Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Dlaczego warto nosić? Zalety noszenia dziecka w chuście
Dlaczego warto nosić? Zalety noszenia dziecka w chuście 0

Dlaczego warto nosić? zalety noszenia dziecka w chuście

Na ulicach coraz częściej widać rodziców, noszących swoje pociechy w chustach. Coraz częściej słychać o chustach i ich zaletach w mediach. Na facebookowych grupach i instagramowych fotkach wszędzie są zachustowane maluszki i szczęśliwe noszące mamy (tatusiowie czasem też!). Wielu celebrytów promuje chustonoszenie. Co takiego dobrego daje chusta rodzicowi i dziecku? Jakie są zalety noszenia w chuście? Dlaczego warto nosić w chustach dzieci, już nawet noworodki. 

Czy faktycznie chusty ułatwiają życie matkom i dają bezpieczeństwo dziecku? Czy to może tylko przejściowa moda? Jakie korzyści daje dziecku noszenie w chuście? A jakie są korzyści z noszenia w chuście dla rodzica? Czy młode mamy powinny się zainteresować tematem chust również dla swojego zdrowia? 

Zalety noszenia w chuście - korzyści dla noworodka

Chusta tworzy niepowtarzalną więź

Do jednych z podstawowych potrzeb noworodka możemy zaliczyć potrzebę noszenia i bliskości. Na początku lat sześćdziesiątych XX w. Margaret Harlow i jej mąż Harry zrobili eksperyment na małpkach rezusach udowadniający, że bliskość z rodzicem może być nawet bardziej istotna od pożywienia. Harlow rozdzielił matkę i jej nowo narodzone dzieci. Umieścił małego rezusa w klatce razem z drucianym modelem małpy, trzymającym butelkę z mlekiem oraz z szmacianym modelem matki bez butelki. Okazało się, że rezus całymi dniami przytulał się do szmacianego modelu a przy drucianym spędzał tylko godzinę dziennie na karmieniu.

Jakie w tym podobieństwo do chustowania? Chusty do noszenia dzieci stworzono, wspomóc rodzica w budowaniu więzi z maluchem. Chusta to nie tylko narzędzie do noszenia, to coś zdecydowanie większego. Chusty mają na celu zbliżenie dziecka do rodzica. Rodzic może przytulać swoje maleństwo nawet wtedy, gdy nie ma możliwości trzymania go na rękach. Z kolei noworodek będąc w chuście ma możliwość bezpiecznego i spokojnego dojrzewania na ciele rodzica. To niesamowity kapitał na przyszłość. 

Noworodek zawiązany w chustę czuje się tak jak w brzuchu matki:

  • jest ciasno dociągnięty chustą,

  • jego kręgosłup jest ułożony w fizjologiczną dla niego kifozę,

  • słyszy bicie serca, przełykanie śliny, pracę jelit.

Chusta umożliwia szybszą adaptację do nowych warunków

Dziecko przychodzi na świat bezbronne, niedojrzałe psychicznie i fizycznie. Nosząc dziecko w chuście pomagamy mu adoptować się do zupełnie nowych warunków. Kontakt fizyczny daje dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Chroni dziecko przed nadmiarem bodźców na które często nie jest jeszcze do końca przygotowane. Maluszek jest w stanie się do nas przytulić, skryć przed za głośnymi dźwiękami, za jaskrawym światłem czy wiatrem.

Chusta wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka

Poprzez prawidłowe noszenie dziecka w chuście wspomagamy prawidłowy rozwój kręgosłupa. Dziecko rodzi się z naturalną kifozą czyli fizjologicznie zaokrąglonymi pleckami oraz ze zgiętymi bioderkami (pozycja tzw fizjologicznej żabki), tak było ułożone w brzuszku mamy i taka pozycja jest dla niego jak najbardziej naturalna. Nosząc dziecko w chuście należy układać je właśnie w takie pozycji.

Chusta łagodzi dolegliwości bólowe noworodka

W trudnych momentach rodzic nosząc dziecko w chuście może złagodzić dolegliwości bólowe takie jak kolka czy wzdęcia. Podwinięte nóżki dziecka w kierunku naszej klatki piersiowej, odpowiednio ciasno zawiązana chusta i ucisk na brzuszek powoduje rozluźnienie brzuszka naszego szkraba i wydalanie gazów. Przy chodzeniu z dzieckiem w chuście masujemy swoimi mięśniami brzucha jego brzuszek. Pionowa pozycja dziecka ułatwia oddychanie w trakcie męczącego kataru. Spokojne kołysanie dziecka w trakcie noszenia w chuście bardzo szybko uspokaja, nawet w ciężkich chwilach.

Chusta ułatwia dziecku zasypianie

Noworodek ma inne potrzeby niż my, dorośli. Do snu wcale nie są mu konieczne cisza, spokój i własne łóżko! Maluszki lubią zasypiać wtulone do piersi mamy lub przytulone do taty. Delikatne bujanie poznały już w łonie matki, gdy przez 9 miesięcy były noszone pod sercem. Dlatego tak bardzo lubią być noszone po urodzeniu. Kołysanie sprawia, że dziecko szybko staje się senne. Samo bujanie stymuluje również błędnik noszonego maluszka, co wspomaga jego zdolności psychomotoryczne i pozytywnie wpływa na rozwój zmysłu równowagi.

Chusta przyspiesza naukę

Dziecko będące cały czas przy nas obserwuje wszystkie czynności, które wykonujemy z naszego poziomu, a nie z ziemi. Dzięki temu łatwiej mu będzie powtarzać schematyczne ruchy i nauczyć się nowych rzeczy. Noszony w chuście maluch będzie też bardziej otwarty na nowe rzeczy i odważny. Podczas spacerów może obserwować świat naszymi oczami, gdy my się odwracamy, to samo robi dziecko. Mając malucha w chuście rodzic jest w stanie łatwiej mu wszystko pokazać.

Zalety noszenia w chuście - korzyści dla rodzica

Chusta uwalnia ręce rodzica!

Osobiście uważam uwolnienie rąk rodzica to za największą zaletę noszenia w chuście. Mając wolne ręce, możemy spokojnie włączyć pralkę, rozwiesić pranie czy nawet zrobić obiad. Ot, brzmi to prozaicznie, ale noszenie w chuście rewolucjonizuje życie mam, umożliwiając im normalne domowe funkcjonowanie.

Chusta pozwala maluchowi zaspokoić potrzebę bliskości, a rodzice w ciągu dnia mogą wykonywać swoje zwykłe obowiązki domowe. Na szybkie wyjście do sklepu chusta kółkowa sprawdza się rewelacyjnie, duże lepiej niż wózek. Można w niej swobodnie poruszać się po galerii czy też sklepie, bez obawy strącenia czegoś z półek. Jeżeli mamy jeszcze starsze dziecko to bez problemu możemy się zająć i jednym i drugim.

Chusta umożliwia bliski kontakt z dzieckiem

Dorośli podobnie jak dzieci, również lubią się przytulać. W ten sposób również okazujemy sobie miłość i czułość. Też potrzebujemy przytulać, dotykać, całować i pieścić nasze maleństwo. Mamy wówczas większą pewność, że jesteśmy dla kogoś całym światem. Z dzieckiem w chuście to oczywistość. 

Chusta wspomaga laktację

Bliski kontakt z dzieckiem wspomaga laktację oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia u mamy depresji poporodowej lub łagodzi jej objawy (choć tu oczywiście niezbędne jest również leczenie farmakologiczne!).

Chusta ułatwia podróżowanie z dzieckiem

Z chustą wyjazd nad morze czy w góry, spacery po lesie czy citybreak – wszystko jest realne. Nie trzeba rezygnować z wakacji w Bieszczadach, wystarczy zabrać ze sobą chustę i naprawdę nawet kilkugodzinne wędrówki są możliwe. Chustę można spakować w torebkę i mieć zawsze przy sobie, w razie gdyby chodzące dziecko się zmęczyło i potrzebowało odpoczynku. No i z chustą bez problemu pokonuje się kilka lub kilkadziesiąt schodów. Wyobrażacie sobie takie rzeczy z dzieckiem w gondoli?

Chusta umożliwia poznanie dziecka przez rodzica

Szybciej i łatwiej poznajemy swoje dziecko. Świeżo upieczeni rodzice stają się bardziej domyślni i szybciej reagują na potrzeby dziecka. To też magia noszenia w chuście i wsłuchiwania się w potrzeby noworodka. 

Wszystkie te zalety noszenia w chuście są ważne i sprawiają, że dziecko otrzymuje od noszącego rodzica ogromny kapitał już od pierwszych dni życia. Ważne jednak, by nosić w chuście prawidłowo. Chusta musi być dobrze dociągnięta na ciele maluszka, a wiązanie dobrane do aktualnego etapu rozwoju fizycznego dziecka. Szczególnie jeśli nosić w chuście chcesz od pierwszych dni życia dziecka, warto zainwestować w spotkanie z profesjonalistami. Doradcy noszenia pracujący w CarryLove.pl uczą nosić dzieci w chustach w trakcie konsultacji chustowych w sklepie w Warszawie oraz on line. Zapraszamy! 

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl