Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Dlaczego nosidło dla dzieci siadających samodzielnie?
Dlaczego nosidło dla dzieci siadających samodzielnie? 0

Dlaczego nosidło przeznaczone jest dla dzieci, które już same siadają?

Noworodki i małe niemowlęta nie mają ukształtowanych krzywizn kręgosłupa, które znamy z kształtu pleców dorosłej osoby (przypominający literę S). Krzywizny te pozwalają na amortyzowanie obciążeń pojawiających się w wyniku oddziaływania grawitacji na nasze ciało gdy znajdujemy się w pozycji pionowej i w takiej się poruszamy. Wniosek z tego taki, że nie powinniśmy dziecka układać w pozycji pionowej, dopóki samo spontanicznie jej nie osiągnie. Jeśli zrobi to samo, to udowodni nam, że jest gotowe udźwignąć ciężar własnego ciała bez nadmiernego obciążania mięśni i stawów.

Jak to się ma do faktu, że w chuście już noworodki (nawet wcześniaki!) są noszone w pionie?

Ułożenie dziecka w odpowiedniej pozycji (zwanej pozycją zgięciowo-odwiedzeniową) sprawia, że kręgosłup pozostaje w fizjologicznej kifozie (plecy w kształcie litery C), a ciasne otulenie dziecka tkaniną daje małemu ciałku podparcie, zastępując pracę niedojrzałych jeszcze mięśni. Dzięki temu dziecko samo nie dźwiga swojego ciała (w tym dużej i ciężkiej głowy), robi to chusta i rodzic.

Jest jednak jeden warunek – chusta musi być dobrze zawiązana i mocno naprężona, musi dopasować się idealnie do ciała dziecka i rodzica.

Na tym polega pierwsza zasadnicza różnica między chustą a nosidłem. Nosidła mają budowę, która uniemożliwia im tak precyzyjne dopasowanie się do ciała dziecka, w związku z tym nie dają mu tak dobrego podparcia jak chusta. Szczególnie po bokach ciała, przez co nie utrzymują dziecka w symetrycznym ułożeniu. Co więcej, w nosidle niemożliwe jest uzyskanie pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej, ponieważ jego krój (szczególnie szeroki panel i pas biodrowy) wymusza u dziecka odwiedzenie większe niż kąt prosty. A gdy odwiedzenie nóżek przekracza ten kąt niemożliwe staje się prawidłowe ułożenie miednicy i zaokrąglenie kręgosłupa. Dziecko w nosidle siedzi jak na krześle, dodatkowo w dużym rozkroku. Jeśli nie jest już na tyle motorycznie rozwinięte, aby samodzielnie usiąść najlepiej z pozycji czworaczej, to taka pozycja będzie obciążeniem dla niedojrzałego kręgosłupa i stawów.

Najlepszym narzędziem do noszenia najmniejszych dzieci jest chusta tkana. Jeśli potrzebujesz z jakichś względów nosić w nosidle dziecko niesiadające, to polecam kontakt z doradcą noszenia – po rozpoznaniu Waszych potrzeb, etapu rozwoju dziecka i jego gabarytów, zaproponuje optymalne rozwiązanie.

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl