Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Jak wybrać nosidło dla siebie?
Jak wybrać nosidło do noszenia dla siebie i dziecka? 0

Jak wybrać nosidło ergonomiczne dla dziecka?

Jak wybrać nosidełko do noszenia dzieci? Jakie powinno mieć cechy, by było w nim wygodnie i mamie, i tacie, i maluszkowi? Na pewno nosidło powinno być ergonomiczne, ale co to oznacza? Na co trzeba zwrócić uwagę, gdy szuka się pierwszego nosidła dla niemowlaka.

Uwaga: Warto zaznaczyć, że nosidła zaleca się dla dzieci, które umieją samodzielnie siadać i siedzą stabilnie. W przypadku mniejszych dzieci najlepszym narzędziem do noszenia jest chusta tkana. Jeśli jednak chcesz nosić niesiedzące dziecko w nosidełku, koniecznie skontaktuj się z doradcą noszenia CarryLove.pl.

Zakup nosidła - co trzeba wiedzieć?

Przed zakupem nosidła trzeba sobie odpowiedzieć na kilka pytań:

  1. Jaki potrzebujesz rozmiar nosidła?
  2. Jaki typ nosidełka – wiązane, klamrowe, hybrydowe, onbuhimo?
  3. Jaki masz budżet na zakup?

Rozmiar nosidła ergonomicznego

Najłatwiejsza jest odpowiedź na pierwsze pytanie, czyli to dotyczące rozmiaru nosidełka do noszenia. Rozmiar nosidła ergonomicznego zawsze dobieramy do gabarytów dziecka (bo te części nosidła, które są na rodzicu, czyli pasy naramienne i pas biodrowy, są zawsze regulowane). I wbrew temu, co piszą producenci na opakowaniach nosideł i w instrukcjach, to nie waga jest tutaj najważniejsza a wymiary malucha.

Rozmiar nosidła - szerokość panelu

Panel to część nosidła, którą nakładamy na plecy dziecka. Tkanina powinna podpierać nogi dziecka w taki sposób, aby były ułożone równolegle do podłoża. Żeby to było możliwe, panel musi być szeroki, sięgać co najmniej do połowy uda dziecka (w przybliżeniu, ponieważ w niektórych nosidłach nogi zaczną opadać w dół trochę wcześniej, a w innych trochę później). Co więcej, panel nie może być też za szeroki. Powinien sięgać maksymalnie od jednego do drugiego dołu podkolanowego, tak żeby dziecko mogło swobodnie zginać nogę w kolanie.

Rozmiar nosidła - wysokość panelu

Tkanina powinna zakrywać plecy dziecka co najmniej pod pachy (wtedy nosimy z rączkami poza nosidłem). Idealnie jednak, aby sięgała aż do karku. Wówczas nawet kiedy dziecko zaśnie w nosidle można je w miarę stabilnie nosić. Jeśli panel zasłania buzię dziecka i utrudnia dopływ powietrza, to znaczy, że jest za wysoki.
Nosidła różnych marek, mimo podobnego nazewnictwa rozmiarów, różnią się wymiarami paneli. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę jedynie nosidła o stałych wymiarach panelu, to zazwyczaj zaczynają one być dobre na dzieci noszące rozmiar ubrań 68/74. Trzeba jednak pamiętać, że poza wzrostem są ważne również proporcje ciała – długość uda, długość tułowia, tęgość – dlatego też warto przed zakupem przymierzyć kilka modeli, żeby wybrać ten, który najlepiej podeprze ciało dziecka.

Pierwsze nosidło zwykle jest w rozmiarze baby/standard (piszemy zwykle, bo zdarzają się duże dzieci, które w chwili gdy nauczą się samodzielnie siadać, mieszczą się już w większy rozmiar). Gdy dziecko z niego wyrośnie zmieniamy je rozmiar toddler. A gdy wyrośnie z toddlera i nadal chcemy je nosić, to w ofercie producentów znajdziemy też większe modele w rozmiarach pre-school i school. Tu przeczytacie o tym kiedy trzeba zmienić rozmiar nosidła na większy.

Nosidło z regulowanym panelem 

Nosidła z regulowanym panelem z jednej strony ułatwiają dobór, bo można w nich dopasować wysokość i szerokość panelu do konkretnego dziecka. Z drugiej strony jednak trzeba zrobić to umiejętnie, żeby dziecko nie wpadło do nosidła jak do worka. Takie nosidła rosną wraz z dzieckiem od rozmiaru mniejszego niż standard/baby, do rozmiaru toddler lub trochę większego. Oznacza to, że kupując nosidło regulowane nie będziemy musieli wymieniać go na większy rozmiar (chyba że później, na rozmiar preschool).

Typ nosidła dla dziecka

Typ nosidełka ergonomicznego zależy najczęściej od naszych osobistych preferencji. Ogromna większość rodziców decyduje się na nosidło klamrowe, ze względu na łatwość obsługi. Do wyboru są jednak również inne typy nosidełek do noszenia - wiązane i hybrydowe.

Nosidła wiązane dobrze sprawdzają się w sytuacji, gdy rodzice znacznie różnią się rozmiarami a noszą dziecko na zmianę. Wówczas nie ma konieczności zmiany regulacji pasów naramiennych i biodrowego, bo każdy dociąga pasy tak mocno jak potrzebuje i po prostu je zawiązuje. Nosidła wiązane to czasem jedyna opcja dla osób szczególnie szczupłych i drobnych mam, dla których nosidła klamrowe bywają za duże. Często ich budowa nie pozwala ściągnąć pasów na tyle ciasno, aby noszenie było komfortowe dla rodzica i jednocześnie bezpieczne dla dziecka. Warto zaznaczyć, że nosideł wiązanych nie należy się bać, a wiele osób uważa je nawet za łatwiejsze w obsłudze niż nosidła klamrowe (szczególnie przy zakładaniu na plecy).

Nosidła hybrydowe to swoiste połączenie chusty i nosidła. Z chustą łączą je długie (czasem szerokie, czasem węższe i w części wypełnione) wiązane pasy naramienne. Z kolei z nosidłem - pas biodrowy na klamrę i szybkość zamontowania na dziecku i rodzicu.

Nosidła onbuhimo są szczególnym typem nosideł – nie mają pasa biodrowego. Dzięki temu zajmują mniej miejsca, ale może ważniejsze jest to, że nie uciskają brzucha. Dlatego często są nim zainteresowane mamy w ciąży. Onbu jest wskazane dla dzieci, które już samodzielnie chodzą. 

Ile kosztuje dobre nosidło ergonomiczne?

Cena nosidełka do noszenia jest dość kluczową kwestią. Jeśli nasz budżet jest niewielki, to i wybór będzie bardziej ograniczony. Najtańsze są nosidła wiązane, bez regulowanego panelu, uszyte z drelichu (bawełniana tkanina niechustowa). Jeśli chcemy kupić nosidło z chusty, to musimy się przygotować na nieco większy wydatek (a będzie tym większy im droższa jest chusta, z której jest uszyte nosidło). Jeśli zależy nam na modelu regulowanym, to musimy się pogodzić z wydatkiem co najmniej 400-700zł (średnio jednak bliżej 500zł). Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że kupując nosidło regulowane nie musimy wydawać pieniędzy dwa razy (na dwa rozmiary), to okaże się, że ostatecznie wychodzi taniej. Oczywiście mowa tu o nosidłach nowych.

W krótkim podsumowaniu napiszę coś, co wynika z mojego doświadczenia z pracy z rodzicami jako doradca noszenia. Często nasze wstępne założenia ulegają znacznej modyfikacji po przymierzeniu kilku modeli. Czasem okazuje się, że wymarzony model nie układa się na naszym ciele, pasy zsuwają się z ramion, klamry gniotą pod pachami, a ograniczona ruchomość naszego ciała nie pozwala poprawnie zapiąć wszystkich pasków. Zakup nosidła to duży wydatek, więc warto przetestować różne rozwiązania. Zawsze możecie poprosić doradcę noszenia o pomoc w doborze i regulacji. Służą temu przymiarki nosidłowe, które odbywają się w sklepie CarryLove.pl w Warszawie oraz on line

Baza wiedzy o nosidłach w CarryLove.pl

Chcesz wiedzieć o nosidłach ergonomicznych tyle co nasi eksperci? Skorzystaj z wiedzy, którą doradcy noszenia CarryLove.pl zawarli w e-booku o nosidłach ergonomicznych

Jeśli szukasz nosidełka ergonomicznego dla siebie i swojego maluszka, ale nie do końca wiesz, które modele sa zdrowe i bezpieczne. Jeśli chcesz nosić dziecko w nosidle w bezpiecznej i fizjologicznej dla niego pozycji i wspomagać jego rozwój fizyczny lub rozglądasz się za nosidełkiem dla jeszcze niesiedzącego dziecka. Jeśli chcesz wybrać model nosidełka do noszenia dzieci, który wystarczy wam na dłużej niż pół roku. Wybierz ebook, który jest prawdziwą encyklopedią wiedzy o nosidłach ergonomicznych. Jeżeli w przeciągu 3 miesięcy od dnia zakupu e-booka kupisz w CarryLove.pl nosidło ergonomiczne, odejmiemy jego koszt od ceny Twojego nosidła. Ogromną bazę wiedzy otrzymasz więc od nas gratis!

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl