Blog pełen tulenia

Doradcy noszenia CarryLove.pl nie tylko uczą nosić, masować, tulić i cieszyć się Waszym Rodzicielstwem. Mają też ogromną wiedzę o chustach, nosidełkach, bliskości, prawidłowej pielęgnacji i wielu innych zagadnieniach ważnych w pierwszych latach macierzyństwa. Właśnie dlatego powstał Blog CarryLove.pl - Blog pełen tulenia i sprawdzonej, rzetelnej wiedzy.

Kategorie bloga
Promocje
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnoróżowy
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnoróżowy

87,20 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 109,00 zł
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - stalowy
Wełniana kominiarka dziecięca (balaklawa) - NUI ORGANICS - stalowy

87,20 zł

Cena regularna: 109,00 zł

Najniższa cena: 109,00 zł
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - granatowy
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - granatowy

76,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 95,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - olive
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - olive

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - jasnoróżowy
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - jasnoróżowy

111,20 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - log
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - log

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - stalowy
Wełniana bluzka termoaktywna dla niemowląt - NUI ORGANICS - stalowy

111,20 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 139,00 zł
Wełniane podkolanówki dziecięce  - NUI ORGANICS - sand
Wełniane podkolanówki dziecięce - NUI ORGANICS - sand

47,20 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 59,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - sand
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - sand

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
Wełniane podkolanówki  niemowlęce - NUI ORGANICS -  spray
Wełniane podkolanówki niemowlęce - NUI ORGANICS - spray

39,20 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnożółty
Wełniana kominiarka niemowlęca (balaklawa) - NUI ORGANICS - jasnożółty

76,00 zł

Cena regularna: 95,00 zł

Najniższa cena: 95,00 zł
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - rust
Wełniane skarpety dziecięce - NUI ORGANICS - rust

36,00 zł

Cena regularna: 45,00 zł

Najniższa cena: 45,00 zł
5 pierwszych wiązań chusty dla noworodka
5 pierwszych wiązań chusty dla noworodka 0

Chusty do noszenia dzieci sprawiają, że maluszki mogą być cały czas z rodzicem. Zawiązane w chustę niemowlęta są spokojniejsze, mają mocniejszy sen i świetnie się regulują, a ich rodziców nie bolą przeciążone noszeniem plecy. Nosić w chustach możemy od pierwszych tygodni życia noworodka. Jednak im młodszego maluszka chcemy do chusty włożyć, tym więcej mamy obaw i dylematów. 

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych nam w trakcie indywidualnych konsultacji chustowych pytań - jakie wiązanie chusty będzie odpowiednie już dla noworodka. Jak się okazuje, możliwości jest całkiem sporo. Pierwszą decyzją jest jednak wybór samej chusty. Opcje są dwie - chusta elastyczna lub chusta tkana (i tu odpowiednio - długa lub kółkowa). 

Tkana czy elastyczna chusta do noszenia dzieci?

Jeśli wybierzesz chustę elastyczną do wyboru masz dwie opcje wiązania. Pierwszą, pokazywaną w większości instrukcji, czyli ułożenie na sobie chusty i następnie włożenie w tak stworzoną kieszonkę dziecka. Jeśli maluch jest drobny i waży niedużo, jego pozycja będzie poprawna. Doradcy noszenia polecają jednak zdecydowanie bardziej wiązanie chusty elastycznej na wzór chusty tkanej. Wykorzystuje się wtedy wiązanie - kieszonkę z połami chusty dodatkowo rozłożonymi na plecach dziecka. Ta modyfikacja sprawia, że niemowlę w chuście elastycznej ma lepszą i stabilniejszą pozycję. Przeczytaj więcej informacji o chuście elastycznej do noszenia noworodka.

Wybierając chustę elastyczną warto wiedzieć, że jest to opcja na kilka-kilkanaście pierwszych tygodni noszenia. Jeśli chustonoszenie się spodoba, za jakiś czas będzie trzeba wymienić model elastyczny chusty na tkany, który lepiej będzie podtrzymywał prawidłową pozycję noszonego dziecka. Zdecydowanie wygodniej będzie w niej również noszącemu rodzicowi. 

Od kiedy można dziecko wiązać w chustę?

Nosić można od urodzenia. Przez 9 miesięcy ciąży dzieci się do noszenia i bujania przyzwyczaiły, nie dziwi więc fakt, że i po porodzie chcą być jak najbliżej ciała rodzica.  Noszenie ich na rękach, kangurowanie, a nawet współspanie jest dziś dla większości rodziców oczywistością. Noszenie w chuście też powinno nią być. W tym przypadku nie tylko dajemy noworodkowi bliskość, której tak potrzebuje, ale też dbamy o swoją kondycję. W dobrze zawiązanej chuście maluszek w bezpiecznej pozycji leży na rodzicu, a dorosły ma odciążone plecy, a jego mięśnie dna miednicy mają możliwość regeneracji.

W chuście tkanej, tak samo jak w elastycznej, nosić nosić można maluszki od pierwszych tygodni życia. Początek przygody z chustonoszeniem zależny jest głównie od dyspozycji matki (to mamy najczęściej noszą w chustach, noszą też najwięcej, dlatego też to one myślą o tym jak “uwolnić” ręce i odciążyć kręgosłup). Na blogu pisałyśmy już jak wybrać chustę tkaną i jak nauczyć się wiązać chustę. Dziś napiszemy więcej o tym czy i jak można nosić już noworodki.

Nosić w chuście można więc od pierwszych dni życia dziecka. Warto jednak poczekać do momentu aż rodzice oswoją się z nową sytuacją (przecież na początku stresuje nas nawet branie noworodka na ręce!), a mama zregeneruje się po porodzie. Zazwyczaj trwa to kilka tygodni. Najwięcej konsultacji chustowych w CarryLove.pl odbywa się właśnie z kilkutygodniowym i maluszkami i ich rodzicami.

Chusta tkana - wiele możliwości wiązania noworodka

Decydując się na chustę tkaną rodzic ma wiele więcej możliwości motania dziecka. W chuście tkanej można niemowlaki nosić z przodu (brzuch do brzucha), na biodrze i na plecach. Z jednej chusty tkanej można wiązać różne wiązania chusty, dostosowując je do wieku dziecka oraz potrzeb noszącego rodzica. Im dziecko starsze (i cięższe), tym częściej rodzic decyduje się na wiązanie chusty na boku lub plecach. Wiele wiązań można stosować już nawet dla noworodków. Które? 

Jak można wiązać w chustę noworodka?

Tak jak wspomniałyśmy wyżej, już noworodka można motać w chustę na różne sposoby. Od urodzenia możemy dzieci nosić w pozycji z przodu (brzuch do brzucha), na boku (biodrze rodzica) i na plecach. 

Jakie wiązania chusty tkanej są więc najodpowiedniejsze dla noworodków? Już maluszki możemy nosić w wiązaniach chusty tkanej:

  • kangurek
  • kieszonka
  • plecak prosty
  • kangur na biodrze
  • wiązanie chusty kółkowej na brzuchu lub biodrze rodzica.

Powyższe wiązania chusty tkanej są idealne dla noworodków, jednak można w nich z powodzeniem nosić i starsze dzieci. To baza wiązań, z której warto korzystać przez dłuższy czas. Gdy dziecko osiągnie nowe umiejętności (przede wszystkim będzie już siadało) do tych podstawowych rodzajów wiązań chusty dojdą i kolejne np. plecak z koszulką. 

Podstawowe wiązania chusty dla noworodka

Poniżej pokrótce opisujemy 5 podstawowych wiązań chusty tkanej, w których można nosić od pierwszych dni życia dziecka. Każdego z nich nauczy cię doradca noszenia CarryLove.pl

Kangurek - wiązanie chusty tkanej najlepsze i dla noworodka, i dla mamy

Kangur bardzo często jest nazywany wiązaniem noworodkowym. Dzieje się tak, bo jest to wiązanie odpowiednie nawet dla wcześniaków, dobrze (czyli jak? tutaj co nieco o prawidłowej pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej dziecka w chuście) układają się w nim nawet najmniejsze noworodki. Za tą prawidłową pozycję odpowiada korzystne ułożenie chusty - jej poły otulają plecki maluszka, a następnie spod pachy rodzica biegną bezpośrednio pod pupę dziecka. Sprawia to, że plecy ułożone są w naturalną dla noworodka kifozę (są zaokrąglone, ale nie zapadnięte), nóżki są lekko odwiedzone i zgięte. Dzięki charakterystycznemu dla kangura przebiegowi chusty i rodzic ma się w tym wiązaniu bardzo dobrze! Specyficzne dla tego wiązania chusty tkanej motylki opinają się na ramionach noszącego i sprawiają, że jego plecy są proste, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa odciążony. Przekłada się to również na to, że brzuch rodzica nie jest ściśnięty chustowym materiałem, a mięśnie dna miednicy mogą prawidłowo pracować. To szczególnie ważne dla mam w połogu, dlatego doradcy noszenia CarryLove.pl tak bardzo lubią uczyć kangura w trakcie konsultacji chustowych, w których biorą udział mamy maluszków (szczególnie te po porodzie przez cesarskie cięcie). 

Zawiązany w kangura noworodek ma bezpiecznie leży na brzuchu rodzica. Ułożony jest symetrycznie, jego pozycja jest wsparta dobrze dociągniętym na plecach materiałem. W wiązaniu kangur rodzic może kontrolować pozycję niemowlęcia, bo z boku ma dostęp do jego ciała. W razie potrzeby można ponownie wprowadzić dziecko w symetryczną pozycję czy ponownie podwinąć miednicę. Same plusy!

Kieszonka - wiązanie chusty od pierwszych dni życia dziecka

Kieszonka to drugie - obok kangura - najpopularniejsze wiązanie chusty tkanej polecane przez doradców noszenia już od urodzenia. Często spotykamy się z opinią, że jest to wiązanie łatwiejsze niż kangurek, a wszystko to za sprawą innego przebiegu chusty. W kieszonce chustowy materiał bardzo szybko podtrzymuje plecy dziecka, dając rodzicowi szybsze poczucie stabilności. 

W kieszonce chustowym materiałem oplecione jest i ciało noworodka, i rodzica. Dzięki temu niewprawionym jeszcze w "motanie" chusty rodzicom łatwiej jest "przytrzymać", często jeszcze wiotkie/nie trzymające stabilnie główki dziecko, przy sobie. Kieszonka odciąża zarówno ramiona, jak i dolną część pleców noszącego rodzica. Niestety, przebieg chusty na ciele dorosłego sprawia, że jego brzuch jest tam samo mocno dociągnięty jak i samo dziecko, co sprawia, że możliwy jest nacisk na mięśnie dna miednicy (i ewentualnie na bliznę po cesarskim cięciu). Pozycja rodzica jest zdecydowanie lepsza niż w przypadku noszenia niemowlaka na rękach, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego jak wiązanie kieszonka wpływa na ciało noszącego. 

Zobacz jak dobrze dociągnąć górną krawędź chusty w wiązaniu kieszonka:

Plecak prosty - noworodek bezpieczny na plecach mamy

Choć wielu rodzicom bardzo trudno w to uwierzyć, na plecach można nosić nawet noworodki! Służy temu wiązanie chusty - plecak prosty. Chusta przebiega w nim tak samo jak w kangurku, z tą różnicą, że dziecko bezpiecznie ułożone jest nie na brzuchu, a na plecach rodzica. 

I choć plecak w nazwie ma słowo “prosty” większość rodziców jest przerażona, gdy doradcy noszenia mówią, że to może być wiązanie noworodkowe. To zrozumiałe, że mamy psychiczną barierę - opór przed wrzuceniem małego niemowlaka na plecy. Właśnie dlatego, pomimo takiej możliwości, rodzice raczej decydują się na wiązanie plecaka prostego, gdy dziecko ma już kilka miesięcy. Powodów jest kilka. Nosząc swoje dzieci kilka tygodni czy miesięcy rodzic nabiera sporej wprawy i pewności, że nie zrobi niemowlakowi w trakcie wiązania chusty krzywdy. Jednocześnie maluch nabiera kolejnych umiejętności - zaczyna panować nad główką, ostrzej widzieć. To wszystko, w połączeniu z coraz większą wagą dziecka, sprawia, że wiązanie chusty na plecach staje się realniejsze. 

Kangurek na biodrze - modyfikacja wiązania podstawowego chusty tkanej

Często, gdy dziecko zaczyna się rozglądać i odpychać od rodzica w pozycji na jego brzuchu, wielu opiekunów decyduje się na zmianę pozycji dziecka w chuście. Okazuje się, że na boku niemowlaki są od razu spokojniejsze, bo więcej widzą. 

Kangur na biodrze jest propozycją wiązania z boku z chusty tkanej długiej. To połączenie ruchów, które wykorzystywane są w kangurku (motyl na jednym ramieniu rodzica i przebieg chusty z jednej strony dziecka) i kieszonce (przebieg drugiej poły chusty na plecach dziecka i rodzica, stabilność wiązania i dociśnięcie dziecka do rodzica). Wiązanie jest wygodne, jednak asymetryczne, dlatego należy pamiętać, że nie można go stosować u dzieci z asymetriami. Kangur na biodrze jest szczególnie wskazany, gdy chcemy nosić dziecko na biodrze przez dłuższy czas. Dzięki materiałowi chustowemu, który jest dociągnięty w poprzek pleców rodzica, kręgosłup jest lepiej odciążony niż w przypadku noszenia dziecka na boku w chuście kółkowej. 

Chusta kółkowa - łatwe i szybkie wiązanie na biodrze

Na biodrze wiązać można dziecko również w chuście kółkowej, dedykowanej właśnie takiemu sposobowi noszenia. Chusta kółkowa ma wielu zwolenników, bo jest krótsza (ok. 1,7-2,1 m) i zakłada się już szybciej niż chustę tkaną długą. 

Faktycznie, zawiązanie chusty kółkowej jest łatwiejsze niż jej długiej kuzynki. 

Zdecydowanym plusem “kółek” jest to, że przed zawiązaniem dziecka można sobie chustę ułożyć na ramieniu i w dowolnym momencie włożyć do tak przygotowanej kieszonki maluszka. Po jego wyjęciu można ową kieszonkę poprawić i umieścić w niej dziecko ponownie. To dla wielu rodziców największa zaleta chusty kółkowej. Żeby jednak nie było tak idealnie, chusty kółkowe mają i wady. Ramię chusty rozłożone jest na jednym ramieniu noszącego, co sprawia, że ciężarem dziecka obciążona jest tylko jedna część kręgosłupa. Przy dłuższym noszeniu staje się to niewygodne, dlatego zaleca się, by w chuście kółkowej nosić krótko, to jest opcja na tzw. “szybkie chustowe akcje”. Z perspektywy dziecka noszenie w kółkach też jest asymetryczne - dziecko ułożone jest na biodrze rodzica, dociągnięte z jednej strony (materiał chusty kółkowej dociąga się na kółkach).

Przeczytaj osobny artykuł na blogu CarryLove.pl o tym na co zwrócić uwagę wybierając chustę kółkową. Pisałyśmy również o rodzajach wiązań chusty.

Jak nauczyć się wiązać chustę?

Tyle teorii, a jak wybór najlepszego wiązania chusty dla noworodka wygląda w praktyce? Doradcy noszenia CarryLove.pl podkreślają, że najlepiej jest dobierać wiązanie do konkretnej pary rodzic-dziecko. Dla jednej mamy najodpowiedniejszym wiązaniem będzie kangurek, inna będzie się zdecydowanie lepiej czuła, nosząc noworodka w kieszonce. Rodzice, którzy nosili starsze dzieci w chustach mogą od razu chcieć “wrzucić” noworodka na plecy, podczas gdy zdecydowana większość w ogóle sobie nie wyobraża noszenia na plecach, nawet starszych dzieci. 

Jak zwykle wszystko zależy. Dlatego najlepiej się uczyć się chustonoszenia z doradcami noszenia. To specjaliści, którzy nie tylko nosili swoje dzieci, ale też skończyli wiele szkoleń i kursów i dzięki temu są w stanie dopasować wiązanie do konkretnej sytuacji i nauczyć każdego nosić. 

Ucz się chustonoszenia z doradcami noszenia CarryLove.pl

W trakcie indywidualnych konsultacji chustowych (stacjonarnie, w sklepie w Warszawie, w waszych domach lub on line) zazwyczaj pokazujemy jak zawiązać dwa wiązania chusty. Ostatecznie, po zyskaniu sporej bazy wiedzy o poszczególnych wiązaniach, to RODZIC wybiera jakiego wiązania będzie się uczył. To on najlepiej zna swojego maluszka i wie a jakich sytuacjach będzie go nosił. To on w końcu musi poczuć z danym wiązaniem “chemię”. To on musi być przekonany, że to najlepsza opcja dla niego i noworodka. To on w końcu będzie nosić w chuście swoje dziecko i dobrze by było, żeby była to dla niego przyjemność. 

Komentarze do wpisu (0)

Współpraca

Blog CarryLove.pl co miesiąc czyta kilkadziesiąt tysięcy Rodziców. Znajdują tu sprawdzone rozwiązania, najświeższą i sprawdzoną wiedzę o różnych aspektach funkcjonowania Rodziny. Blog CarryLove.pl nie ogranicza się do tematyki noszenia i relacji bliskości z Maluszkiem. Jeśli jesteś specjalistą w dziedzinie związanej z życiem rodzinnym, producentem potrzebnych Dzieciom i Rodzicom produktów czy ekspertem pracującym z najmłodszymi, zapraszamy! Blog pełen tulenia to miejsce, w którym eksperci mają prawo głosu! Masz pomysł na kolejny artykuł na naszej stronie? Napisz do nas.

Napisz do nas >
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl