Kiedy można nosić dziecko w nosidełku ergonomicznym?
Dziecko od chwili urodzenia uczy się funkcjonować w środowisku, w którym działa na nie siła grawitacji. W pierwszym roku swojego życia musi przejść przez wiele etapów rozwoju motorycznego, by ostatecznie móc swobodnie przemieszczać się w pozycji wyprostowanej na dwóch nogach. Kolejne „kamienie milowe” osiągane przez dziecko, świadczą o coraz lepszej pracy i koordynacji mięśni posturalnych, czyli takich, które odpowiadają za stabilizację i utrzymanie postawy ciała. Kolejne osiągane kamienie milowe sprawiają też, że w opiece nad dzieckiem możemy się wspomagać coraz większą ilością narzędzi. Od razu po urodzeniu w codziennej pielęgnacji można korzystać z chusty. Dobrze zawiązany w chustę noworodek jest spokojny, a jego ciało w pełni zabezpieczone. A kiedy przychodzi czas na nosidło ergonomiczne? Z nim trzeba troszkę poczekać...
Jak rozwija się kręgosłup dziecka?
Kręgosłup noworodka wygląda zupełnie inaczej niż większego dziecka czy osoby dorosłej. Rodzimy się z naturalnie zaokrąglonych (skifozowanym) kręgosłupem. Jego naturalne krzywizny kształtują się dopiero w późniejszych miesiącach życia, kiedy maluszek osiąga kolejne umiejętności - samodzielne trzymanie główki, siedzenie, a w końcu - chodzenie.
W trakcie rozwoju motorycznego kształtują się u dziecka krzywizny kręgosłupa:
- kręgosłup noworodka jest fizjologicznie zaokrąglony, czyli znajduje się w całkowitej kifozie.
- W okolicy 3 miesiąca życia kształtuje się lordoza szyjna, kiedy dziecko przyjmuje aktywny podpór i unosi głowę w pozycji leżenia na brzuszku.
- Kifoza piersiowa powstaje w momencie, kiedy dziecko przyjmuje pozycję siedzącą z pozycji czworaczej lub bocznej (między 7 a 10 miesiącem życia).
- lordoza lędźwiowa (do 18 miesiąca życia), kiedy dziecko przyjmuje pozycję stojącą.
Krzywizny te umożliwiają amortyzowanie obciążeń, pojawiających się w wyniku oddziaływania siły grawitacji, dlatego tak ważne jest, by nie przyspieszać kolejnych etapów rozwoju dziecka: nie sadzać go, zanim samo nie usiądzie, nie podciągać za rączki, nie stawiać i nie „uczyć” chodzenia. Więcej o rozwoju kręgosłupa dziecka pisaliśmy tutaj. Kiedy więc można włożyć dziecko do nosidła?
Kiedy można nosić dziecko w nosidełku?
W nosidle pozycja dziecka jest inna niż w chuście. W większości modeli brakuje tzw. stabilizacji bocznej malucha. Do tego pas biodrowy nosidła sprawia, że maluch ma mniej lub bardziej, ale jednak ma pozycję siedzącą. Dlatego noszenie w nosidełku ergonomicznym rekomenduje się dla starszych, siedzących dzieci. Dla młodszych niemowlaków pierwszym wyborem zawsze powinna być chusta. Musi ona jednak być dobrze zawiązana, a to dla części rodziców stanowi nie lada wyzwanie. Jeśli więc z jakiś powodów chcesz zacząć nosić swoje dziecko w nosidle zanim samodzielnie usiądzie, warto spotkać się z doradcą noszenia, który pomoże wybrać jak najlepszy dla was rodzaj i model nosidełka do noszenia. Dobrze jest również przyjrzeć się modelom hybrydowym. Są one wygodnym połączeniem chusty (długie wiązane pasy naramienne) i nosidła (wygodny pas biodrowy na klamrę), w którym dobrze układają się nawet maluszki.
Tu pisaliśmy o cechach chust i nosideł, a tu o nosidełkach dla dzieci niesiedzących. Pamiętaj, w czymkolwiek będziesz nosić swojego niemowlaka, podejmuj świadome decyzje. Wiedza jest najważniejsza. Jeśli w wyborze najlepszego dla Ciebie i Twojego Dziecka sposobu noszenia potrzebujesz pomocy, zapraszamy do CarryLove.pl. Nasi doradcy noszenia pomagają dobrać najlepsze nosidełko do noszenia dzieci, odpowiadają również na wszelkie pytania i wyjaśniają wszystkie wątpliwości.