, gdzie skóra dziecka dotyka skóry rodzica. Najczęściej dziecko noszone w wiązaniach na przodzie opiera policzek na dekolcie noszącego. Aby uchronić skórę maluszka przed odparzeniami włóż między punkty styczne np. pieluszkę bambusową tetrową lub inny materiał wykonany z naturalnych włókien.
- Unikaj motania na długi czas w najgorętszych momentach dnia, gdy przebywamy w pomieszczeniach bez klimatyzacji lub wychodzimy na dwór. Jeśli musisz wtedy nosić to zredukuj noszenie do krótkiego czasu, np. usypiania dziecka. Za każdym razem, gdy motasz dziecko pamiętaj o wskazówce z punktu 4.
- Noś dziecko dłuższy czas albo rano, albo pod wieczór, gdy temperatura w danym dniu jest najniższa. Polecam wieczory, bo temperatura wtedy spada, rano zaś stopniowo rośnie.
- Temperaturę dziecka sprawdzamy zawsze na karku. Ocenianie ciepłoty ciała przez łapanie dziecka za stópki jest niemiarodajne.
- Chustę zawsze traktujemy jako warstwę. Należy to koniecznie wziąć pod uwagę przy ubieraniu dziecka, gdyż zakładając dziecku zbyt wiele warstw łatwo możemy je przegrzać. Przykładowe ubieranie dziecka do chusty w upał moim zdaniem to: mama ma na sobie bawełnianą (postawmy na naturalne włókna) bluzeczkę, dekolt (jeśli jest odsłonięty lub styka się z ciałem dziecka) ma osłoniony tetrą, zaś dziecko ma na sobie tylko pieluszkę w przypadku, gdy nie wychodzimy na dwór, a gdy wychodzimy na dwór dodajmy jeszcze czapeczkę najlepiej z osłonką na kark. Dobrym pomysłem jest wysokiej jakości odzież merino, która ma właściwości termoregulacyjne.
- Nie bój się chust z domieszkami. Na upały polecamy chusty tkane z domieszką bambusa, repreve, konopie, len, jedwab, tencel i wełnę! Merynos lub wełna organiczna świetnie chłodzą w lato, a w zimę grzeją.
- Chusty w jasnych kolorach będą lepsze, gdyż jasne kolory odbijają promienie słoneczne.
Noszenie w upały
Pamiętaj, że dzieci nosimy przez cały rok. Taka nasza i ich natura. Nie ma sensu zrażać się upałami, bo nosząc dziecko na rękach też się pocimy. A do tego maluch często jest w niefizjologicznej pozycji. Do noszenia w chuście w upały trzeba po prostu podejść z głową.