Jak wybrać nosidło dla siebie?
Jak wybrać nosidło dla siebie?

Uwaga: Warto zaznaczyć, że nosidła zaleca się dla dzieci, które umieją samodzielnie siadać i siedzą stabilnie. W przypadku mniejszych dzieci najlepszym narzędziem do noszenia jest chusta tkana. Jeśli nie wiesz co będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem poproś o radę doradcę noszenia.

Przed zakupem nosidła musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Jaki potrzebujemy rozmiar nosidła?
  2. Jaki typ – wiązane, klamrowe, hybrydowe, onbuhimo?
  3. Jaki mamy budżet na zakup?

Najłatwiejsza jest odpowiedź na pierwsze pytanie. Rozmiar nosidła dobieramy do gabarytów dziecka (bo ta część na rodzicu, czyli pasy naramienne i pas biodrowy, są zawsze regulowane). I wbrew temu, co piszą producenci na opakowaniach, to nie waga jest tutaj najważniejsza a wymiary malucha.

Szerokość panelu:

Tkanina powinna podpierać nogi dziecka w taki sposób, aby były ułożone równolegle do podłoża. Żeby to było możliwe, to panel musi być szeroki, sięgać co najmniej do połowy uda dziecka (w przybliżeniu ponieważ w niektórych nosidłach nogi zaczną opadać w dół trochę wcześniej, a w innych trochę później). Co więcej, panel nie może być też za szeroki. Powinien sięgać maksymalnie od jednego do drugiego dołu podkolanowego, tak żeby dziecko mogło swobodnie zginać nogę w kolanie.

Wysokość panelu:

Tkanina powinna zakrywać plecy dziecka co najmniej pod pachy (wtedy nosimy z rączkami poza nosidłem). Idealnie jednak, aby sięgała aż do karku. Wówczas nawet kiedy dziecko uśnie można je w miarę stabilnie nosić. Jeśli panel zasłania buzię dziecka i utrudnia dopływ powietrza, to znaczy, że jest za wysoki.
Nosidła różnych marek mimo podobnego nazewnictwa rozmiarów różnią się wymiarami paneli. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jedynie nosidła o stałych wymiarach panelu, to zazwyczaj zaczynają one być dobre na dzieci noszące rozmiar ubrań 68/74. Ale poza wzrostem są ważne również proporcje ciała – długość uda, długość tułowia, tęgość – dlatego też warto przed zakupem przymierzyć kilka modeli, żeby wybrać ten, który najlepiej podeprze ciało dziecka. Pierwsze nosidło zwykle jest w rozmiarze baby/standard (piszemy zwykle, bo zdarzają się duże dzieci, które w chwili gdy nauczą się samodzielnie siadać, mieszczą się już w większy rozmiar), gdy dziecko wyrośnie zmieniamy je rozmiar toddler. A gdy wyrośnie z toddlera i nadal chcemy je nosić, to w ofercie producentów znajdziemy też większe modele w rozmiarach pre-school i school.

Nosidła z regulowanym panelem z jednej strony ułatwiają dobór, bo można w nich dopasować wysokość i szerokość panelu do konkretnego dziecka. Z drugiej strony jednak trzeba zrobić to umiejętnie, żeby dziecko nie wpadło do nosidła jak do worka. Takie nosidła rosną wraz z dzieckiem od rozmiaru mniejszego niż standard/baby, do rozmiaru toddler lub trochę większego. Oznacza to, że kupując nosidło regulowane nie będziemy musieli wymieniać go na większy rozmiar.

Jaki typ nosidła?

Tutaj dużo zależy od naszych osobistych preferencji. Ogromna większość rodziców decyduje się na nosidło klamrowe, ze względu na łatwość obsługi.

Nosidła wiązane dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy rodzice znacznie różnią się rozmiarami a noszą dziecko na zmianę – wówczas nie ma konieczności zmiany regulacji pasów naramiennych i biodrowego, bo każdy dociąga pasy ile potrzebuje i po prostu je zawiązuje. Nosidła wiązane to czasem jedyna opcja dla osób szczególnie szczupłych i drobnych, dla których nosidła klamrowe bywają za duże, nie pozwalają ściągnąć pasów na tyle ciasno, aby noszenie było komfortowe dla rodzica i bezpieczne dla dziecka. Warto zaznaczyć, że nosideł wiązanych nie należy się bać, a wiele osób uważa je nawet za łatwiejsze w obsłudze niż nosidła klamrowe (szczególnie przy zakładaniu na plecy).

Nosidła onbuhimo są szczególnym typem nosideł – nie mają pasa biodrowego. Dzięki temu zajmują mniej miejsca, ale może ważniejsze jest to, że nie uciskają brzucha. Dlatego często są nim zainteresowane mamy w ciąży. 

Jaki mamy budżet?

To jest dość kluczowa kwestia. Jeśli nasz budżet jest niewielki, to i wybór będzie bardziej ograniczony. Najtańsze są nosidła wiązane, bez regulowanego panelu, uszyte z drelichu (bawełniana tkanina niechustowa). Jeśli chcemy kupić nosidło z chusty, to musimy się przygotować na nieco większy wydatek (a będzie tym większy im droższa jest chusta, z której jest uszyte nosidło). Jeśli zależy nam na modelu regulowanym, to musimy się pogodzić z wydatkiem co najmniej 400-700zł (średnio jednak bliżej 500zł). Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że kupując nosidło regulowane nie musimy wydawać pieniędzy dwa razy (na dwa rozmiary), to okaże się, że ostatecznie wychodzi taniej. Oczywiście mowa tu o nosidłach nowych.

W krótkim podsumowaniu napiszę coś, co wynika z mojego doświadczenia z pracy z rodzicami. Często nasze wstępne założenia ulegają znacznej modyfikacji po przymierzeniu kilku modeli, gdy okazuje się, że wymarzony model nie układa się na naszym ciele, pasy zsuwają się z ramion, klamry gniotą pod pachami, a ograniczona ruchomość naszego ciała nie pozwala poprawnie zapiąć wszystkich pasków. Zakup nosidła to duży wydatek, więc warto przetestować różne rozwiązania. Zawsze możecie poprosić doradcę noszenia o pomoc w doborze i regulacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl