Słuchawki wygłuszające dla dzieci - dlaczego warto je mieć 0
Słuchawki wygłuszające dla dzieci - dlaczego warto je mieć

Słuchawki wygłuszające dla dzieci 

Słuchawki wygłuszające dla dzieci są tym, czym słuchawki bhp dla budowlańców czy pracowników fabryk. Słuchawki stworzono w jednym celu - mają chronić delikatny słuch maluszka przed hałasem. W przeciwieństwie do standardowych słuchawek bhp, słuchawki wygłuszające dla dzieci (np. firmy EciPeci) są dostosowane do budowy głowy i uszu małego dziecka. Dzięki temu nie spadają, dobrze trzymają się głowy niemowlaka i szczelnie zakrywają całe ucho, by chronić słuch dziecka przed różnymi hałasami.

Po co słuchawki wygłuszające dla dzieci?

Co daje taka ochrona ucha dziecka słuchawkami wygłuszającymi? Oprócz zabezpieczenia narządu słuchu naszego dziecka, jest to też zapewnienie spokoju. Mało kto lubi przebywać w hałasie. Gdy jest głośno (zwłaszcza długo) niejednego rodzica boli głowa. A zmysły maluszków są dużo czulsze... Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnego stresu dla siebie i dziecka warto mieć w zanadrzu słuchawki ochronne. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby poziom hałasu w dzień nie przekraczał 50 decybeli. A już pracujący odkurzacz wytwarza hałas na poziomie 70 decybeli! Daje do myślenia...

Małe dziecko "słyszy" głośne dźwięki nie tylko uszami, ale również całym ciałem. Zdarzyło się Wam być na koncercie, festynie czy weselu? Kojarzycie to uczucie dudnienia w brzuchu? Tak właśnie rezonuje całe ciało pod wpływem drgania dźwięku. Dzieci też to czują! A w połączeniu z głośnymi dźwiękami uczucie to jest spotęgowane i może prowadzić do niepokoju u maluszków. Oczywiście małe dziecko jest w stanie zasnąć w każdych warunkach. Ale często będzie to zaśnięcie z wyczerpania i przebywania w niekorzystnych warunkach. Delikatne zmysły niemowlaka w takich z pozoru niegroźnych warunkach, są z każdej strony nadwyrężane. Dlatego warto chociaż jeden niekorzystny bodziec odciąć, aby poprawić komfort naszego dziecka. Wystarczy założyć słuchawki wygłuszające (ochronne). 

Im dłuższe przebywanie dziecka w nawet niezbyt intensywnym hałasie, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu. Jak zwykle w takich sytuacjach sprawdza się zasada, że lepiej zapobiegać, ubierając maluchowi słuchawki wygłuszające, niż później wady słuchu leczyć. 

Kiedy warto mieć ze sobą słuchawki wygłuszające dla dzieci?

Kiedy warto mieć ze sobą słuchawki wygłuszające dla maluszków? W zasadzie - zawsze. Zajmują one na tyle mało miejsca, że zawsze mogą być w plecaku czy torebce. Dla małego dziecka wszędzie może być głośno. Może tak być nawet tam, gdzie rodzice nadmiernego hałasu nie odczuwają. Dorośli mają zupełnie inne postrzeganie natężenia dźwięku niż dzieci. Słuch dzieci jest bardziej wrażliwy. Dlatego, dalej postaram się wypunktować sytuacje czy miejsca, w które NA PEWNO powinno się słuchawki ochronne dla dzieci zabierać. 

Imprezy masowe - koncerty, obchody jubileuszowe, festyny, mecze

Mam tu na myśli wszystkie te wydarzenia, na których jest mnóstwo ludzi i jest nagłośnienie przez które, ktoś śpiewa, mówi, recytuje... Z jednej strony to nagłośnienie generuje największy hałas. Z drugiej zaś sam tłum wytwarza mnóstwo głośnych dźwięków (około 80 decybeli!). Słuchawki zredukują ten poziom i sprawią, że dziecko mimo otoczenia chmarą gawiedzi będzie mogło w spokoju się wyciszyć. A my pobujać  się przy dobrej nucie, posłuchać co ma do powiedzenia burmistrz czy rodzinnie kibicować ulubionej drużynie.

Imprezy rodzinne - wesela, rocznice, chrzciny

Małe dziecko czy tego chce, czy nie chce i tak najczęściej jest w centrum uwagi dorosłych. Bo słodkie, bo urocze i takie puchate. Wiadomo! Nic w tym dziwnego. Oczywistym wydaje się zabranie słuchawek na wesele (bo głośna muzyka), ale warto też zabrać je ze sobą na chrzciny czy do kościoła. Tam jest podobnie jak na koncercie: dużo ludzi, nagłośnienie, muzyka czy śpiewy. Maluch nie dość, że czuję zagubiony, to ilość dźwięków może być dla niego przytłaczająca. Dlatego też oszczędźmy mu tego i weźmy słuchawki chroniące słuch dziecka. Wygłuszające opaski pozwalają też całej rodzinie dłużej zostać na imprezie. Zamiast zbierać się do domu, bo zbliża się pora drzemki, można po prostu założyć dziecku słuchawki wygłuszające EciPeci (i uspać je w chuście lub nosidle!).

Wycieczki - plenerowe, zagraniczne (samolotem!), miejscowe

Będąc na wakacjach za granicą, w górach, nad Bałtykiem czy nawet ledwie kilka kilometrów od domu nigdy nie możemy być pewni, czy nie zaskoczy nas hałas, a nasze dziecko nie będzie potrzebowało akurat w tym momencie ciszy i spokoju. Może we Włoszech akurat miniemy się z wielką włoską rodziną, która postanowiła zjeść obiad w tym samym lokalu co my? Może w górach, w naszym pensjonacie spotkają się dawno niewidziani przyjaciele i będą bardzo wylewnie i głośno wspominać dawne czasy? O 23.30? Albo po prostu, wylegując się na plaży w cieniu parasola nasz szkrab, zechce odpocząć, ale zwykłe rozmowy nie pozwolą mu się wyciszyć... Słuchawki wyciszające dodadzą komfortu i ukojenia uszom naszego dziecka. Zawsze i wszędzie.

Wakacyjny tip! Słuchawki dla dzieci EciPeci mogą bardzo przydać się na lotnisku i podczas lotu samolotem. W trakcie startu i lądowania dochodzi do zmiany ciśnienia, która daje odczucie nieprzyjemnego „zatkania uszu”. U niektórych dzieci słuchawki mogą pomóc! Dodatkowo wyciszą dźwięki silnika i/lub innych współpasażerów.

Dom - remont, gotowanie obiadu, rodzeństwo

Sąsiad wymienia kafelki w łazience? My wymieniamy podłogi w kuchni? Remont to poza ogromem stresu, pyłu i kurzu również (a może nawet przede wszystkim!) hałas. Ciężko oczekiwać od budowlańca, że będzie używać głośnego sprzętu tylko w odpowiadających nam godzinach. Dlatego też, jeśli nie mamy możliwości na czas najgłośniejszych robót usunąć się z "placu budowy" dajmy wytchnienie słuchowi dziecka, zakładając mu słuchawki wygłuszające. Chcemy zacząć robić obiad, ale dziś w menu kotlety mielone albo schabowe? Żeby oszczędzić sobie stresu i pytań: Czy jak włączę tę maszynkę do mięsa, to się obudzi? A może dziś będę tłuc kotlety na balkonie, by nie obudzić malucha? Możemy przez sen założyć mu słuchawki wygłuszające i oszczędzić sobie trochę nerwów. No i jeszcze rodzeństwo! Łatwiej i przyjemniej będzie drzemać bobasowi w ciągu dnia ze słuchawkami wyciszającymi dla dzieci, nawet gdy starszak szaleje w pokoju obok. Starszak też lepiej będzie spał w nocy, gdy maluszek płacze, jeśli założymy mu wygodne słuchawki EciPeci.

Od jakiego wieku dziecka można używać słuchawek wygłuszających?

Producent słuchawek EciPeci zaleca stosowanie słuchawek wygłuszających od 6 miesiąca życia do 8 roku życia. Osobiście uważam, że jeśli młodsze dziecko miałoby być narażone na hałas to warto nawet wcześniej. Należy jednak zachować dużą ostrożność, gdyż skóra dziecka jest bardzo delikatna.

Co zrobić, gdy maluch nie chce nosić słuchawek wygłuszających?

To może być problem, szczególnie dla rodziców starszych dzieci. Nie ma jednej metody, która będzie dobra dla wszystkich. Można pokazać dziecku, że to fajna zabawa poprzez udawanie superbohatera czy innej ciekawej postaci. Próbować przyzwyczajać "na sucho" w momentach, kiedy słuchawki nie są konieczne. Pokazać pracowników budowy, że też takie mają i jest to ważne, potrzebne i fajne! A jak Pan w koparce czy z młotem pneumatycznym ma takie to już w ogóle szał! Można założyć przez je sen, co oczywiście będzie wymagało precyzji niczym saper na polu minowym, ale dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka warto próbować. Zapewniam, że warto podjąć ten trud, aby dać sobie i dziecku spokój, a przede wszystkim zachować zdrowy słuch!

Gdzie kupić lub wypożyczyć słuchawki wygłuszające?

Najprościej zaopatrzyć się w słuchawki EciPeci w sklepie CarryLove.pl on line lub stacjonarnie. W CarryLove.pl można słuchawki również wypożyczyć! Jeśli uważamy, że nie są nam potrzebne na co dzień, a szykuje się wyjazd na wesele, czy koncert warto skorzystać z oferty i tym sposobem ochronić słuch naszego dziecka.

Monika Liebert
IG: @otulaczkamonika (https://www.instagram.com/otulaczkamonika/)
FB: Otulaczka - Doradca noszenia ClauWi - Monika Liebert (https://www.facebook.com/otulaczkamonika/)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl