
Ubrania z wełny merino - dlaczego są takich przebojem?
Żyjemy coraz aktywniej. Wiele wolnego czasu spędzamy z dziećmi na świeżym powietrzu. Lepiej też się do takich rodzinnych wyjść przygotowujemy. Coraz więcej rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że dobrze ubrane dzieci mają na sobie kilka warstw ciuchów, które można dowolnie modyfikować. Dodawać lub odejmować. Wychodząc z tego założenia, do rodzinnej outdoorowej wyprawki prędzej czy później dodacie ubrania z wełny merynosów. To absolutny światowy hit. W tym artykule pokażemy, dlaczego ubrania z merino są tak poszukiwane. Jakie właściwości ma wełna z merynosów, którą swego czasu zachwycili się Skandynawowie, a dziś nosi ją w zasadzie cały świat?
Merino to wełna pozyskiwana od wysokogórskich owiec rasy merynos. Zwierzęta te pierwotnie żyły w Azji, w skrajnie różnych warunkach pogodowych. Zimą temperatura ich otoczenia spadała do -20 stopni, z kolei latem wzrasta nawet do 40 stopni Celsjusza. A owce cały czas tam były, ewolucyjnie przystosowane do zmieniającej się aury.
Dziś najwięcej hodowli merynosów hoduje się w Nowej Zelandii i Australii. Ich runo, czyli owcza sierść otrzymywana w procesie strzyżenia, ma niezwykłe właściwości termoregulacyjne. Ubrania zrobione z wełny merynosa zimą grzeją, a latem izolują od upału. Przy wysiłku nie przesiąkają zapachem potu i odprowadzają go na zewnątrz. Tak naprawdę, merino łączy w sobie zalety tradycyjnej wełny i włókien syntetycznych. Właśnie dlatego ubrania merino cieszą się coraz większą popularnością. Są naturalne, lekkie i przewiewne. Do tego całoroczne i trwałe, więc inwestycja w nie szybko się zwraca.
Merino - ubrania na każdą pogodę
Choć największy boom na merino jest zimą, ubrania te można nosić przez cały rok. Tak jak owce w wysokich górach dostosowują się do skrajnych temperatur, tak ubrania zrobione z ich wełny dobrze się nosi i latem, i zimą. Dzięki właściwościom termoizolacyjnym ubrania z wełny merino zapewniają ich użytkownikom zachowanie optymalnej temperatury ciała. Oczywiście najlepiej się sprawdzają ubrania 100% merino. Latem ciało noszącej je osoby jest chłodzone, bo ciepło odprowadzane jest na zewnątrz. Z kolei zimą w merino jest ciepło, bo jego włókna izolują, chroniąc noszącego przed zimnem.
Ubrania z merynosów przypadły też gustu osobom uprawiającym sporty. Gdy się pocimy, wilgoć jest absorbowana i wypychana na zewnątrz, dzięki czemu organizm się nie wychładza. Nawet w wilgotnych od potu ubraniach z wełny merynosów zachowana jest funkcja grzewcza. Magia!? Nie, to właśnie cudowne merino.
Powyższe cechy sprawiają, że ubrania merino są bardzo często wykorzystywane jako pierwsza warstwa odzieży przez osoby aktywne. Bielizna z wełny merynosów jest świetną warstwą termiczną dla narciarzy, górskich piechurów czy biegających i szalejących na sankach maluchów. Świetnie sprawdza się też latem, gdy na koszulkę z wełny wystarczy nałożyć bluzę czy wiatrówkę.
Merino - wygoda użytkowania
Ubrania z wełny merino polecić można każdemu, nawet osobom, które na słowo wełna reagują alergicznie. Tak, wełniane ubrania często kojarzą się ze swędzącymi swetrami czy dzierganymi przez nasze babcie grubymi drapiącymi skarpetami. Jednak swetry, koszulki, getry czy skarpety z wełny merino są bardzo miękkie i miłe dla skóry. Spokojnie można w nie ubierać nawet noworodki czy dzieci z alergiami. Dzieje się tak dlatego, że włókna runa merynosów są bardzo cienkie, nawet kilka razy cieńsze niż runo owiec nizinnych. Zrobione z nich ubrania są bardzo delikatne, do tego nie gniotą się i nie odkształcają. Zajmują też bardzo mało miejsca, co najbardziej doceniają rodzice, którzy mają spakować ubrania na kilkudniowy czy jeszcze dłuższy wyjazd. Do tego nie trzeba ich prasować!
Merino - ubrania dla leniwych?
Czasem mówi się, że ubrania z wełny merynosów są… dla leniwych. Wszystko przez to, że relatywnie rzadko trzeba je prać! Merino oczyszcza się samoistnie po kontakcie z tlenem. Długiemu zachowaniu czystości sprzyja też lanolina, którą zawierają wełniane włókna merino. Jeśli koszulka czy getry z wełny merynosów nie są ubłocone czy w inny sposób trwale zabrudzone, nie trzeba wkładać ich do pralki po każdym użyciu.
Wełniane włókna, z których zrobione są ubrania merino nie przejmują brzydkich zapachów. Na ich powierzchni nie mnożą się bakterie odpowiedzialne za brzydki zapach, tak jak dzieje się np. z przepoconymi bawełnianymi koszulkami czy skarpetami. Włókna wełny merynosów zawierają też naturalne tłuszcze. To z kolei sprawia, że nie tak łatwo jest je pobrudzić.
Nieświeże ubrania merino wystarczy po prostu dobrze przewietrzyć. A rzadsze pranie wpływa również na trwałość ubrań. Jeśli jednak musimy już ubrania merino wyprać, należy robić to odpowiednio, o tym jak dbać o ubrania z wełny merynosów przeczytacie tutaj.
Merino - chroni przed promieniowaniem słonecznym
Ta cecha wełny merino ucieszy przede wszystkim rodziców maluszków. Ubrania merino mają naturalny filtr UV. Nie zastąpi on oczywiście kremów, ale z powodzeniem zabezpiecza ciało dzieci przez szkodliwym promieniowaniem słonecznym.
Merino - eko ubrania
Ubrania z wełny merynosów są niezwykle ekologiczne. Świetnie wpisują się w coraz popularniejszy trend powrotu do natury, dbania o środowisko i wybierania produktów, które w jak najmniejszym stopniu szkodzą naszej planecie. Prawidłowo użytkowane ubrania merino są rzadko prane, niezwykle trwałe, używane przez lata (w zasadzie nie zdarza się, że np. niemowlęce body z merynosa używane jest tylko przez jedno dziecko). Używane przez lata nie zniekształcają się i nie wywołują alergii. Do tego, gdy przyjdzie już ich czas, ubrania z merynosa są całkowicie biodegradowalne.
To tylko niektóre z cech merino, dzięki którym wełna ta zyskała rzesze fanów na całym świecie. W Polsce ubrania merino są również coraz popularniejsze. Początkowo wybierali je przede wszystkim ludzie aktywni. Zakładali je na górskie trekkingi, biegi czy długie wędrówki. Obecnie z merino produkuje się już pełną gamę ubrań, również tych codziennych czy nawet takich na specjalne okazje. Ubiera się w nie zarówno maluszki, starsze dzieci jak i dorosłych. Przegląd wygodnych ubrań z wełny merynosów dla dzieci i dodatków z merynosa dla dorosłych znajdziecie tutaj.