Kiedy przydają się słuchawki wygłuszające dla dzieci
Kiedy przydają się słuchawki wygłuszające dla dzieci

Słuchawki wygłuszające dla dzieci są tym, czym słuchawki bhp dla robotników na budowie czy w fabrykach. Mają na celu ochronę słuchu przed hałasem. W przeciwieństwie do standardowych słuchawek bhp te dla dzieci (typu EciPeci) są dostosowane do budowy głowy i uszu dziecka. Dzięki czemu nie spadają, dobrze trzymają się jego głowy i samego ucha, a co za tym idzie, chronią słuch przed różnymi hałasami.

Co daje taka ochrona? Oprócz zabezpieczenia narządu słuchu naszego dziecka, jest to też zapewnienie spokoju. Mało kto lubi przebywać w hałasie. Gdy jest głośno (zwłaszcza długo) nie jednego rodzica boli głowa i ma ochotę uciec daleko stąd. Dlatego też, aby uniknąć niepotrzebnego stresu dla siebie i dziecka warto mieć coś takiego. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby poziom hałasu w dzień nie przekraczał 50 decybeli. A już pracujący odkurzacz wytwarza hałas na poziomie 70 decybeli! Daje do myślenia!

Dziecko "słyszy" głośne dźwięki nie tylko uszami, ale również całym ciałem. Może, zdarzyło się Wam być na koncercie, festynie czy weselu? Myślę, że tak ;) Kojarzycie to uczucie dudnienia w brzuchu? To właśnie rezonuje Wam całe ciało pod wpływem drgania dźwięku. Dzieci też to czują! A w połączeniu z głośnymi dźwiękami uczucie to jest spotęgowane i może prowadzić do niepokoju maluszków. Jasne. Małe dziecko zaśnie wyczerpane w nawet dość niekorzystnych warunkach. Jednak to nie oznacza, że nic mu się nie dzieje. Dlatego warto chociaż jeden bodziec odciąć, aby poprawić komfort naszego dziecka.

Warto też, zaznaczyć, że im dłuższe przebywanie w nawet niezbyt głośnym hałasie, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia słuchu. Natomiast im dźwięk głośniejszy tym wystarczy krótszy czas.

No, więc GDZIE WARTO ZABRAĆ SŁUCHAWKI WYGŁUSZAJĄCE?

Najprostszą odpowiedzią byłoby: TAM, GDZIE JEST GŁOŚNO. Tylko że to nic nam nie mówi. My dorośli mamy inne postrzeganie natężenia dźwięku niż dzieci. Dlatego, dalej postaram się wypunktować miejsca oraz powody dla których, właśnie tam warto zabrać ze sobą taki sprzęt.


1. Imprezy 
Masowe - koncerty, obchody jubileuszowe, festyny, mecze
Mam tu na myśli wszystkie te wydarzenia, na których jest mnóstwo ludzi i jest nagłośnienie przez które, ktoś śpiewa, mówi, recytuje czy cokolwiek innego. Z jednej strony to właśnie ono generuje największy hałas. Z drugiej zaś sam tłum wytwarza mnóstwo głośnych dźwięków (około 80 decybeli!). Słuchawki zredukują ten poziom i sprawią, że dziecko mimo otoczenia chmarą gawiedzi będzie mogło w spokoju się wyciszyć. A my pobujać przy dobrej nucie, posłuchać co ma do powiedzenia burmistrz, rodzinnie kibicować ulubionej drużynie, czy usłyszeć szczęśliwy numerek loterii 
:)

2. Imprezy Rodzinne - wesela, rocznice, chrzciny
Małe dziecko czy tego chce, czy nie chce i tak najczęściej jest w centrum uwagi dorosłych. Bo słodkie, bo urocze i takie puchate. Wiadomo! Nic w tym dziwnego. Oczywistym wydaje się zabranie słuchawek na wesele (bo głośna muzyka) ale warto też zabrać je ze sobą na chrzciny, czy do kościoła! Z takich powodów jak: dużo ludzi, nagłośnienie, muzyka czy śpiewy! Maluch nie dość, że czuję zagubiony, to ilość dźwięków może być dla niego przytłaczająca. Dlatego też oszczędźmy mu tego i weźmy słuchawki 
:). A na takich imieninach u cioci, gdy chcemy zostać dłużej by się przysłowiowej cioci nie narazić, a tu zbliża się pora drzemki... Zakładamy dziecku słuchawki, usypiamy a biesiadnicy, mogą w spokoju dyskutować o tylko im znanych problemach wagi światowej (np. wyższością nóżek w galarecie nad rybą po grecku :P )

3. Wycieczki - plenerowe, zagraniczne (samolotem!), miejscowe
Będąc na wakacjach za granicą, w górach, nad polskim morzem, czy nawet kilka kilometrów od domu nigdy nie możemy być pewni, czy nie zaskoczy nas hałas, a nasze dziecko nie zachce, akurat w tym momencie mieć ciszy i spokoju. Może we Włoszech, akurat miniemy się z wielką włoską rodziną, która postanowiła zjeść obiad w tym samym lokalu co my? Może w górach, w naszym pensjonacie spotkają się dawno niewidziani przyjaciele i będą bardzo wylewnie, a co za tym idzie głośno wspominać dawne czasy? O 23.30? Albo po prostu wylegując się na plaży w cieniu parasola nasz szkrab, zachce odpocząć, ale zwykłe rozmowy nie pozwolą mu się wyciszyć... Słuchawki dodadzą komfortu i ukojenia uszom naszego dziecka. Dodatkowo mogą bardzo pomóc na lotnisku i podczas lotu samolotem. W trakcie startu i lądowania dochodzi do zmiany ciśnienia, która daje odczucie nieprzyjemnego „zatkania uszu”. U niektórych dzieci słuchawki mogą na to pomóc! No i wyciszą dźwięki silnika i/lub innych współpasażerów.

4. Dom - remont, gotowanie obiadu, rodzeństwo
Sąsiad wymienia kafelki w łazience? My wymieniamy podłogi w kuchni? Remont to poza ogromem stresu, pyłu i kurzu również (a może nawet przede wszystkim!) hałas. Ciężko oczekiwać od budowlańca, że będzie używać głośnego sprzętu tylko w odpowiadających nam godzinach. Dlatego też, jeśli nie mamy możliwości na czas najgłośniejszych robót usunąć się z 
"placu budowy" dajmy wytchnienie słuchowi dziecka, zakładając mu słuchawki wygłuszające. Chcemy zacząć robić obiad, ale dziś w menu kotlety mielone albo schabowe? Żeby oszczędzić sobie stresu i pytań: Czy jak włączę tę maszynkę do mięsa, to się obudzi? A może dziś będę tłuc kotlety na balkonie, by nie obudzić malucha? Możemy przez sen założyć mu słuchawki i oszczędzić sobie trochę nerwów.. No i jeszcze rodzeństwo! Łatwiej i przyjemniej będzie drzemać bobasowi w ciągu dnia ze słuchawkami, nawet gdy starszak szaleje w pokoju obok, a starszakowi spać w nocy, gdy maluszek płacze.

Od jakiego wieku można zacząć używać słuchawek wygłuszających?
Producent słuchawek EciPeci zaleca stosowanie ich od 6 miesiąca życia do 8 roku życia. Osobiście uważam, że jeśli młodsze dziecko miałoby być narażone na hałas to warto nawet wcześniej. Z tym, że trzeba zachować dużą ostrożność, gdyż skóra dziecka jest bardzo delikatna i może warto przemyśleć czy warto zabierać młodsze dziecko w źródło takiego natężenia dźwięków.

Moje dziecko nie chce nosić słuchawek?
To może być problem, szczególnie dla rodziców starszych dzieci. Nie ma jednej metody, która będzie dobra dla wszystkich. Można pokazać dziecku, że to fajna zabawa poprzez udawanie superbohatera czy innej ciekawej postaci. Próbować przyzwyczajać 
"na sucho" w momentach, kiedy słuchawki nie są konieczne. Pokazać pracowników budowy, że też takie mają i jest to ważne, potrzebne i fajne! A jak Pan w koparce czy z młotem pneumatycznym ma takie to już w ogóle szał! Można założyć przez je sen, co oczywiście będzie wymagało precyzji niczym saper na polu minowym, ale dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka warto próbować. Zapewniam, że warto podjąć ten trud, aby dać sobie i dziecku spokój, a przede wszystkim zachować zdrowy słuch!

A skąd wziąć takie słuchawki?
Najprościej zaopatrzyć się w słuchawki EciPeci w sklepie CarryLove.pl (tu pod linkiem lub stacjonarnie). W CarryLove.pl można słuchawki również wypożyczyć! Jeśli uważamy, że nie są nam potrzebne na co dzień, a szykuje się wyjazd na wesele, czy koncert warto skorzystać z oferty i tym sposobem ochronić słuch naszego dziecka.

Z mojej strony to już wszystko. Mam nadzieje, że miło się Wam czytało.

Monika Liebert
IG: @otulaczkamonika (https://www.instagram.com/otulaczkamonika/)
FB: Otulaczka - Doradca noszenia ClauWi - Monika Liebert (https://www.facebook.com/otulaczkamonika/)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl